ST + VNT penkitetty

Asiaa ahtimista ja ahtamisesta.
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

jmo2204 kirjoitti:alkukoodeja
Mitä ovat "alkukoodit"

Noissahan joku on tehnyt ohjelman, jonka arvoja parametroidaan. Yleensä ohjelman sisältämä algoritmi on ajetelu esimerkiksi ruiskutussuuttimen ohjaukseen tai vaikkapa vesiruiskun laukaisemiseen kun tietty tuloehto täyttyy (vaikkapa ahtopaine).

En mitenkään jaksa uskoa ennen kuin näen, että noilla algoritmeilla voidaan rakaista täydellisesti VNT ahtimen ohjausta näissä sovellukissa.

Toki sieltä löytynee yksinkertainen algoritmi, joka nytkin on käytössä tässä VNT ST:ssä joka osaa säätää siipiä siten, että haluttu ahtopaine saavutetaan, mutta ei se mitenkään ole vielä optimoitu tähän käyttöön.

Toki tuollainen valmis kortti ja sen lähdöt helpottaa, koska sen jälkeen ei tarvitse muuta tehdä kuin kirjoittaa se softa vaikkapa C-kielellä.
Lisää tietoa: www.skg.fi
jmo2204
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 492
Liittynyt: To 23.11.2006 21:59
Paikkakunta: pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja jmo2204 »

olen kyllä vähän huono kirjoittamaan tuosta asiasta lyhyesti mutta alkukoodeilla tarkoitan että esim suljetun piirin raja arvojen asetuksien muuttaminen. puhelimessa tuo asia olis helpompi selittää mitä tarkoitan . kyllähän ohjauksessa vnt on haastetta mutta kait se jollakin tapaa mahdollista on toteuttaa.Tänään käyn tutustumasssa tutkimus inssin kanssa tuota asiaa vnt ohjauksen tiimoilta asia on nimittäin kiinnostanut kovasti jo pitkään eli sovittaminen mersun koneen kylkeen vnt ahdin .
tuikku
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4765
Liittynyt: La 24.04.2004 09:39

Viesti Kirjoittaja tuikku »

.
Painemittareita nyt jo useamman vuoden silmä kovana seuranneena, on minulle tullut siitä siipien ohjauksesta sellainen kuva, että se toteutus onkin itseasiassa aika yksinkertainen.

Mielestäni se siipien ensimmäinen kääntö, ennakointi ennen max ahtojen saavuttamista on hoidettu kaikessa yksinkertaisuudessaan siten, että kun tietty kaasupolkimen asento "täyttyy" (esim. 75% maksimista), niin silloin tämä ennakoiva liike tehdään vaikkapa 0,9bar kohdalla ja mikäli polkimen asento on tämän alle, niin ennakointi tehdäänkin 1,1bar kohdalla, kun max taso on 1,3bar.
Kaikki arvot on tietenkin hatusta tempaistu, mutta kuvittelisin periaatteen olevan tuollaisen.

Tarkoittaako tämä sitten sitä, että pitääkin olla oikeastaan kaksi painekarttaa, "osakaasulle" ja "täyskaasulle", joita sitten hiirellä venytellään kohdilleen, en tiedä.
Mutta luulisin.

Ohjelman pyynnissäkin paineen suhteen on tällaisia elementtejä.

Niistähän ne vikatilat sitten johtuu.
Ohjelmassa olevien raja-arvojen ylityksistä, tai alituksista suhteessa kaasun asentoon ja kierroslukuun.
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Niin jmo2204 jutelee nykyisten säätöalgoritmien parametroinnista, se on jo onnistuneesti tehty ja saatu VNT ahdin tottelemaan ohjausta, esimerkiksi juuri tässä kyseisessä ST mersussa.

tuikku puhuu tilanteesta joka on todellisuutta perusalgoritmilla ja perustuen havaintoihin, jotka nähdään kun katsotaan miten se käytännössä toimii.

Itse lähtisin tekemään säätöalgoritmia ns. puhtaalta pöydältä. Kuten edellä kirjoitin tulosignaaleina olisi monta eri parametria. Ei olisi noita tuikun pykäliä vaan ne liukuisivat portaattomasti, siipien liikkeiden rajuus riippuisi siitä, millainen pakopaine on odotettavissa kohta.

