R107 ei käy kunnolla talven jäökeen

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
koukku
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: To 01.05.2008 20:34

R107 ei käy kunnolla talven jäökeen

Viesti Kirjoittaja koukku »

vm -73 450 sl ei käy kaikilla pytyillä.

Auton olen omistanut 10 vuotta. Ostaessani siinä oli ilmavuoto, joka käyttäytyi samalla tavalla kuin ongelmani.

Tulpat tarkistettu ja kuusi oli kahvinruskeita ja kaksi mustia. Tarkistin johdot ja muutamista (mustien tulppine johdoista)) napsasin palan varmuuden vuoksi. Ei auttanut, kone putputtaa edelleen.

Tarkistin/kiristin ruiskun letkut ilmavuotojen varalta. Lisäksi tarkistin jakajan kannen, joka vaikutti olevan kunnossa.

Polttoainetta ei tankissa ollut paljon talven aikana. Auto oli kylmässä tallissa. Kävin tankkaamassa tankin lähes täytteen, mutta sekään ei auttanut.

Mielessä on käynyt tulpanjohtosarjojen täydellinen uusiminen, koska viime kesänä aiheutti vastaavanlaisia ongelmia. Onko jollain antaa vinkkiä mistä tulpanjohdot ja hatut kannattaa ostaa. Lisäksi olisi kiitollinen avusta/vinkeistä käyntihäiriöihin.
Avatar
Make44
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 155
Liittynyt: Ti 25.09.2007 00:41
Paikkakunta: Salonseutu

Viesti Kirjoittaja Make44 »

Terve
Tulpat kyllä vaihtaisin ensimmäiseksi, niitä kyllä menee M116/117 koneissa ihan kiitettävästi.Hyvän johtosarjan ostin SLS-firmasta:
http://www.sls-hh-catalogue.de/bin/dbfr ... l?mid=IN07
Lisää tietoa forumin linkistä, lue erikoisesti "Unskin"kommentit:
http://www.mersuforum.net/forum/viewtop ... ilivoitelu
Niin vielä se jakajan kansi, voi näyttää hyvältä mutta silti...
Lykkyä kevätkäynnistykseen, teetti se minullakin vähän hommia alkaen jumittuneista jarruista :( .
Make
koukku
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: To 01.05.2008 20:34

Kuntton tuli.

Viesti Kirjoittaja koukku »

Vaihdoin mustaksi menneet tulpat ja johan lähti käymään nätisti.

Kiitos Make viestistä ja linkeistä. Täytyykin tänä kesänä investoida uusiin johtosarjoihin, vaikka vanhat kohtuullisen hyviltä näyttävätkin.

Tarkistin ruiskujen liittimet vuotospraylla samalla, kun vaihdoin tulpat. Vuotoja ei löytynyt.

Auto kunnossa ja ulkona yli 20 astetta plussaa. Tästä on hyvä jatkaa. Hyvää kesää kaikille.
Vastaa Viestiin