SLK R170 konetilan lakkapinnan laatuongelma

Mersujen (ja vain Mersujen tai suoraan niihin liittyvät) korjaustarinat, -ohjeet ja muut vastaavat projektikertomukset.
Vastaa Viestiin
Avatar
RAM
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1256
Liittynyt: Ke 19.05.2010 23:23
Paikkakunta: Numminen

SLK R170 konetilan lakkapinnan laatuongelma

Viesti Kirjoittaja RAM »

Asentaessani kattoautomatiikkaa huomasin akun irrotettuani ruosteen raiskanneen akun kiinnityspalikat. Tämä metallihässäkkänhän pitäisi kestää elementtejä mustan pohjamaalinsa varassa. Eipä siinä mitään... hässäkkä on nyt lasikuulapuhalluksessa.

Varsinainen yllätys oli kuitenkin se, että kun pesin akun alapuolista konetillaa, poistui värimassa paikoin pesuveden mukana.
Kun tarkemmin pintaa tutkin, huomasin lakan puuttuvan värimassan päältä. Pelkkä värimassahan ei kovin hyvä kosteuseriste ole, joten pesun jälkeen maalasin ja lakkasin koko roskan uusiksi.

Lakkaa näyttää puuttuvan konetilasta iskaripahkuroiden ja tuliseinän väliseltä alueelta. Kertokaa ihmeessä, jos huomaatte vastaavaa omissa kulkupeleistänne. Oma yksilöni on vuosimallia 2000.

Kuskin puoleista sulakekoteloa en millään jaksa irrottaa, joten sen alapuolisen alueen tyydyn vain pesemään ja ruiskuttamaan kotelosuoja-aineella.

Kyssäri: Ajattelin ruikkia auton keväällä alustansuoja-aineilla. Tarvitsenko jonkinlaisen ruikintakartan? Jos tarvitsen, niin mistä sellaisen löytäisin? Vai riittääkö kartaksi pikkuviallinen maalaisjärki?
Vastaa Viestiin