Autossa on entisen omistajan jäljiltä 55Ah akku, ilmeisesti aika reilusti vakiota pienempi? Onko koolla suurempaa merkitystä esim. kesällä? (siis akun koolla)

Minun '89 200D:ssäkin taisi olla 88Ah akku, mutta viime vuonna ostin uuden 100Ah:n.W126 kirjoitti:Mulla on 300E-moottorissa 100Ah:n akku.
Alkuperäinen vuonna -88 oli 88Ah.
Taitaa olla ex. omistaja laittanut "myyntiakun" autoosi
Hähhää. Mullapa oli 70 Ah akku kun ostin 300TE:n, ja niin uusi että ilmeisesti juuri liikkeessä "myyntiparistoksi" asennettu. Päätellen siitäkin, että auton möi VW-Audi-liike ja akku on sama kuin uusissa Volsuissakin...Sepekyy kirjoitti:
Tosiaan nuo 55Ah:n mopon akut taitaa olla niitä "myyntiakkuja"...
t. S
Uskoisin, että taksivarustelluissa satakaksnelosissa on ollut uutena 100-ampeerinen akku ja mahdollisesti tehokkaampi laturi. Laturi on pelkkää arvailua, mutta akku ainakin oli aikanaan vakiota tehokkaampi pirssiautoissa.Marko L. kirjoitti:Käsittääkseni kaikissa W124:ssa on vakiona 88 ampeerin akku. Toimii kyllä nätisti pienemmilläkin (250D lähtee 25 asteen pakkasesta ilman lämmitystä yön jälkeen ensimmäisellä starttauksella 60 amppeerin akulla).
Kyllä nuo 80 / 88 / 100Ah akut ovat pääosin saman kokoisia, riippuu tietenkin valmistajasta. Ainakin Boschin 100Ah akku oli muistaakseni ~350mm pitkä, 175mm leveä ja 190mm korkea. Sellainen nimittäin laitettiin just tuohon korkeapuristeiseen Amazoniin. Käynnistysvirtaa hulppeat 760A...ksutinen kirjoitti:Varusteita riittää kyllä, joten täytyypi talveksi hommata isompaa...
Mahtuukos se 100Ah samaan koloon?
Saisikohan sinne vaihdettua isomman telineen dieselistä? Ainakin sen puoleen pitäisi olla helppo homma, kun se on ruuveilla siellä kiinni.Jani kirjoitti:Ohjekirjan mukaan kaikissa bensavehkeissä on vakiona 62ah akku.
Ostin viime viikolla omaani 72ah:n patterin, se oli isoin joka mahtui telineeseen (telineen pituus 280mm). Ainakin Bosch:in 88oli liian pitkä.
Diisseleissä on vissiin ollu toi 88ah vakiona.