w201 ilmausongelmat

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
nj^
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1814
Liittynyt: Pe 26.09.2008 00:46
Paikkakunta: Pori

w201 ilmausongelmat

Viesti Kirjoittaja nj^ »

Terve!

Pohjustukseksi voisin kertoa, että ainoa aiheeseen liittyvä järkevä threadi josta järeviä ohjeita löysin, oli tämä, tästä ei kuitenkaan apua ongelmaan löytynyt.

Asiaan..

Eli ongelmana on w201 takajarrujen ilmaus. Auto sammuksissa kun ilmaa, niin ilmat lähtee ja jarrupolkimeen tulee tuntuma. Kun taas auton käynnistää niin polkimesta häviää paineet ja siitä tulee aivan löysä. Koitettiin ilmata auton käydessä mutta ei auttanut, paineet häviää.

Taakse vaihdettiin levyt ja uudet osat vanhoihin satuloihin, tästä syystä siis ilmaus.

Saako tuo järjestelmä nyt jostain hörpittyä ilmaa letkuihin, vai enkö yksinkertaisesti tajua mitä teen väärin? Yritin seuraavanlaisesti:
Ilmaruuvi auki, siitä letku pulloon jossa oli jarrunestettä. Sitten pumpattiin jarrua ja lopuksi hitaasti painetta. Tätä jatkettiin niin kauan että polkimessa oli tuntuma ja järjestelmästä ei tullut enään ilmaa. Tästä huolimatta autoa käynnistettäessä polkimesta hävisi tuntuma (eli on aivan löysä) ja jälleen jarruista löytyy ilmaa.

edit: Niin ja järjestelmän tyhjäystä ei koitettu, pitänee koittaa sitä sitten viikonloppuna :cry:
edit2: Ja siis jarrunestesäiliö on tosiaan piripintaan täynnä
W211


Vanhat:
W124 300DT -92, W201 2.5DT -89/90, W123 280 -84
Sul0
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 31
Liittynyt: Ti 04.05.2010 21:52
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Sul0 »

Itselläni W201 välillä ajon aikana hävisi jarrut, mutta tutkittua jarrusatulat ja niiden toimivuudet ja ilmaukset että kaikki oli kunnossa siirryin etsimään vikaa jarrupääsylinteristä ja sen vaihdettua ei ole kyseistä onkelmaa enää ollut. että liekkö siullakin onkelmaa jarrupääsylinterissä?
190 W201 2.0L bensa kaasari vm.87
http://img339.imageshack.us/img339/7193/kuva026yh6.jpg
Rahalla saa ja mersulla pääsee.
Avatar
nj^
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1814
Liittynyt: Pe 26.09.2008 00:46
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja nj^ »

hmph.. Pitää vaihtaa pääsylinterin kumit ja pistää kädet ristiin. Jarruissa oli hyvät paineet kun kaikki neljä sylinteriä oli jumissa :lol:
W211


Vanhat:
W124 300DT -92, W201 2.5DT -89/90, W123 280 -84
Lade
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 170
Liittynyt: Ke 22.09.2004 16:51
Paikkakunta: hämeenlinna

Jarrurempasta

Viesti Kirjoittaja Lade »

Joskus käy niin, että kun järjestelmä tyhjenee nesteistä ja siellä on ilmaa, ja yritetään ilmata perinteisesti eli polkemalla, niin jarrupoljin ja pääsylinterin mäntä menee sylinterissä alueelle, jossa se ei ehkäpä vuosikausiin ole käynytkään. Tästä syystä voi pääsylinterin tiivisteet kärsiä.
Toimiva ilmauskonsti on seuraava: Hommaa ylimääräinen jarrunestesäiliön korkki ja tee siihen paineilmaletkulle liitäntä, johon johdat joko kompurasta tai vararenkaasta 2bar painetta. Ei tarvi kuin ilmausruuveista aukoo ilmakuplat pois ja tietysti samalla huolehtia ettei säiliö tyhjene. Aina kun vaihdat pyörää nin täytät säiliön myös.
Näin vaihtuu myös helposti tuoreet nesteet koko systeemiin. Toimii oli sitten abseja tai espejä tai ei.
E220cdi-14
E280cdi-08, ex
C43Amg-98, ex
Clk 320-97,ex
300CEA-89,Ex
+liuta muunmerkkisiä
kehonsiirtimiä
Vastaa Viestiin