Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
CLS350-2007
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 150
Liittynyt: Ti 03.12.2019 14:21

Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja CLS350-2007 »

Morjens!

Mä olin CLS mersuani viemässä aurauskulmien säätöön kun ohjaus puolsi lievästi oikealle. Auto katsastettu elokuussa ilman mitään ongelmia.

Olin varannut ajan ja vietyäni auton laittoivat ehkä 30 min kuluttua viestiä, että hommaa ei pystykään tekemään, alustaa pitäisi korjata ennenkuin tuossa mitään järkeä.

Havainnot: "Etuakselin kaikkien alapallonivelien suojakumit revenneet (alatukivarret ja ulommat raidetangon päät). Oikealla edessä ylätukivarren pallonivel suojakumi alkaa repäemään.. Mahdollinen syy havainnoille että kaikki suojakumit ovat jossain rasvassa, todennäköisesti joku yrittänyt työtä tehdä mutta suojakumit rikkoontuneet. Reaktiotankojen helat, vulkanointi irti".

Mitäs lähtisittette tässä korjauttamaan?
T-Row
Mersumies
Mersumies
Viestit: 553
Liittynyt: Pe 05.05.2023 14:44

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja T-Row »

Tuon kuvauksen perusteella kaikki keulan nivelet ja tukivarret vaihtoon laadukkaita osia käyttäen. Itse laittaisin Meyle HD-sarjaa niihin mitä vaan on saatavissa ja loput esim. Lemförder.

Kaiken kun laittaa kerralla, niin tulee jämäkkä keula eikä tarvitse olla hetkeen niveliä vaihtamassa.
CLS350-2007
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 150
Liittynyt: Ti 03.12.2019 14:21

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja CLS350-2007 »

T-Row kirjoitti: Ke 05.11.2025 19:49 Tuon kuvauksen perusteella kaikki keulan nivelet ja tukivarret vaihtoon laadukkaita osia käyttäen. Itse laittaisin Meyle HD-sarjaa niihin mitä vaan on saatavissa ja loput esim. Lemförder.

Kaiken kun laittaa kerralla, niin tulee jämäkkä keula eikä tarvitse olla hetkeen niveliä vaihtamassa.
Kiitos vastauksestasi. Mä kun olen huono näissä teknisissä asoissa, niin osaatko vielä jeesata sen verran, että mitä käytännössä noi "kaikki" tässä tapauksessa tarkoittaa?

Tai käännetään toisinpäin, mitä osia tuosta kannattaa mahdollisesti olla vaihtamatta?
Avatar
damion
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 42
Liittynyt: Ke 27.09.2023 09:09

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja damion »

Kävin juuri tämän jumpan läpi w211 ku leimalla pomppas alapallosta ja parista nivelestä, kannattaa tosiaan vaihtaa kaikki etupäähän niin ei tarvi hetkeen olla vaihtelemas ja käyttämäs taas uudestaan pyöräsuuntaukses

Kaikki tarkottaa molemmille puolille reaktiotangot ja se toinen iso tukivarsi mihin tulee koiranluu kiinni, alapallot, raidetangonpäät ja sisäpäät myös jos tarvetta + koiranluut, siinä alas kaikki, sitte ylös ylävarret

näiden lisäksi hommaat casterpultit 4kpl mitkä laitetaan tukivarsiin niin pyöräsuuntaukses saa laittaa tarvittaes kohdilleen

Suomes koko setin hinta pilvis mutta esim aeromotors niin saa jo hyvään hintaan merkkiosilla
Hikkei
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 50
Liittynyt: Ke 21.06.2023 11:10

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja Hikkei »

Käytin S211:en katastuksessa pari vuotta sitten, ja etupäässä molempien pitkittäisten varsien pallot väljät. Vaihdoin ne varret, ja poikittaiset. Tämä tammikuussa. Huhti/toukokuun taitteessa vaihdoin kesärenkaat ja huomasin että vasen raidepää, oikea yläpallo ja oikea poikittiasen pallo väljät (toki ajoin paljon routaheittoisia hiekkateitä, että sen puolee alusta oli kovilla). Vaihdoin kaikki muut paitsi sisemmät raidetangon päät ja ylätukivarsien puslat. Tietääpä seuraavan kerran jos paljon ajetussa mersussa on väljää nivelissä ni laittaa kaikki kerrasta, ei tarvi sit yhtenää käyttää suunnattavana.
2006 face-lift S211 E280 Avantgarde
CLS350-2007
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 150
Liittynyt: Ti 03.12.2019 14:21

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja CLS350-2007 »

Kiitos kaikille jeesistä, mä tässä nyt sormi *erseessä ihmettelen mitä osaa pitääkään tilata ;D

Olin tuonne Aeromotorsiin yhteydessä ja sieltä chatista heittivät tällaiseia linkkejä, kolme kappaletta, en nyt ole varma mitä osaa oikeastaan tarvitsisin?

