Mersu w124 250D hankinta ja arvo?

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Kolmesatku
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 21.10.2015 18:54

Re: Mersu w124 250D hankinta ja arvo?

Viesti Kirjoittaja Kolmesatku »

Auto tuli eilen mukana Suomeen. Ostin auton tosiaan Ruotsista, auto on tullut Ruotsiin Saksasta vuonna 1997. Kori on tosi hyvässä kunnossa, en ole vielä löytänyt mistään ruostepaikkoja. Ajolleenkin auto on hyvä ja jämäkkä, moottori kuulostaa siltä niin kuin sen pitääkin ja sisätilat ovat siistissä kunnossa. Toki kilometreistähän ei voi koskaan mennä takuuseen kun paljon ajetutkin ovat joskus hyvin siistissä kunnossa käyttöön nähden. Tietääkö kukaan miten tuon kattoluukun sisätilan suojan saa paikoilleen? Myyjä oli irroittanut vanhan kun se oli niin likainen ja antoi uuden mukaan. Mukana tulivat myös hyvät talvirenkaat ja kesärenkaat alkuperäisine vanteineen. En löytänyt äkkiseltään lämmittimen pistoketta vaikka autossa pitäisi sellainen olla, mistähän se löytyy?
Avatar
tn62634
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1680
Liittynyt: Su 06.09.2009 13:49
Paikkakunta: Pälkäne

Re: Mersu w124 250D hankinta ja arvo?

Viesti Kirjoittaja tn62634 »

Onnea onnistuneista kaupoista! :)
Avatar
Häksä
Mersumies
Mersumies
Viestit: 620
Liittynyt: Su 27.03.2011 10:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mersu w124 250D hankinta ja arvo?

Viesti Kirjoittaja Häksä »

Kannatta kyllä koputella sieltätäältä, hyvä massaus peittää paljon. Omassa ainakin nostokohdissa oli massa irtaallaan, vaikka oli siistinnäköinen massamatto, samoin kuskin jalkatilassa.
Kyllä. Oma autoni on myrkkymaaleilla maalattu, päällisin puolin ruosteeton -92:nen, 176 tkm ajettu saksantuonti, joka on ollut Suomessa käytössä vuodesta 2013. Pohja oli puhki kaasupolkimen juuresta, takapenkin alta sekä lasinpesunestesäiliön vierestä. Pohjan puolelta PVC-massa oli ilmeisesti kuitenkin ehjä. Ovissa ruostetta oli yhtä lukuun ottamatta jokaisessa yläkarmissa, huomaamattomasti tiivisteen alla. Muuten ovet olivat täysin ruosteettomat muovipaneeleidenkin alta. Pyöränkaarissa ja takavalojen alla muutama sormenpään kokoinen alkava ruostekohta. Tunkin nostokohdat oli ehjät, vaikkakin yhdessä oli maali alkanut kuoriutua. Tämä palastui ruostesuojauksen yhteydessä kun ruuvasin helmamuovit irti. Tuntuu aika salakavalasti ruostuvan tämä W124. Onneksi etulattian matot on niin helposti irrotettavissa, että etulattian pystyy ostotilanteessakin helposti tarkistamaan. No joo, tämä tästä, järkytyin vain hieman kun siistissä autossa olikin hieman mätää, mutta nyt on nekin hoidettu kuntoon.

Onnea uudelle Mersulle! Itse tykkään W124:stä oikein paljon. Tyylikäs pappa-auto, jolla on mukava kulkea hieman vastavirtaan ;) Mielellään tätä korjailee saman verran kuin mitä menisi uudemmassa autossa jo vuosittaiseen arvon alenemaan.

Instagram @hptalli
944 Turbo ’88
740i '94
S8 V10 quattro ’08
200 quattro 20V ’90 naftaliinissa, odottaa parempia aikoja
Vastaa Viestiin