Esimerkki: Kaasupoljiin on 90% asennossa, ahtopaine on 0,1 bar, rpm on 1700 rpm. pakopaine on 0,0 bar. Näitä neljää signaalia näytteistetään 50 ms välein, ja mikäli poljin on pitkään ollut 90% asennossa alkavat siivet jo valmiiksi kääntyä enemmän auki, koska aivan pian se pakokaasu alkaa pyörittämään ahdinta hurjaa vauhtia. Mitä useampi peräkkäinen 90% kaasupolimen näyte (eli 90% syötöllä oleva työtahti) tulee sitä suuremmaksi tulee siipiä käätävä voima, tai ei voima vaan parametri, joka kuvaa siipien asentoa. Tämä voima kääntyy laskuun ja negatiiviseksi kun haluttua ahtopainetta lähestyttään, tai kun poljin nousee ylös tai jos pakopaine lähtee jyrkkään laskuus. Mitataan siis näytteiden jyrkyyksiä, ei niiden absoluuttisia arvoja.

Mikäli pakopaine lähtee nousemaan jyrkällä kulmakertoimella siipiä liikutetaan vielä nopeammin, kaikella on siis painotukset.

Nämä nykyiset säätöalgoritmit käyttävät vain ahtopaine, ehkä rpm ja kaasupoljintietoa, ja niitäkin aika kömpelösti.

Puhun erittäin monimutkaisesta PID säätimestä, jolla olisi monta tulosignaalia...siinä on haastetta ohjelmoijalle, eli näitä ei ole vielä olemassa.

"Tarkoittaako tämä sitten sitä, että pitääkin olla oikeastaan kaksi painekarttaa, "

Ei kun neljä ja säätöarvo interpoloidaan niiden tulosten perusteella...tai oikeastaan ei tarvita yhtään karttaa. Karttojen käyttö säätöalgoritmeissa on se kaikkein yksinkertaisin ratkaisu. Mieluumin ne tekee koodilla portaattomiksi.

No joo, lopetan lähetyksen tähän kun ei tästä kukaan mitään ymmärrä :wink:
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
norsu
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 450
Liittynyt: To 05.10.2006 01:18

Viesti Kirjoittaja norsu »

En jaksa kirjoittaa mihkään markkinapaikalle, mutta nyt on tollanen dynopaprun mukainen VNT-möykky tarjolla, tosin käytetty. Mukaan tulee myös apua rakentamiseen...
Avatar
teerola
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 174
Liittynyt: Ma 23.01.2006 07:42
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja teerola »

megasquirtissa on boostcontrol
openloopin kanssa näköjään vielä ongelmia mutta eiköhän se jossain vaiheessa ole toiminta varma.
avointa lähde koodia löytyy, niin osaava muuttelee siitä vnt:hen sopivan.

Itse seuraillut megan kehitystä dieselin ohjaukseen sopivaksi ja suht edullisesti.

Pystyy nykyään paineen säätämään kartan mukaiseksi.
*W202 200CDI -00* W124 300TDT -93 (Ex) W124 200D -88 (Ex) W124 300D -90 (Ex) S124 300TE 4matic -89 (Ex) W210 220D -97 (Ex) W638 110D -99 (Ex) W123 300D -82 (Ex)
jmo2204
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 492
Liittynyt: To 23.11.2006 21:59
Paikkakunta: pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja jmo2204 »

esimerkiksi megasquirtti ohjaa tuota painetta ja onhan siinä muitakin toimintoja jota voisi soveltaa dieseliin mutta tuossa 2,2 prossussa ei riitä resoluutio ihan kaiken ohjaamiseen
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

On ja on, muttei se algoritmi ole ollankaan sovelias tähän käyttöön.

