W124 veden hävikki

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Vastaa Viestiin
Avatar
Ripa230ce
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 205
Liittynyt: Su 11.11.2012 17:19
Paikkakunta: Vantaa

W124 veden hävikki

Viesti Kirjoittaja Ripa230ce »

Mikälaista jäähdytysveden kulutusta voidaan pitää vielä normaalina ? Kyseessä 230 bensa koneella oleva keksintö joka on hukannut vettä kokoajan sen 1,5 vuotta minkä ollut mulla. Ei ole silminnähtävää vuotoa missään eikä tiputtele allekkaan. Yksi vuotava letku löytyi mutta ei se tuota kulutusta pientänyt kun vaihdoin sen.
Avatar
Pakardinen
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3168
Liittynyt: Ti 31.10.2006 11:18
Paikkakunta: Rautalampi, Pohjois-Savo

Re: W124 veden hävikki

Viesti Kirjoittaja Pakardinen »

Ei kai jäähdytysnestettä tulisi kadota juuri ollenkaan, jos kaikki on kunnossa...? :roll:

Jos ulkoista hävikkiä ei ole, niin palotilan ja auton lattian (vuotava lämppärinkenno) lisäksi on vielä ainakin yksi hyvä paikka, mihin se sitä voi hävittää :arrow: lasinpesunestesäiliö. Siis jos sen lämmityskierto on vielä toiminnassa. Säiliöön kirkasta vettä, auto käyntiin ja tiiraamaan säiliöön, että alkaako ilmaantua sinne.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Jusmo
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 31
Liittynyt: Ke 15.09.2004 13:20
Paikkakunta: Mikkeli

Re: W124 veden hävikki

Viesti Kirjoittaja Jusmo »

Itselläni w124 jäähdytysnesteen katoamiseen syyllinen oli viallinen termostaatti. Lämmöt kun nousi niin puhalti paisuntasäiliön ylivuotoletkusta nestettä joko moottorin suojamuovin päälle tai pakosarjalle tai runkopalkkiin, harvoin maahan asti valui. Jäähdyttimen ylävesiletku pysyi aina melko viileänä vaikka lämmöt nousi.
-Mercedes Benz s202 240 käyttöauto

-65 Bel Air

Ex:
-Mercedes Benz 230e -90
-Mercedes Benz 230e -85
-Mercedes Benz 190 2.0 -91
kardaani
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1734
Liittynyt: To 15.07.2004 12:35

Re: W124 veden hävikki

Viesti Kirjoittaja kardaani »

Voisiko myös lohkolämmittimen vastus olla vuotokohde?
Avatar
atlas
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 19213
Liittynyt: Su 25.01.2009 21:06
Paikkakunta: Itä-Suomi

Re: W124 veden hävikki

Viesti Kirjoittaja atlas »

Mulla vuosi aikoinaan niin että sai laittaa litran kahden viikon välein mutta se sitten loppui lopulta.
oli siinä välissä yksi vuoto jota oli vaikea löytää kunnes nippa koka lähtee kannentakaosasta lämppärille oli syöpynyt reikä.
Voihan sinne laittaa bark leakin paikkaus ainetta kun se ei heikennä jäähdytys kykyä kuten muovi pohjaiset nesteet.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor

-Rämät mutta maksetut-
Vastaa Viestiin