W124 ilmastoinnista pelkkää kylmää!

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

W124 ilmastoinnista pelkkää kylmää!

Viesti Kirjoittaja jri »

Apuva viisaat tietäjät!
Saiskos pientä helppiä. W124 200E -89 bensa mersussa on diavian ilmastointi. Laite toimii kai muutoin ok, mutta lämmönsäätöpyörät eivät vaikuta mitenkään kun ilmastointi on päällä. Pukkaa pelkkää kylmää. Jos EC nappi on pohjassa, eli laite pois päältä, rullat pelaa ja lämpöjä voi säätää normaalisti. Onko mahdollista, että tässä Diavian laitteessa on vain on/off asento kylmälle, vai pitäiskö sitä pystyä säätämään.Mistähän mahdollisesti pitäis hakea vikaa. Releistä, johdoista, vai jostain muualta. En löytänyt vastaavaa vikaa mistään topicista haulla, mutta jos jollain olisi kokemusta asiasta.
Kiitokset etukäteen!
MB 124 200E 1989
JRI
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

HEI HALOO!

Viesti Kirjoittaja jri »

Eiko kellään ole tullut vastaan ko. ongelmaa. Vai selitinkö asian liian sekavasti.
JRI
MB 124 200E 1989
JRI
e320
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2304
Liittynyt: Ma 20.12.2004 03:17

Viesti Kirjoittaja e320 »

Voi olla porukka ns. vapaalla tähän aikaan vuodesta.
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

Jotain tapahtuu

Viesti Kirjoittaja jri »

Jotain näköjään tapahtuu kuitenkin (meinaan autossa :D )! Aamulla kun tempasee lämmöt täysille, niin tulee sentään haileen lämmintä.
Tutkin järjestelmää ja löysin lämppärin kyljestä kahden piuhan päässä olevan mustan tapin (n. 10cm). Onko se jokin sisälle tulevan ilman "haistelija".
Vai voisko toi vika johtua siitä sisätilan kiertoilmapumpusta (vai mikä se olikaan) joka kierrättää sitä ilmaa antureille, eli ei toimikkaan ilmastointi päällä jostain syystä.
MB 124 200E 1989
JRI
Avatar
JyggeMB
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 265
Liittynyt: Ma 21.06.2004 01:17
Paikkakunta: Itä-Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JyggeMB »

Moikka!

Todennäköisesti mistä puhut on kyse ilmastoinnin anturista.
En saa liitettyä kuvaa mukaan mutta jos laitat mulle yv:nä
e-mail osoitteen voin laittaa kuvia sulle päin.
W203 C200TA -04
W203 C320 A -00
W202 C320TA -98
VW T5 -08 Duuni auto
VW T5 -06 Duuni auto
Ex W 124 260EA -88
Ex Spinrter 312 96
Ex W 201 EA -83
Ex W903 309 -87
En edes muista mutta muutama
10 kattilaa nuoruudessa
keef
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1004
Liittynyt: Ma 09.02.2004 21:00

Viesti Kirjoittaja keef »

- ei siinä säätöä ole, muutakuin on/off.
Avatar
Timo L.
Moderator Admin
Moderator Admin
Viestit: 14201
Liittynyt: Ti 11.03.2003 19:16
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja Timo L. »

Eikös Aku P.:llä ole myös Diavian ilmastointi, olisiko hänellä jelppiä asiaan?
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

edited
Viimeksi muokannut Vieras, La 05.11.2005 23:03. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
AK47
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2657
Liittynyt: Ti 10.08.2004 20:00
Paikkakunta: 08/09

Viesti Kirjoittaja AK47 »

Generig kirjoitti:Eikös ne perus ilmastoinnit ja jälkiasennettavat tosiaan ole sellaisia on-off tyyppisiä? Sitten kun tulee se automaatti-ilmastointi niin silloin pukkaa oikean lämpöistä ilmaa. Ei muuta kuin pyörästä lisää lämpöä niin ilma on ehkä sopivan viileää.
Mulla on 190E:ssä Diavian orkkisasennus joka on "karvalakkimalli". Päälle lähtee vain kun puhallin on 1 tai isommassa asennossa. Ilmastoinnissa on oma liuku josta sen saa päälle (napsahtaa) ja voi valita mieleisensä kohdan millä haluaa jäähdyttävän. Ei säätele mitään automaattisesti mutta itse voi säädellä.