Nämä on tällaiselle tavalliselle kaduntallaajalle vähän haastavia juttuja... ;D

https://p29.zdusercontent.com/attachmen ... UZbu-u_8sg

https://p29.zdusercontent.com/attachmen ... 9Oy67VNDPA
,
https://p29.zdusercontent.com/attachmen ... CddlI3bsWQ
T-Row
Mersumies
Mersumies
Viestit: 553
Liittynyt: Pe 05.05.2023 14:44

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja T-Row »

Aeromotorsin chatti on ollut hieman pihalla siitä, mitä ollaan hakemassa.

Mikäli kuva on oikea, niin näyttäisi olevan samanlainen alustarakenne kuin W/S211. Joku korimallin tunteva voisi tämän vahvistaa.

Jos kuitenkin kuva on oikea, niin ensimmäisestä kuvasta 140, 110, 20 ja 210. Sitten jää vielä raidetangon päät. Ne eivät näy tuossa kuvassa, eikä muissakaan noista.

Kuten ylempänäkin todettu, niin ylätukivarren puslat ja raidetangon sisäpäät ovat varmaan kestävimmät paikat tuossa keulassa. Niitä ei mielestäni tarvitse vaihtaa, ellei asentaja sitten huomaa niissä vikaa. Sen sijaan raidetangon ulommat päät ovat kuluvaa osaa, ja ne vaihtaisin samalla.

Suosittelen ennen osien tilaamista kääntymään asiasta ymmärtävän tuttavan tai korjaamon puoleen. Tilatessa voi tulla useita erilaisia kämmejä. Esim. se, että tilaa kahdet samanlaiset, vaikka osa osista on eri puolilla erilaiset. Osa sitten taas on molemmin puolin samanlaisia jne.
CLS350-2007
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 150
Liittynyt: Ti 03.12.2019 14:21

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja CLS350-2007 »

Kiitos taas!

Joo, mulla ei osaaminen riitä siihen itselläni, että osaisin oikeat osat tilata, täytyy kysellä jostain korjaamolta sitten (ja täältä tietysti ;D)

Sitä jäin miettimään, että miten paljon halvemmaksi tulee tilata osat vaikka tuolta Aeromotorsilta?

Se paikka, missä yritin sen nelipyöräsuuntauksen teetättää antoi tietysti mielellään tarjouksen tästä vaihtotyöstä, sitä jäin tietysti miettimään että jos katsastusmies kuukausi sitten sanoi että kaikki kunnossa mutta näiden *yysyjen mukaan kaikki paskana niin onhan tässä olemassa vaara, että haluavat itselleen vain kalliimman huollon teetättää.

Heidän hintojaan tässä... naputtivat pro tyyliin tekstiviestillä koko tarjouksen siinä lukee näin:

"Tarjouksemme sisältää:

- etummaiset alatukivarret Febi Bilstein (premium laatu), 2 kpl 62,30 € + 62,36 € (tarvittaessa pultit Lemförder 20,82)
- takimmaiset alatukivarret Febi Bilstein (premium laatu), 2 kpl 91,28 + 97,88 €
- takimmaisen alatukivarsien pallonivelet Febi Bilstein (premium laatu) 2 kpl 31,58 €
- ylätukivarsi Febi Bilstein (premium laatu) oikea 79,04
- raidetangon ulommat päät Febi Bilstein (premium laatu) 2 kpl 37,68 €
- vaihto 340-595 euroa (riippuu työn laajuudesta)
- tarvittaessa koiranluut Fabi Bilstein (premium laatu) 2 kpl 25,13€

YHTEENSÄ: 889,94 - 1170,07 €

ps. kai se on uskottavat että Febi Bilstein = PREMIUM LAATUA!!!!!!!! ;D

psss. sitä jäin miettimään, että miksi tarjouksessa vain oikealle ylätukivarsi?
Avatar
Ari
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1367
Liittynyt: Ke 09.04.2003 07:25
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja Ari »

