
190 mersun etujarrulevyjen vaihto
190 mersun etujarrulevyjen vaihto
Eli miten on edessä jarrulevyt kiinni?? ja miten iso homma vaihtaa?? Tartteis melkein tänään laittaa uudet levyt ja palat kun entiset on niin ohuet että saattaa mennä halki tuollasessa pakkasessa
vinkkejä siis kaivataan...

Ei luulis vaikee homma olevan, jos vähänkään pysyy työkalut hyppysissä. Satula ensiksi vaan irti, jonka jälkeen levyt ja palat irti, painaa männät sisään, uudet palikat kiinni ja satula takaisin. Piis of kake. Jos on samanlaiset jarrut kuin w124, niin satula on kiinni kahdella pienellä pultilla, 13 millisellä avaimella auki.
veskola: Lainaan vähän viestiäsi:
Kliketi
Klick
veskola: Lainaan vähän viestiäsi:
Kliketi
Klick
Passat Variant 1.9TDI 2001
Ei tarvitse irrottaa. Noissa vanhemmissa malleissa taitaa napa olla kasattu toisinpäin ja pitää irrottaa.Jake87 kirjoitti:okei! oon vaan sellasta stooria kuullu että pitäs laakerit irrottaa. Eli samanlainen homma kun takajarrulevyissäkin.
Levy itse on kiinni vain pienellä kuusiokolopultilla mutta joskus se saattaa olla hapettunut kiinni napaan. Tällöin levyä pitää suostutella säätövasaralla koputtelemalla (esim pultinreikien seudulle). Älä kuitenkaan lyö sitä kuppia läjään.
t.
Risto
E500 – 211.070