


Vaimo oli menossa töihin, kun auto alkoi yhtäkkiä pitää kuulemma vinkunaa ja epämääräistä jaksottaista rutinaa. Hän ajoi tien reunaan ja ääni kuului edelleen auton käydessä. Sammutti auton sitten siihen.
Kävin hänet pelastamassa tien varresta ja aioin kokeilla, millaista ääntä mersu pitää, niin auto oli ihan mykkä. Valot kyllä paloi mittaristossa, mutta ei edes suostunut starttaamaan. Oli ihan mykkä.

Sitä siinä pimeässä sitten ehtinyt sen tarkemmin tutkimaan, kun piti jatkaa matkaa. Tässä elättelen toiveita, että voisiko olla joku laturiin liittyvä juttu, vai onko jollakulla samantapaisia kokemuksia. Diagnoosihan tulee tietysti vasta, kun saan auton pajalle, mutta jos tämän tapaisia kokemuksia olisi muillakin ollut, niin kollektiivinen tuska lievittäisi ainakin omaa harmitusta

