Ajattelin ensin jotakin epoksimaalia tai vastaavaa ja soittelin läpi Keltaisilta Sivuilta löytyneitä alan liikkeitä.
Tulos oli aika huono. Minua pompoteltiin kuin kumipalloa yrityksestä toiseen kunnes kyllästyin touhuun ja soitin tavalliseen maalausliikkeeseen.
Maalausliikkeen kaveri sanoi maalanneensa lukemattomia aluvanteita pulverimaalilla ihan normaalin hiekkapuhalluksen jäljille. Onkohan jutussa mitään järkeä? Hinta ainakin oli mielestäni melko kohdallaan jos vertaa tällä palstalla kerrottuun juttuun jyväskyläläisestä firmasta. Em. firma tosin käsittääkseni pinnoittaa juuri epoksilla.
Pulverimaalihan "paistetaan" uunissa kovaksi mutta miten mahtaa pysyä kiinni?
Kuinka paksu kerros pulverimaalia laitetaan ja voiko maalata useampana kerroksena?
Millainen kyky maalilla on täyttää syöpymiä?
Entäs pulverimaalin tiiviys? Tarvitseeko lakan päälle ollakseen säänkestävä? Pinnoitehan kyllä irtoaa jos huokoisena päästää veden läpi alumiinia vasten.
Syksyllä hankittuani käytetyt alkuperäiset 15" aluvanteet uusille HKPL 4-renkaille päädyin kokeilemaan helppoa tapaa saada siistit vanteet. Hioin pahimman naarmut ja maalin lohkeamat suht. tasaiseksi, tämän jälkeen maalasin vanteet tavallisella vannehopealla - kuitenkin sellaisella missä ei ole suuria kiteitä vaan mukava himmeä sävy. Lopuksi kirkaslakkaa päälle.
Tulos oli todella siisti, kuin orkkiksissa (tosin en ole uusia läheltä nähnyt). Täytyy katsoa keväällä miltä vanteet näyttää talven jäljiltä.
Töissä meillä on mahdollisuus hiekkapuhaltaa ja maalata epoksilla pohjat ja päälle teollisuusmyrkkymaali (=musta, paksu, kuin laivojen pohjissa). Peltivanteita on saatu täten ehostettua melkein ikuisiksi.
Edellisessä työpaikassani maalattiin GMC Jimmyn karjapuskuri pulverimaalilla (sähköpotentiaali-ero + uuni). En osaa sanoa miten kesti koska myin autoni heti kohta sen jälkeen.
Mulla nuo vanteet on sellaiset hunajakennomalliset joten hiekka/kuulapuhallus on mielestäni ainoa konsti saada niistä jäljellä oleva, hilseilevä kromi ja oksidikerros kunnolla pois.
Niissä on melko syviäkin syöpymiä. Sen takia kaipaisin maalilta myös täyttöominaisuuksia.
Tuossa linkki yhden firman kotisivuille. Vaikka sivujen perusteella näyttää teollisuutta palvelevalta yritykseltä, niin ovat ainakin ennen kunnostaneet myös aluvanteita. Tosin hintavahko, eli tuhannen mummon luokkaa.