pumppu

Asiaa ahtimista ja ahtamisesta.
Vastaa Viestiin
Avatar
pera8x
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 6699
Liittynyt: Ke 09.02.2005 19:55
Paikkakunta: TAMPERE/LEMPÄÄLÄ

pumppu

Viesti Kirjoittaja pera8x »

onko mersun syöttöpumpuista mitään kuvia olemassa? lähinnä jotakin poikkileikkauskuvia, taikka muuta vastaavaa, mistä selviää pikkasen edes mitä siälä sisällä on?

kiinnostais pikkasen tietää, kuinka tommonen vekotin oikeasti toimii ja mitenkä mikäkin vaikuttaa mihinkäkin. surkeesti vaan on tietoa jaossa. oikeestaan ainoot tiedot koko pumpusta on, että se toimii rivimallisena ja joka sylinterille on oma elementtinsä ja pumpussa on nokkakakseli ja jotakin muuta sellasta. sitten on tää yleisin, mitä foorumillakin kysellään eli se kuinka siitä säädellään lisää tehoo ja jos haluaa enempi tehoo, niin mynädiesel, taikka pp dieseli asentaa 7 tapit. nyt kuitenkin kiinnostais teitää vähän enemmänkin pumpun toiminnasta, kun vaan se, että kuinka siitä saadaan tehoo.
W201 250DT 20V
w201 190E
juhaoh
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1818
Liittynyt: Su 23.05.2004 17:34

Re: pumppu

Viesti Kirjoittaja juhaoh »

pera8x kirjoitti:onko mersun syöttöpumpuista mitään kuvia olemassa? lähinnä jotakin poikkileikkauskuvia, taikka muuta vastaavaa, mistä selviää pikkasen edes mitä siälä sisällä on?
kiinnostais pikkasen tietää, kuinka tommonen vekotin oikeasti toimii ja mitenkä mikäkin vaikuttaa mihinkäkin. surkeesti vaan on tietoa jaossa. .
Onhan niistä. Mutta on se peräosa senverran monimutkainen vipukasa, ettei se kuvista avaudu.

Pumppu pöydälle ja auki niin alkaa paremmin selviämään.
Avatar
JohaT
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 497
Liittynyt: La 04.02.2006 11:07
Paikkakunta: Koillismaa

Viesti Kirjoittaja JohaT »

____________________________________________
S124 300 TDT -92
Viano 2.2 CDI -06
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8797
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

Kuva

Bosch RSF-säätimen räjäytyskuva. Käytetty mm. OM60x sarjan koneissa.

Sivuprofiilia.

Kuva

M-pumpun räjäytyskuvaa ei näkyny olevan omissa jemmoissa. :?
Avatar
pera8x
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 6699
Liittynyt: Ke 09.02.2005 19:55
Paikkakunta: TAMPERE/LEMPÄÄLÄ

Viesti Kirjoittaja pera8x »

noniin, löytyhän sieltä kuvia. ihan hyviäkin kuvia vielä.

nokka-akseli kuvia ei oikein ollu, eikä ton pumpun toimintakaan oikeestaan tosta vielä kunnolla selvinny. näin äkkiseltään vaikuttaa aika monimutkaselta vempeleeltä..

kiinnostais se, että kuinka niitä syöttöjä tasataan. ilmeisesti nokka-akselin ja suutinputken lähdön välissä on jonkin moinen säätö. jossakin elementin alapuolella veikkaisin. onkohan kyseessä jonkin sortin säätöpalasysteemi, vai jonkin sortin ruuvvisäätö? no, tarttee varmaan jossainkohtaa irrottaa tosta romuautosta toi pumppu ja alkaa tekeen ruumiinavausta sille, niin selviää varmaan vähän paremmin koko homma.

kiitos vaan kuvista ja linkeistä.
W201 250DT 20V
w201 190E
Avatar
pera8x
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 6699
Liittynyt: Ke 09.02.2005 19:55
Paikkakunta: TAMPERE/LEMPÄÄLÄ

Viesti Kirjoittaja pera8x »

noniin. ei enään tarvetta minkään sortin räjäytyskuville. tuli irrotettua toi 200D:n pumppu ja tarkasteltua sitä vähän lähemmin. palasiks meni koko hoito. aika yksinkertainen vekotinhan se loppuviimeks on. monimutkaista ja herkkää laitteesta tekee vaan tarkat toleranssit ja suuri määrä erilaisia jousia omine tarkkoineen vetovoimineen ja pituuksineen.

ainakin selvis aika tarkasti koko pumpun toiminta. nyt sitä ymmärtää paremmin mitenkä ne elementitkin toimii. aikasemmin ihmettelin, että mitenkä isompi elementti mahtuu samaan sylinteriin, mutta isommassa elementissä on mukana isompi sylinteri.. taikka tavallansa niin.. ja syöttöjen tasaukseenkin tuli pikkasen perehdyttyä. no homma tuli joka tapauksessa riittävän hyvin selville. yksinkertanen ja monimutkanen laite.
W201 250DT 20V
w201 190E
Vastaa Viestiin