Mikähän mahtaa olla kun w124 oli alunperin kallellaan kuskin puolelle muutaman sentin. Epäiltiin että 200kg kuski on autolla ajellut ja johtuu siitä. Nyt vaihdettiin uudet iskarit ja jouset mutta sama kallistus on edelleen Olisko mahdollista että jousenkumi on jotenkin painunut tms.? Jouset/iskarit vaihdatettiin muualla joten ei vierestä nähnyt niiden kuntoa.
Onko nuo miten paha vaihtaa itse ja toisekseen mitkä kumit sinne kannattaa laittaa? Tarkoitus saada vakiokorkeuteen. Kone 200b ja vuosmalli -90. Nyt keulassa on aika paljon tilaa renkaan ja lokarinkaaren välissä.
Poliitikot ja vaipat pitää vaihtaa tietyin väliajoin, ja samasta syystä.
Katoppa ensiksi onko molemmilla puolilla samanpaksuiset kumit. Eli onko nystyröitä yhtä paljon. En oo koskaan kuullut, että nuo kumit ois pettäny, jos ei oo hitsatessa poltettu.
Mullakin on pari senttiä eroa renkaan ja lokarin välissä kuskin ja vänkärin puolta verratessa. Onkohan pyöränkulmien säädöllä joku vaikutus, ja onko tuo peräti ihan normaalia (jos alusta on säädetty tien kallistuksen mukaan)? Mitään haittaa tuosta ei ole ollut eikä sitä huomaa ellei varta vasten ala katsomaan.
Jousenpaksuus riippuu painosta eli moottorista ja lisävarusteista,
siksi jousi tilataan valmistusnumeron perusteella. Tuliko varmasti
tilattua riittävän paksu jousi?
Eipä ole tällekään tehty mitään, mutta tiellä ei meinaa enää mennä suoraan. Varmaan takaa nuo kelkan puslat vaihtokunnossa kaikki, ajettu nyt 225tkm. Jousenkumit on kaikki samanlaisia eli niistä ei johdu.
Jouset on oikeat, kl:ltä ostettu suoraan tiskiltä ja tämä 200 bensa (ilman mitään varusteita) on varmasti kevyin eli ei voi edes vahingossa ostaa liian löysiä jousia.
Poliitikot ja vaipat pitää vaihtaa tietyin väliajoin, ja samasta syystä.