W211 / 2004 / 270CDI ajettu 235 000 km--> Eli tällä viikolla keskiviikkona heitti tauluun yht.äkkiä herjan että mukavuustoiminto pois päältä ja punaisen akun kuvan tauluun yms... Ajattelin että laturi rikki ja ajoin saman tien tutun nosturille. Laturia en sitten torstaina jaksanut hommata-löytänäyt, vaan hain Motonetistä lataussäädin paketin Bosch. (sama nro. kuin alkuperäisessäkin).
Pientä jumppaa siinä säätimen pois otossa tosin oli, mutta tulihan se sieltä pois kun "teki 15mm piippuavaimesta sopivan ohuen, jolla mutterit sai auki" Hiilet oli aika loppu ja toinen oli poikki/murtunut mutta voi olla että meni myös poikki pois otettaessa... No kuitenkin uusi paikoilleen mutta yllätys oli että edelleen vilkuttaa punaista/akun kuvaa. Olin aivan varma että tuossa olisi ollut se vika!
Onkos mestareilla antaa jotain vinkkiä - vihjettä mitä voisi kotikeinoin kokeilla / mistä vikaa etsiä, Ilman Staria koska on nää pitkät pääsiäisen pyhät nyt välissä niin olisi ainakin aikaa tutkia...?
PS: Jossain luki tuo että lataussäädin pitää ohjelmoida ko. autoon?
Kiitos etukäteen!