Onko sitä edes kirjoitettu VNT ahtimelle, ja tulosignaalina lienee ainostaan ahtopaine, se ei riitä alkuunkaan.
Lisää tietoa: www.skg.fi
tuikku
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4765
Liittynyt: La 24.04.2004 09:39

Viesti Kirjoittaja tuikku »

.
Joo, Vesku on oikeassa.
Pelkkä ahtopaine ei riitä, kaasupolkimen asennostakin pitää jotain tietää ja mielellään vielä kierroksistakin.

Pelkkä ahtopainetieto merkkaa sitä, että siivet toimii silloin vaan ikäänkuin hukkaporttina.
Se on halvempi silloin hoitaa ihan tavan painekello(i)lla.
Toimiikin ihan auttavasti.
Kts. Paloviidan kirjoittelu aiheesta.
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
Avatar
norsu
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 450
Liittynyt: To 05.10.2006 01:18

Viesti Kirjoittaja norsu »

Pari Suomen mittakaavassa erikoista laitetta tulossa vnt:llä varustettuna ensikesäksi. Kyllä mersuilijat on hulluja... :lol:

Tuota penkitettyä laitosta ajettiin tarkoilla mittalaitteilla tossa yks ilta. Kylmillä katukumeilla, kostealla asvaltilla ja muutaman asteen pluslämmössä kertoi loki seuraavaa:

-350m kohdalla kaasu nostettu ylös (kun nopeusmittari näytti 190kmh ja mies luuli 400 metriä jo kuluneen), todellinen nopeus 178kmh.
-402m loppunopeus 165kmh (pienenpi tietenkin, kun rullasi ilman vetoa viimeiset 50m).
-Aika 13,2s.

Kyllähän tuolla pitäisi kunnon olosuhteissa ja varttikumeilla mennä melkoisesti lujempaa. Auttais varmaan vähän jo sekin, että pitää kaasun pohjassa loppuun asti...

Itse olen myös liittymässä mersuilijoihin. Tai saapa nähdä nyt kun on noita rojekteja ennestään ja talokin tuossa valmistuu pikkuhiljaa. Pitäis kait saada muijalle töitä että kapitaali riittäisi, itse en niin välitä... :roll:
hatemi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 183
Liittynyt: Ma 17.04.2006 15:32
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja hatemi »

Osta kaverin väyrynen :D
diipa daapa...
Petehri
Yhteistyökumppani
Yhteistyökumppani
Viestit: 1733
Liittynyt: Ke 08.10.2003 15:26
Paikkakunta: Loimaa

Viesti Kirjoittaja Petehri »

norsu kirjoitti:Itse olen myös liittymässä mersuilijoihin. Tai saapa nähdä nyt kun on noita rojekteja ennestään ja talokin tuossa valmistuu pikkuhiljaa. Pitäis kait saada muijalle töitä että kapitaali riittäisi, itse en niin välitä... :roll:

Juu muija töihin niin saat itsellesi vihdoinkin hommattua oikean auton.

Eihän projekteja voi olla koskaan liikaa. :wink:
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Petehri kirjoitti:Juu muija töihin niin saat itsellesi vihdoinkin hommattua oikean auton.
Mä tein silleen,no nyt on toinen ongelma. Ei ole vapaa-aikaa, nytkin pitää katsoa lapsen perään eikä pääse talliin :roll:
Petehri kirjoitti:Eihän projekteja voi olla koskaan liikaa. :wink:
Riippuu tallin koosta :lol:

Taitaa tulla mielenkiintoinen kesä noiden varttimailiaikojen suhteen, koittakaa ny pitää ne vehkeet ehjänä kevääseen saakka.
Lisää tietoa: www.skg.fi
jmo2204
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 492
Liittynyt: To 23.11.2006 21:59
Paikkakunta: pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja jmo2204 »

omissa rojekteissa on nyt se vaihe että polvi leikattiin eilen ja jospa sita maanantaina vois talliin siirtyä sovittelee turboa koneen kylkeen ja kuulerin telinetta suunnittelee. aikahan se tahtoo perheelliselä olla kortilla ja töissäkin pitäs harraste euroja käydä tienaamasssa
Avatar
stanger
Mersumies
Mersumies
Viestit: 763
Liittynyt: La 20.11.2004 19:07
Paikkakunta: oulu

Viesti Kirjoittaja stanger »

