Eli auto seissyt talven ja nyt käytetty 3-4 kertaa lämpimäksi ja ajeltu. Tänään piti viedä konttorille, sinne päästiin mutta sen jälkeen tenkka po. sammu ku susi hauleista, sahaa mutta ei lupaa edes hörähdystä. Mistä Mersu voisi tehdä tuollaisen totaalisen stopin. ne sulakkeet punaisen kannen alla katsottu, bensaa on jne.
auto on 230 automaatti bensa vm 88
T. Petri
W124 teki täydellisen stopin
Kannattaa varmaankin lähteä siitä että tutkii kumpiko sieltä puuttuu, bensa vai kipinä. Kuuluuko bensapumpun surina hetken kun laittaa virrat päälle? Jos kuuluu niin voisi kokeilla ottaa ilmanputsarin irti ja kaataa vähän bensaa läpän päälle.
Bensapumpun relehän se taitaa olla yleisin vika, sillä tuota surinaa ehdottelinkin kuuntelemaan. Tai sitten syttyboksi pimeänä.
Bensapumpun relehän se taitaa olla yleisin vika, sillä tuota surinaa ehdottelinkin kuuntelemaan. Tai sitten syttyboksi pimeänä.
Mikä noista on sytkäboxi ja voiko tiltata ihan yhtäkkiäAM kirjoitti:Kannattaa varmaankin lähteä siitä että tutkii kumpiko sieltä puuttuu, bensa vai kipinä. Kuuluuko bensapumpun surina hetken kun laittaa virrat päälle? Jos kuuluu niin voisi kokeilla ottaa ilmanputsarin irti ja kaataa vähän bensaa läpän päälle. Tämä on kokeiltu ja surina kuuluu
Bensapumpun relehän se taitaa olla yleisin vika, sillä tuota surinaa ehdottelinkin kuuntelemaan. Tai sitten syttyboksi pimeänä.
T. petri
Tulpista
En oikein usko että on noista kiinni koska alkoi ryttyillä jo ajossa ja sen jälkeen kaput alles död, pirskatti vieköön.JohaT kirjoitti:Voi olla myös tulpat kastuneet. kokeileppa talla pohjassa käynnistää. saapi ilmaa paljon ja kuivattaa tulpat jos niistä kiinni
Auto oli tarkoituettu kaverille lainaan jonka Opel Astra GTC turbossa 3 millin klappi (n. 300 heppaa mitattu etupyöriltä) ja kun tuo mister murhpy iskee niin iskee sitten satasella ja täysii.
t. petri
Yep Yep
Puola ostettu, sytytyksen moduli ostettu, uudet tulpan ja puolan johto eikä mitään. Sahaa kun syntiä tekisi mutta ei edes lupaa. Virranjakajan kansi ja pyörijä alta vuoden vanhoja ja silmämääräisesti OK, mutta kappas vaan kun pyöritti virranjakankansi auki niin kipinää lensi oikein iloisesesti seuraavaksi pyörijä paikalle ilman kantta ja hyvin kipinöi --> ISKEE MAIHIN. Pyörijässä ei mitään virheen merkkiä tai mustumaa mutta jostain tuo sähkö pääsi lävitse. sen verran kummaa että menee aina siitä mistä helpoiten pääsee lävitse. Ei muuta kuin jyrsimellä pyörijän reikä pluskokoon ja julmetusti teippiä väliin ja konttorille, Kävi hyvin mutta muuten listaa korjattavista riittää. Hiukan jarruputkea ja muutoskatsastusta ja voilaa MB liikenteessä.
T:Petri
Kiitos kaikille avustaneille.
T:Petri
Kiitos kaikille avustaneille.



