VAIHE 1:
Autoni on w124 230TE farkku -89. Ja ongelmana on sammuminen tyhjäkäynnillä kuin myös ajossa. Ensi kertaa ongelmaan törmäsin viime kesänä todella kuumina päivinä. Auto sammui valoissa eikä lähtenyt ainakaan minuuttiin käyntiin, vaikka normaalisti hörähtää aina samantien. Lämpötilat ~80 joten uskoin ettei se olisi ongelma. Kesällä auto teki sitä muutaman kerran.
Ongelmani siis tarkasti kerrottuna on seuraava. Lähden ajamaan ja auto sammuu usein seuraavan 10 minuutin aikana usein tyhjäkäynnillä, mutta myös ajosta (harvemmin). Auto ei kuitenkaan sammu useammin kuin 1-2 kertaa, jonka jälkeen autolla ajaminen on taas "turvallista" kun lämmöt on noussut sinne kaheksaan kymppiin. Auton sammuttua, se ei koskaan lähde helposti käyntiin eikä edes lupaa. Olen huomannut että ongelmaa esiintyykin usein kosteilla, tai miedon pakkasen keleillä.
Auto siis tuntuu usein sammuvan kostealla kelillä eikä useammin kuin 1-2 kertaa. Käyntiin sitä ei toviin sammumisen jälkeen saa josta valoissa takana oleva jono ei tunnu pitävän.
Syksyn ja talven aikana ongelma on alkanut esiintyä useammin ja sitä sen takia huollossa kahdesti on käytetty. Huollossa he kävivät polttoainejärjestelmän läpi, eivätkä ongelmaa löytäneet. Ongelma on myös ollut etteivät he ole huollossa saaneet autoa sammumaan useista koe-ajoista huolimatta.
VAIHE 2:
Noniin, tänään pääsin väkertämään ja pistin auton käyntiin löydettyäni akun takana olevat releet (ilmeisesti bensa ja klimat mikälie?). Naputtelin releitä kevyesti ruuvvarin toisella päällä ja auto sammui joka kerralla. Ei lähtenyt käyntiin ennenkuin naputtelin releen "takaisin" eli jonkun näköinen häikkä siinä tuntuu olevan
Irroitin kummatkin releet ja putsasin ne ulkoa ja sisältä. En huomannut että mikään juotoksista olisi kylmä tai hapettunut. Laittaessani releitä takaisin huomasin että muovi "kotelo" jossa releet ovat kiinni oli haljennut, ja tämän takia koko helahoito pääsi heilumaan aikalailla.
Auto tuntui sammuvan usein kostealla kelillä, jolloin auton käynti ei ole tasaista, vaan heiluttaa aikalailla. Voiko se heilutus aiheuttaa kontaktihäikän bensapumpun releeseen jonka takia auto sammuu? Jos on näin, niin mikä selittää sen että auto ei kuitenkaan starttaa kuin yleensä ~minuutin kuluttua?
-> Jatkoi kuitenkin sammuilua, joten päätin suunnata KL-varaosille ja vaihtaa sytytysvermeet.
VAIHE 3:
Nyt on sitten vaihdettu virranjakajan kansi, pyörijä, tulpanjohdot, ja sytytystulpat. Hyvin hyrähtää käyntiin mutta sammuu vieläkin lämpöjen noustessa kylmän käynnistyksen jälkeen. Sit kun uusiks saa käyntiin ni voi kaasutella moottorin lämpimäks eikä tunnun enää sammuvan. Jos releitä (joista kuvan otin) naputtelen niin tuntuu sammuvan. Liitokset tosiaan olen tarkastanut, enkä niistä mitään löytänyt. Välillä auton sammuessa saa starttailla vaikka 5min eikä tunnu lähtevän, ellei sitten mene näpyttelemään kyseisiä releitä. Tänään ollut kostea päivä jyväskylässä, vaikkei satanutkaan.
Esimerkkinä, sain auton käyntiin ja avasin konepellin. Tutkiskelin aikani, ennenkun pamautin konepellin kiinni ja auto sammui tärähdyksestä johtuen. Tuntuu ettei saa löpöä, vaikka bensa alkaakin tovin päästä haisemaan. Bensan suodatinta en tiedä millon on vaihdettu, koska en itse löytänyt edes koko värkkiä saatika suodatinta.
Kuva releistä:

Vika tuntuu olevan muutaman asian yhteensattuma. Kosketushäiriö / sähkövika (kostealla tietyssä lämpötilassa).
Yhteenvetona kokeiltua / vaihdettua:
Virranjakajan kansi
Pyörijä
Tulpanjohdot
Sytytystulpat
Kummatkin kuvaassa esiintyvät releet tarkastettu / Putsattu
Sammuu myös tankki auki
Ideoita ja ehdotuksia otetaan avoimesti vastaan.