:roll: pitääköhän se itekkin ruveta yrityksen ja erehdyksen kautta "kötöstämään" tuommoista kulkevampaa diesel vehjettä.... Ite oon vaan niin käsi että en ainakaan sotkeudu mihkään VNT vehkeisiin
ex: Mercedes w210 e320 m112 -98
ex: Mercedes w115 220d -74
ex:Mercedes w124 300e -86 "USA"
Avatar
tomant
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3966
Liittynyt: Ti 06.06.2006 00:50
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tomant »

tallikuski kirjoitti:
paloviita kirjoitti:...Missä tuon vesicoolerin neste jäähdytetään?...
Vesi kiertää kahdella sähköpumpulla ja jäähtyy omassa kennossa keulalla....Dumppia, VNT-siipiä ja coolerin puhaltimia/pumppuja ohjataan DTA S40 ruiskuboksilla....
Mitkä ovat ahtoilman ja veden virtausnopeudet coolerissa?

tomant
Kiihdytin 190E 201.024 Kuva1,951 - 13,077 / 171,51
Käyttöautot C180 203.035, C230 T 202.083 ja 309D 602.417, edellinen C200 202.020
jmo2204
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 492
Liittynyt: To 23.11.2006 21:59
Paikkakunta: pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja jmo2204 »

luulisin että ilman nopeus sama kuin ilma /ilma cuulerissa . omassa vesiversiossa oli tuo kiertovesi yhdella boshin kiertovesipumpulla toteutettu lämmöt pysyi aika hyvin kurissa mutta ongelmiakin oli . kehittely jäi puolititehen kun möin sen projektin pois
Avatar
sunbeam
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 486
Liittynyt: Su 31.10.2004 18:21
Paikkakunta: hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja sunbeam »

Mitä ongelmia vesikuulerin kanssa oli ?
MB290td turbo
MB300sd
MB240
MB190 turbo
MB220 SEb
Sunbeam imp evo yamaha R1
Mitsu lancer evo3
Ex .MB 190 ecoline
jmo2204
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 492
Liittynyt: To 23.11.2006 21:59
Paikkakunta: pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja jmo2204 »

ongelma oli veden jäähtyminen kun kenno oli liika pieni ja veden kierron nopeutta olis täytynyt lisätä. eli vesi kun alkoi lämpenemään niin sitä ei saanut jäähtymään tarpeeksi nopeasti
tuikku
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4765
Liittynyt: La 24.04.2004 09:39

Viesti Kirjoittaja tuikku »

.
Otsikon auton kyydissä on peljätty.
Ohjaaja melkein hullu ja auto kuljeskelee miten päin sattuu.

Norsun kommentit pitää paikkaansa.
Moottori/ahdin -paketti pelaa oikeastaan pelottavan hyvin yhteen.
Ensimmäisen kerran heräsi mielitekoja ko. korimalliin.
Normaaleissa ajotilanteissa auto pelaa, kuten kaikki muutkin "nykydiisselit".
Myös "tavallinen" ajelu onnistuu, siis moottorin puolesta, omistajan jatkuva irvistys ei rohkaise tällaisten ajatusten nousemista pintaan.
Ei näkyvää/tuntuvaa viivettä, eikä savua, kylmänäkään.
Tehot, oikeastaan, "riittää".
Ahtimen toiminnan ohjaamisen rakenteluun on kuulemma mennyt paljon aikaa ja kaikki kirosanat on kulutettu loppuun, uskon.
Mutta hyvin toimii.

Asennuksien jälki siistimpi, kuin "tehtaan paketissa".
Näkee, että tekovaiheessa on ajateltu myös myöhempiä huoltotoimenpiteitä.
Syvä kumarrus tekijän suuntaan, kuva ei tee oikeutta työn jäljelle.

Laatikko ei tule kestämään nykyisillä tehoilla.
Luistoa on liikaa, ja paljon, ei voi mitenkään kestää, sen huomaamiseen ei varsinaisesti ammattitaitoa tarvitse.
Öljyt kiehahtaa varmasti alta aikayksikön.
No, siihen tulee varmaan ratkaisu, ilman epäilyksen häivääkään paketti ensi kesänä toimii.