Ilmeisesti vasemman ylätukivarren pallo on ok.Hurjia summia aina kun täytyy korjaamolla teettää,mutta jos tuo vaihtotyö on jotain 400-500e luokkaa,niin en pidä yhtään pahana.Joku Mersupaja olisi ehkä järkevin vaihtoehto,koskapa osaavat tällaiset sujuvasti vaikka unissaan..ja ehkä siten myös saattavat tehdä halvimmalla.Jos budjetti on tiukka,niin halvallakin saa,eikä noi muutaman satkun paketit aina ihan susia ole..jos käy tuuri.Tämä nyt esimerkkinä,jotta näet mitä kaikkea siellä edessä on:
https://www.amazon.com/Rockplanet-Suspe ... HHNZ3?th=1

Tonni on tietysti jo jonkinlainen raha,mutta kyllä sillä vastinettakin saa:Auto kulkee sitten kuten CLS:n kuuluukin eikä tarvi seuraavan 10 vuoden aikana todennäköisesti vaihtaa juuri mitään,raidetankoja todennäköisimmin.
W123 200 (2024-)
W220 S320 (2017-)
W210 E200 A (2012-)
ex W220 S320 (2023)
ex w124 230E A (2008-2012)
ex 190E (2002-2008)
ex w123 230 (1996-2002)
T-Row
Mersumies
Mersumies
Viestit: 553
Liittynyt: Pe 05.05.2023 14:44

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja T-Row »

Nyt mennään todella pahasti muistin varassa, mutta mielestäni tarjottujen osien hinnat vaikuttaa aika edullisilta. Itse työtä en osaa arvioida. Mitä tulee febi bilsteiniin, niin perstuntuma on jäänyt sellaiseksi, että ei ehken ihan parasta, muttei täyttä kuraakaan. Ihan kuranttia kamaa lienee. Mä ehken menisin tässä tapauksessa korjaamon tarjouksella, niin tuleepahan ainakin oikeat osat ja jonkunlainen takuu. Tarjouksia voi pyytää halutessaan lisää.

Ehkä vasemman puolen ylätukivarressa ei heidän mielestään ole mitään vikaa. Muutenhan tuo lista kattaa kyllä kaiken tarpeellisen tähän hommaan. Koiranluut voit pyytää jättämään pois, mikäli niissä ei ole selkeää vikaa. Niitä ei näihin juurikaan tarvitse vaihdella.
Avatar
Peq02
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 170
Liittynyt: Ma 17.06.2024 22:07
Paikkakunta: Kotka

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja Peq02 »

Todennäköisesti vasen yläpallo on vaihtokunnossa kans. T: katsastajat ei tuppaa nuita yläpallojen väljyyttä löytää. Purkaessa huomaa että väljä on.
9/2006 S211 320CDI
CLS350-2007
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 150
Liittynyt: Ti 03.12.2019 14:21

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja CLS350-2007 »

Vielä tähän samaan aiheeseen, sattuuko täältä löytymään kaveria joka tämän homman osaisi tehdä?

Hommataan osat ja maksan tekijälle tietysti reilun korvauksen (joka toivottavasti jää kuitenkin vähän pienemmäksi kuin näillä liikkeillä joilla alv:t ym) ;D

Pistäkää vaikka yv, kiitos ja viikonloppuja!
Avatar
Ari
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1367
Liittynyt: Ke 09.04.2003 07:25
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja Ari »

Onnea yritykseen.Osaajia varmaan riittää,mutta et ole tainnut kertoa millä paikkakunnalla asut?Minusta on surkea juttu tällä foorumilla ettei tuota tietoa näy monien kohdalla.Joskus kiinnostavat varaosatkin jää kysymättä tämän takia.
W123 200 (2024-)
W220 S320 (2017-)
W210 E200 A (2012-)
ex W220 S320 (2023)
ex w124 230E A (2008-2012)
ex 190E (2002-2008)
ex w123 230 (1996-2002)
CLS350-2007
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 150
Liittynyt: Ti 03.12.2019 14:21

Re: Nelipyöräsuuntaus / aurauskulmat

Viesti Kirjoittaja CLS350-2007 »

Ari kirjoitti: La 08.11.2025 17:44 Onnea yritykseen.Osaajia varmaan riittää,mutta et ole tainnut kertoa millä paikkakunnalla asut?Minusta on surkea juttu tällä foorumilla ettei tuota tietoa näy monien kohdalla.Joskus kiinnostavat varaosatkin jää kysymättä tämän takia.
Aah, sorry.

Pk-seudulla tässä asustellaan ja tietysti voisin 100 km ajaa suuntaansa jos tällaiselle tekijä löytyy. Rohkeasti vain viestiä tähän tai yv:nä, kiitos!
Vastaa Viestiin