webastoguru kirjoitti: ↑Ma 30.10.2023 10:02
Varmasti suurin syy tuohon maahantuojan paskanpuhumiseen on se, että tehtaalla ei yksinkertaisesti ole riittävästi 4G -kommunikaatiomoduuleja näihin päivityksiin. Puhutaan joka tapauksessa miljoonista 4G -moduuleista, joita tarvittaisiin yksistään Euroopassa. Komponenttipulasta johtuen kaikki saatavissa olevat moduulit menevät uusiin autoihin tuotantolinjalle.
Toinen syy on todennäköisesti se, että he pelkäävät joutuvansa osallistumaan myös moduulien hankinta- ja asennuskustannuksiin. Ainakin 3/2018 tai sen jälkeen valmistettuihin autoihin, joissa on tehdasasennuksena 3G -moduuli he joutuvat pakosta asentamaan ilmaiseksi tuon 4G -moduulin. Muuten autot eivät täytä EU - ja katsastusmääräyksiä pakollisen hätäpuhelinjärjestelmän osalta sen jälkeen, kun 2G yhteydet ajetaan alas vuonna 2025. Tätä asiaa käsitellään nyt EU:ssa komission johdolla.
Saksassa näitä 4G -päivityksiä on tehty tosiaan keväästä 2021 alkaen ja tehdään koko ajan satoja päivittäin. Useimmat näistä ohjelmoinneista on tehty M-B merkkiliikkeissä, koska päivityksissä vaaditaan kuitenkin aina tehdasyhteydet testerin ja ohjelmoinnin osalta.
Näissä 4G -päivityksissä on kyse kuitenkin myös ihmishenkien pelastaminen vakavissa onnettomuuksissa. Tuon toimivan automaattisen hätäpuhelujärjestelmän on arvioitu pelastavan ihmishenkiä noin 5% vakavissa liikenneonnettomuuksissa. Yksistään Suomessa tapahtui viime vuonna yli 3000 henkilövahinkoon johtanutta tieliikenneonnettomuutta, joissa kuoli 196 ja loukkaantui 3794, joista vakavasti yli 400 henkilöä.
Näistä em. luvuista voi jokainen helposti laskea kuinka monta henkeä maahantuoja ja tehdas tulee todennäköisesti "tappamaan" tai tahallaan vahingoittamaan yksistään Suomessa tuolla vastuuttomalla sekä lainvastaisella toiminnallaan. Joten taitaa olla siellä M-B puolella peiliin katsomisen paikka viimeistään nyt, jos yrityksellä on edes jonkinlaisia eettisiä arvoja ja jotain vastuuta tekemisestään sekä asiakkaiden turvallisuudesta.
Välittömästi, kun ensimmäinen kuolonuhri tai vakava loukkaantuminen tulee liikenneonnettomuudessa sen takia, että tuo hätäpuhelinjärjestelmä ei ole toiminut vaaditulla tavalla onnettomuudessa. Varmasti silloin asianajajat ja mahdollisesti myös syyttäjät ovat valmiina haastamaan maahantuojan sekä tehtaan oikeuteen. Suomessa on saatu jo vähemmällä näytöllä oikeudessa murhasyyte epävarsinaisena laiminlyöntirikoksena ja siitä vielä tuomio käräjäoikeudessa.
Tehtaan olisi järjetöntä uhkailla sanktioilla niitä, jotka tekevät 4G -päivityksiä ja pelastavat mahdollisesti ihmishenkiä näissä vakavissa liikenneonnettomuuksissa. Aivan varmasti ne sanktiot tulevat lopulta ainoastaan tehtaalle ja maahantuojalle välittömästi, kun ensimmäinen henkilö tai yritys vetää heidät oikeuteen Suomessa tai ulkomailla.
Maahantuojan kannattaa muistaa myös Suomen lainsäädännöstä löytyvä kilpailulaki, jonka rikkomisesta voidaan tuomita sanktiot, jotka voivat olla 10% yrityksen liikevaihdosta. Eli tässä tapauksessa ne voisivat olla vaatimattomasti jopa 100 miljoonaa. Kilpailulaki 2. luku 7. pykälä: Määräävän markkina-aseman väärinkäyttö; tuotannon, markkinoiden tai teknisen kehityksen rajoittaminen kuluttajan vahingoksi. 5 pykälä: kielletyt kilpailunrajoitukset; Toimet joilla rajoitetaan tai valvotaan tuotantoa, markkinoita, teknistä kehitystä taikka investointeja.
Maahantuoja on jo kerran hävinnyt oikeudessa jutun, joka koskee tuota määräävän markkina-aseman väärinkäyttöä. Tämän jutun he tulisivat häviämään satavarmasti jokaisessa oikeusasteessa. Aikanaan EU -tuomioistuimessa istunut kaverin tuttu tuomari jo kyseli, milloin laitetaan asia vireille...