Terve tännekkin pitkästä aikaa! Viime päivityksestä on jo aikaa, ja paljon mersun kanssa on tapahtunut!
Viime perjantaina auto siis saatiin ajoon n. vuoden seisotuksen jälkeen. Katsastus ei ekalla yrittämällä mennyt ihan nappiin. Muutama pikuvika löytyi, joista suurin johtui omasta sohlaamisesta. Vikalista siis seuraavanlainen:
HYLÄTTYJÄ:
Edessä jarrutehojen ero liian suuri
Edessä asiaankuulumaton ääni
No, nämähän johtu siitä että olin kännipäissäni menny laittaa yhden jarrupalan hantinpuolelle väärinpäin

No, ihan pränikkä levy ryssittiin, mutta laikalla saatiin kuntoon
Äänet liian kovat
auto liian matala
No, toisella yrittämällä menikin sitten puhtain paperein, ekalla yrittämällä katsuri huomautti kuskin pyöränlaakerista ja ohjausvaimentimesta, nämäkin laitettiin samalla kuntoon. Vaimentimena on nytten joku järkyttävä läpivirtauspönttö, mutta äänet on sen kanssa ajossa mukavat, niin ei vielä kehtaa sitä repiä pois

Nytten siis pitkä leima paperissa ja tästä suuntana yleisilmeeltään siisti tenava.
Tässä muutama kuva ennen ensimmäistä katsastusyritystä.
Tuossa kun autoa leimalle laitoin katsastuksien välissä, niin talliin tuli muutama mersu lisää. Eli Käyttäjät Choke ja Maltzi muuttivat saman katon alle. Hyvät ja huonot puolet asialla on, pojat kun kovasti yllyttävät isomman pumpun hommaamista

Varmaan joku yhteinen "talliblogi" tullaan tänne tekemään, ehkä.
Muutaman päivän tenavalla olen nyt saanut ajettua, pakosarjan vuoto ärsyttää todella paljon, sekä auton nukyinen korkeus. Kansirempan kun tuossa kesän aikana pyöräyttäisi niin saisi sen pakosarjan samalla kuntoon. Auton ylimaalausta on myöskin alettu kyselemään.
laatikon öljyjen vaihdon yhteydessä kun vaihdoin suodattimen ja vaihteiden 2-3 mikälie jousen, rupesi laatikko pelaaman jotenkuten. Eilen sitten ruuvattiin (lue: Choke ruuvasi) pari kiekkaa paineita, tuli laatikosta ERITTÄIN mukava, ja pitojakin löytyy.
Viime lauantaina jos joku oli salossa astrumauton mersupäivillä, saattoikin kuulla vaapyttysen säksätyksen ja nähdä monsterjam lookin.
Eipä muuta tällä erää, päivitellään kun jotain tapahtuu. Risut ja ruusut ovat tervetulleita!