Alkuperäiselle kysyjälle: Eikö ole muita säätöjä kuin ne namikat mitkä ilman ilmastointiakin olisi?
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

Nappuloita on

Viesti Kirjoittaja jri »

Kiitos vastauksista kaikille, täältähän se mersumies avun kuulemma yleensä löytää :D. Vielä ei kuitenkaan tähdentävää ehdotusta ole tullut!
AK47: Siis onhan siinä ne kolme nappulaa keskellä päälekkäin. Eli EC, lumihiutale ja se tuulilasin häkkyrä (kuivain kierrätys), mutta ei siinä muita normaalien lisäksi ole :shock:
Generig: sanoit et lisää lämpöä, mutta kun siinä se vika juuri onkin, ei tule lämpöä jos ilmastointi on päällä. Paha säätää sopivalle :D .
MB 124 200E 1989
JRI
Avatar
Wikke
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1512
Liittynyt: Ma 16.02.2004 23:35

Viesti Kirjoittaja Wikke »

Hmm... Minäkin voisin jotain koettaa arvata, vaikken mikään ilmastointiasiantuntija olekaan. :roll: Eikös ilmastoinnissa kompura kytkeydy päälle ja pois sen mukaan tarvitaanko jäähdytystä. Esim. jos säätöpyörästä on asetettu 22 astetta, kompura on päällä niin kauan kunnes asteluku on saavutettu ja sammuu. Kun lämpötila kabiinissa on noussut taas hieman, kompura paukahtaa päälle. Tämä vika vaikuttaisi vähän sellaiselta, että kompura on koko ajan päällä, ts. automaattinen päälle/pois-kytkentä ei toimi. Kabiinin lämpöä ei voi säätää tämän takia korkeammaksi, kun kompressori paahtaa kylmää ilmaa sisään minkä kerkeää.

Kannattaa myös tarkistaa ohjaamon lämpötilasensorin toimivuus (kattolampun yhteydessä).
1991 420 SE
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

Juuri näin!

Viesti Kirjoittaja jri »

Nyt osuit asian ytimeeen, vai miten ne kummelin pojat joskus sano :D
Mutta ei se oikein siinä tunnistimessakaan luulis olevan, kun kuitenkin toimii ok ilman ilmastointia. Täytyy koittaa ottaa munista piuhat irti ja kattoo tuleeko sitten kuumaa ja käykö kompura vielä.
Katotaan huomenna (siis tänään) lisää mitä on löytynyt :shock:
MB 124 200E 1989
JRI
vilippus
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 82
Liittynyt: Ma 17.11.2003 22:42

Re: Nappuloita on

Viesti Kirjoittaja vilippus »

jri kirjoitti: Siis onhan siinä ne kolme nappulaa keskellä päälekkäin. Eli EC, lumihiutale ja se tuulilasin häkkyrä (kuivain kierrätys), mutta ei siinä muita normaalien lisäksi ole .
Eikös siinä kuivain kierrätys asennossa ole kompressori ja lämmitys yhtäaikaa päällä? Ainakin minulla tuntuisi olevan.
Kuivaus kai perustuu ilmastoinnin kosteutta tiivistävään vaikutukseen, jonka jälkeen ilma lämmitetään haluttuun lämpötilaan.
Avatar
Wikke
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1512
Liittynyt: Ma 16.02.2004 23:35

Viesti Kirjoittaja Wikke »

No joo, ei se vika siinä kabiinin tunnistimessa varmaankaan ole, jos toimii ilman ilmastointia oikein. Yksi vahva epäilys on kompressorin rele (kai siellä sellainen on?). Etsipä se käsiisi ja vähän kopsuttele ja rassaile liittimiä.
1991 420 SE
ande
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 90
Liittynyt: Ti 22.06.2004 22:40
Paikkakunta: Toijala

Viesti Kirjoittaja ande »

Minulla taitaapi olla samaa "vikaa"... yksi tyhmä kysymys, että onko se ilmastointi päällä silloin, kun punanen valo palaa siinä? kaiken järjen mukaan kyllä? Mulla kuitenkin puskee kylmää koppiin ihan kokoajan, vaikka EC napissa ei valo palakkaan ja tuntuu siltä, ettei sillä oo merkitystä palaako valo vai ei... eli kompura on kokoajan päällä, eikä se kai tee kovin hyvää kun ilmastointi on jatkuvasti päällä?

edit: niin, ja yksi kylmälaiteasentaja kännispäissään puhui kans jotain tuosta releestä kun pikaseen sen kans juttelin ja kysyin asiaa, että ns. vika voisi olla siinä?
R170 Slk 320 -00
Ex w208 clk 320 sport 'amg'
EX Supra IV
Ex Bmw m3 cabrio 3.2
EX w208 clk 430 sport
EX r170 slk 230K Carlsson
EX w202 C280 -93
EX C124 300-24 -92
EX w124 260E -88 "Amg"
EX w124 260E -88
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

kuumaakin tulee

Viesti Kirjoittaja jri »

