~280/650, normisetti.
Eipä toinna juuri enempää laittaa, ahdin lopuu ja hiukkassuodattimen eropaine kasvaa vikatilarajan ylitse pitkissä vedätyksissä.
Suurempaa ahdinta ....

http://www.mersuforum.net/forum/viewtop ... 10#p962110" onclick="window.open(this.href);return false;ssuvik kirjoitti:Tuikun kans tuossa oli vähän juttua ohjelmoinnista, ja hän kertoi että map-anturi kannattaisi vaihtaa 3bar versioon, ja cooleri myös toisenlaiseen. Anturin jo tilasin, mutta minkälainen cooleri sinne pitäisi vaihtaa? Onko jollakin kertoa joku hyväksi todettu malli?
E: Olinpas nolo. Auto siis E320CDI -04
Eikö tuo V-6 mee suoraan ilman map-vaihtoa , nuihin suoriin kutosiin niitä ilmeisesti vaihtaneet, vaikka saa kyllä riittävät tehot siihenkin ilman osien vaihtoa,mutta jos ei riitä, on asia erikseen,kiinan kuuleria ym.Jumpstart kirjoitti:Voisiko joku liittää mukaan 3bar mapin varaosa numeron. Osaisi hankkia itsekkin sen varastoon odottamaan tuikun luona vierailua...
Ei, muuten tulee ongelmia, se näyttää alipainetta, ja ohjelma yrittää korjata sitä suuremmaksi.ssuvik kirjoitti:Tuota 3barin mappia ei ilmeisesti kannata vaihtaa, kuin vasta ohjelmointipajalla?
No aina parempi. Tyhjähän tässä on sitten hötkytä tämän asian tiimoilta. Kiitokset.tuikku kirjoitti:.
V6,ssa on kolmen baarin mappi vakiona.
Juu ei onnistu starilla. Pitää tehdä ohjelmaan muutos.harrikka95 kirjoitti:Heitän tähän väliin kysymyksen että missä löytyis vaasaa lähin sellainen ammattimies starin kanssa joka poistais EGR:n käytöstä asian mukaisesti?
Auto on E W211 270CDI-03 kiittää ja kumartaa etukäteen
En minä tiedä millä onnistuu, tuskin kirveellä tai jakarilla ainakaan, oon vaan lukenut jostain että sen saa pois niin ettei aiheuta ongelmia. En kysyisi jos tietäisin.tuikku kirjoitti:.
Noinkohan staarilla onnistuu.
kunhan väykky on CDI koneella niin on silloin helposti lastutettava myös C mallit 202/203jjyks kirjoitti:Joskus threadia lukiessa tuli vastaan kyseinen tieto, mutta nyt en vain löytänyt.
Eli olisi tarkoituksena hiukan päivittää W124:sta uudempaan, ja pari W210:ä pistänyt silmään. Facelifteissähän on tuo tehokkaampi kone, ja lastuttaessakin tehoa näyttäisi saavan enemmän mutta mitä eroa niissä käytännössä on? Kummatkin taitavat olla om611 tyyppisiä? Saako helposti vaihdettua eroavat osat?
No, eipä oikeastaan, alkuun pääsee.Eetyzk kirjoitti:Itteeki kiinnostais tuo ohjelman räppääminen.
Tarviiko siihen muutakun ohjelmointilaitteet (Esim. MPPS?) ja siihen kaveriksi vaikka WinOLS?
Pääseekö näillä lataan ohjelman pihalle EDC15:sta ja tuolla WinOLS:llä muokaan softaa?
Ei tarvi muuta? Launc Diaguni löytyy testausvaiheen kaveriksi.
Se on sitte eri juttu mitä taikoja siel softas tehdään, mutta tuos ois pihas just auto siihen hommaan johon vois harjottella.
EDIT: Tilasin sitte MPPS V16 kiinasta, saa nähä saadaanko sitä muuta aikaseksi ku rikkinäisiä ecuja.
Joo, suunnilleen.rubE kirjoitti:Terve, en viitsi alkaa selaamaan 62 sivua joten kysyn tässä suoraan.
Mitenkä oot ottanu tehoa irti w202 200cdi:stä pelkällä ohjelmalla? n 150hp?
Miten manuaalissa on kestäny kytkin sen lisääntyvän väännön?
Kuinka tuo 50hp/n 100nm lisäyksen huomaa käytännössä? Eli paljonko on about 0-100kmh? Jos vakiona noin 11-12sk?
Kuka laittaa täällä lapissapäin, oulu-tornio-rovaniemi alueella hyviä ohjelmia joille kehtaa auton viedä edes?![]()
Missä hintaluokassa ohjelmointi liikkuu?
Ja mites tuikku jos sinä sen laitat niin mihin hintaluokkaan se sijoittuu ja missä päin asustelet?![]()
9s pintaan. Katalysaattorit vielä tyhjäksi.rubE kirjoitti:Terve, en viitsi alkaa selaamaan 62 sivua joten kysyn tässä suoraan.
Mitenkä oot ottanu tehoa irti w202 200cdi:stä pelkällä ohjelmalla? n 150hp?
Miten manuaalissa on kestäny kytkin sen lisääntyvän väännön?
Kuinka tuo 50hp/n 100nm lisäyksen huomaa käytännössä? Eli paljonko on about 0-100kmh? Jos vakiona noin 11-12sk?
Kuka laittaa täällä lapissapäin, oulu-tornio-rovaniemi alueella hyviä ohjelmia joille kehtaa auton viedä edes?![]()
Missä hintaluokassa ohjelmointi liikkuu?
Ja mites tuikku jos sinä sen laitat niin mihin hintaluokkaan se sijoittuu ja missä päin asustelet?![]()