Ajo-omituisuuksista sen verran vielä, että ko. korimallissa ei ominaisuudet enää riitä, piste.
Ehken taka-akselin rankalla kädellä toteutetulla jäykistämisellä olisi mahdollista saada kiemurtelu kuriin, en tiedä.
Korikin tuntuu olevan lujilla.

Joo, kun omistajaa ei vaivaa murheet jokapäiväisestä toimeentulosta ja ko. aiheeseen liittyen, ilmeisesti ammattitaitoa ja ainakin sellaisia auttajia löytyy, niin ensi kesänä on liikenteessä aikamoinen paketti.
Loppun täytyy vielä taivastella sekin, se on katsastettukkin sillä ahtimella, kaikki lukee paperilla, on tämä toisaalta kummallinen maa..............
Vanhaan räpsyyn rakettimoottori, mutta uudempaan ja kaikin puolin turvallisempaankin ei mitään muutoksia, niin ne "päästöt".............
En viitsi herkutella aiheesta, kun ei se mitään hyövää.
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
Avatar
Timo L.
Moderator Admin
Moderator Admin
Viestit: 14196
Liittynyt: Ti 11.03.2003 19:16
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja Timo L. »

Niin missä korissa tuo moottori on? W124?
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
tuikku
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4765
Liittynyt: La 24.04.2004 09:39

Viesti Kirjoittaja tuikku »

.
Jees
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
Avatar
XUX63
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1393
Liittynyt: To 06.11.2003 17:12
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja XUX63 »

tuikku kirjoitti:Ajo-omituisuuksista sen verran vielä, että ko. korimallissa ei ominaisuudet enää riitä, piste.
Ehken taka-akselin rankalla kädellä toteutetulla jäykistämisellä olisi mahdollista saada kiemurtelu kuriin, en tiedä.
Korikin tuntuu olevan lujilla.
Kyllä sen jonkinasteiseen kuriin saa muuttamatta taka-akselia jäykäksi. Tavaraa pitää vaan uusia akselistoon minimissään kerran vuoteen :? Muuten nuo ajo-ominaisuudet ei oo mitkään urheiluautomaiset mutta saahan siitä lähes mikroauton kun tarpeeksi jäykistää ja madaltaa - mutta jos autolla pitää ajaa jokapäiväisessä ajossa, niin maltillisemmillakin muutoksilla kyllä hetkittäisesti suljetuissa olosuhteissa 250kmh ylittää ilman että alustan ominaisuudet loppuu :wink:

Kori vaatii pientä askartelua vaikka olis ihan perinteinen "luolamiesahdinkin" :twisted:
Pirkka-Tesla eli Opel Ampera -12 sähkölelu.
MB 313 CDI Kasten -00.
W126 300SD -84 talviunilla.
Lavetti (S124-OM603-ST) Yhteishuoltajuudessa.

“If a cluttered desk is a sign of a cluttered mind, of what, then, is an empty desk a sign?”
tuikku
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4765
Liittynyt: La 24.04.2004 09:39

Viesti Kirjoittaja tuikku »

.
Tämä "aihio" ainakin ulospäin näytti jo olevan huippuluokkaa ikäisekseen.
Ja, ainakin rekisteriotteeseen olikin jo alustan päivitystä merkkailtu.

Hidas ohjaus ja ohjaamo täynnä käsiä ........
No, elämässä kait täytyy olla jännitystäkin.
Tässä sitä on.
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
hatemi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 183
Liittynyt: Ma 17.04.2006 15:32
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja hatemi »

Kyllä volkkarimiehellekkin tuli merkin vaihto ajatuksia. Harmi sinällään että omassa kolopallossa on jo niin paljon taalereita kiini ettei taida olla käytännössä mahdollista alkaa uutta projektia haalimaan... On se vaan hieno. Viimeistely on aivan uskomatonta luokkaa ja tuota konehuonetta tulikin tuijoteltua jokunen tovi. Moottorin puolesta aikalailla täydellinen käyttöpeli.
diipa daapa...
Vastaa Viestiin