RH kirjoitti:Tuo kuva taitaa olla uudesta touranista...(?)
Joo,
https://tekniikanmaailma.fi/autot/koeaj ... eafc63-700" onclick="window.open(this.href);return false;
En kyllä ihan meinannut että verrataan täysin uutta autoa n.20v vanhaan ässään tuolla heitollani motarikulutuksesta

no eipä sillä muutenkaan niin väliä ole.
epk kirjoitti:jos ite tuollaista käyttikseksi niin silloin valinta olisi ilmiselvä , 320cdi. Jos taas harraste niin bensa kasilla. Ja ehdottomasti faceliftinä otti minkä tahansa, saa kaikki pienet ja suuret fibat pois karsittua pois (ruoste ja sähköviat) . Ja loppuun kaiken nollaava, osta yksilö

niin vanhoja autoja että mihin hintaan saa minkäkin kuntoisen niin ratkaisee suurilta osin mikä on järkevää mikä ei. Ne viiden tonnin pommit, ei niissä oo mitään järkeä kun muutama tonni lisää ja saat valmiin huolletun pelin.
Paljon asiaa ja paljon kysymyksiä. Se mikä on kenellekkin harraste ja käyttöauto on taas varmaan mielipide asia. Jos ajo on lyhyttä en dieseliä ostaisi, tuollainen vanha CDI kestää kauan lämmitä (joku päivässä alle 20 km suuntaansa vaikka työmatkaa, niin bensalla menisin.). Jos tarkoitus on käyttää korjauksissa ja huolloissa jossain ulkopuolisella, ehkä suosittelisin jotain uudempaa autoa. Jos ite pystyy tekemään on erittäin hyvä ja halpa vaihtoehto. Onhan täällä foorumillakin muutamia jotka vanhalla ässällä ajelee ja ei itse juurikaan tee autolle, mutta se ei sovi kaikille.
Dieseli ässillä ei välttämättä ole kilometrejä takana samaan malliin, kun yleensä vaikka C ja E malleilla, mutta kyllä bensa mallit on pääasiassa vähemmän ajettuja. Sisustus nahka on ässässä huonoa ja siitä näkyy ajetut kilometrit liian rumasti. Faceliftissä saattaa asiat olla paremmin, mutta muuten faceliftien hinnat on ihan sairaita, jos mietitään vaikka 500 mallia. 5000e saa prefaceliftin ja suomessa vähintään 10.000e maksaa facelift (tällähetkellä vähän myynnissä ja taitaa 20 te maksaa halvin

). Ulkomailta toki saa jos jaksaa hakea. Veroista en sitten tiedä minkä arvoiseksi tuollainen verottajan mielestä arvotaan, kun verrataan suomi hintoihin arvoa.
5000e pommin juurikin itse valitsisin, en keksi kovin montaa syytä hankkia "valmiiksi huollettu peli", vanha auto kyseessä ja ostohetkellä jos toimii ja tietää viat, niin samallailla tuosta valmiiksi huolletusta voi hajota joku paikka. Ollut itsellä näitä täysin maahantuojalla huollettuja ässiä ja pommeja. Pari korjausta pommiin ja on samalla viivalla kalliimman kanssa. Moottori M112, M113, OM613 (ja varmaan 648) ja laatikko on kestäviä ja pääasia että ne toimii, muista huolloista/historiasta autolle en olisi kovin huolissani, ne valohoidot paljoa auta ketään, mitä huolto-ohjelmaan kuuluu, eikä vartsinkaan kerro mitään auton kunnosta. Laitan kuitenkin kaikki mahdolliset huolto-osat uusiksi aina kun ostan auton. (Öljyt joka reikään ja suodattimet, nyt alkuun.)
Sähkövioista ja niiden parannuksesta Facelftiin ei ole kokemuksia, eikä niistä varmaan paljon faktaa löydy? prefaceliftiin ainakin kaikki osat on halpoja. Eikä Samit ym. hajoa vaikka repii akkua irti miten huvittaa. Toisin kun jossain malleissa
Omat mielipiteeni ei tosin sovi suurimmalle osalle massaa.
RH kirjoitti:Nimenomaan omassa kontekstissaan mitä mainioin ajopeli. Mersulta ei muuten löydy vastaavaa. A on vajaa malliltaan, eikä ne haulikkoperäiset versiot oikein omaa oikeaa tilaa ja C menee sitten jo seuraavalle segmentille, vaikka oikeasti melkein pienempi auto onkin, jos ei pelkkiä ulkomittoja tuijoteta. Puhuin siis farmarista.
Itse etsin korkeeta autoa tai niin että istuin on korkealla. Ei oikein mersulta meinannut löytyä (muita merkkejä en osta, kun en jaksa opetella niiden tekniikkaa.) A ja B- näyttää ainakin korkeilta, mutta en tiedä penkin korkeutta. Lisäksi ne on rumia, eikä niistä tai oikestaan muistakaan uudemmista löydy kestävää moottoria ja laatikkoa (722.6 on oikeastaan ainoa pomminvarma ja sen voi korjata alusta loppuun harrastajakin.) C,E ja S ei tule enää kyseeseen, kun en pääse ylös tavallisen korkuisesta autosta (Jalat huonoina). vaikka säätyy penkki sähköllä ja Airmaticilla tai ABC-llä alusta ei sekään enää riitä.
No ML tuli sitten vaihtoehdoksi, vaikkakin moottori on surkea ja laatikkokin liian hintava korjata, jos menee osia joihin tarttee onlinestaria... Muuten ajelisin vieläkin W220 ässällä (nyt en ole yli vuoteen sillä ajanut, muttei ole tarvetta luopuakaan siitä.)
Uuttakaan autoakaan en voisi ostaa (Vaikka sitä Järkiauto Golffia), kun ei millään pysty henkisesti maksamaan "huolloista" jonnekin firmaan tuhansia ja kaikenlisäksi auto pitää vielä raahata sinne huoltoon ensin. Lisäksi ensimmäisten vuosien arvonalenema tuntuu liian pahalta pihille.