Nyt on testailtu lisää tota ilmastointia. Siis kuumaa saa tulemaan, kun nappaa "närhenmunista" piuhan irti. Kompura on kyllä silti päällä koko ajan. Nyt huomasin, että se katkoo kompuraa jossain vaiheessa ajaessa. Huomasin sen kun ajoin tasaista vauhtia, ja auto alkoi "nykimään" eli sen tunsi persiissään kun kompura meni päälle ja pois. Ihan kuin se ei tietäisi pukatakko kylmää vai ei. En muista missä asennossa säätörullat oli silloin, mutta varmaankin normaalissa 22 astetta. Erikoinen aparaatti.
Voiskohan vika olla siinä kuivaimen päällä olevasssa paineanturissa. Karkaako litkut jos sen irroittaa?
Täytyy vielä ettiä se kiertoilma pumppu kajuutasta ja tarkistaa sen toiminta. Se oli, muistan lukeneeni täältä jostain, repsikan jalkatilassa?
MB 124 200E 1989
JRI
Avatar
Wikke
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1512
Liittynyt: Ma 16.02.2004 23:35

Viesti Kirjoittaja Wikke »

Jos piuhan ottaa närhenmunista irti ja kuumaa tulee, vika voi hyvinkin olla silloin siinä lämmönsäädön keskusyksikössä, joka on niiden ilmastoinnin nappien alla siinä keskikonsolissa. Kannattaa purkaa se ja katsoa näkyykö kärähtäneitä transistoreja. Ennen purkamista voisi tietenkin tarkistaa sen liittimien kontaktit ovatko kunnossa.
1991 420 SE
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

puretaan

Viesti Kirjoittaja jri »

Otanpa huomenna auki ja katon. Jospa vaikka se vika löytyis sieltä. Kerron taas täällä jos jotain uutta ilmaantuu tai jopa vika löytyy :lol:
MB 124 200E 1989
JRI
Avatar
juhape
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1018
Liittynyt: Ti 28.10.2003 21:27
Paikkakunta: Pieksämäki

Re: kuumaakin tulee

Viesti Kirjoittaja juhape »

jri kirjoitti:Nyt huomasin, että se katkoo kompuraa jossain vaiheessa ajaessa. Huomasin sen kun ajoin tasaista vauhtia, ja auto alkoi "nykimään" eli sen tunsi persiissään kun kompura meni päälle ja pois. Ihan kuin se ei tietäisi pukatakko kylmää vai ei. En muista missä asennossa säätörullat oli silloin, mutta varmaankin normaalissa 22 astetta. Erikoinen aparaatti.
Kuuluukin katkoa kompuraa ajaessa. Mulla kyllä tulee ilmastointi päälläkin sen lämpöistä ilmaa mitä säätörullista on säädetty.
Eli mulla on se ylin nappi, tuulilasin kuva, valittuna silloin kun haluan kylmää. Keskimmäistä kun painaa niin kompura ei ole päällä.
MB E280 CDI 4Matic -07 AMG-Look
Ford Focus Trend Wagon -11(Vaimon auto)
Zetor 6245 + Quicke 520 etukuormaaja -89
David Brown 996 -76
MF 35 -59
Tunturi Super Sport -85
Ja vielä Stiga Park 12 HST -90 :)
Avatar
jri
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 21.06.2005 21:36

Pelaa taas?

Viesti Kirjoittaja jri »

Tutkimattomia on mersun tiet :D
Tässä hieman lisää selostuksia korjaamisesta:
On tullut nyt irroiteltua lähes kaikki irti lähtevä ja putsattua liitokset jne. Aina vaan puskee kylmää (ei tosin tänä kesänä lie paha asia). No seuraavaksi se sitten alkoi nykimään urakalla, eli kompura päällä 20s ja pois 20s. On muuten typerä ajaa kun "nylkyttää" kun kani pukilla koko ajan. Meinas konstit loppua ja valmis viemään "oikeelle" asentajalle näytille. Ke iltana loppu sitten akku, ei käymään millään, virta hävinny :(
Eilen to kauppaan ostamaan uus akku. Akku kiinni ja auto käyntiin. Sitten kylille mamman kans kaupoille; mitäs pirskattia, sehän ei nyi enää :shock:
No eikun tutkimaan toimiiko ilmastointi nyt sitten muutoin, ja kas kummaa sehän pelittää.....tosin se ei toimi kuten minä olin sen kuvitellut toimivan tai juhape sanoi hänellä toimivan, mutta toimii kuten vilippus sanoi eli ylin tuulilasin kuva nappula päällä, niin tulee tilattaessa kuumaakin (kokeiltu eilen yöllä),. Lumihiutale nappula päällä tulee pelkkää kylmää ja EC nappulasta pois päältä.
Tuntuu olevan Diavian asennuksessa monta eri vaihtoehtoa toiminnalle.
Mutta tuntuu siltä, että toi huono akku oli suurin syy toimimattomuuteen :shock:
Katotaan nyt miten toimii jatkossa, mutta ainakin nyt tuntuis toimivan OK :lol:
Kiitokset kaikille foorumilaisille hyvistä vihjeistä ja aurinkoista ilmastoitua kesää :lol: [/b]
MB 124 200E 1989
JRI
Vastaa Viestiin