vapari 300d ahtaminen

Asiaa ahtimista ja ahtamisesta.
Vastaa Viestiin
mr.hd
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 5
Liittynyt: Su 04.01.2009 22:21

vapari 300d ahtaminen

Viesti Kirjoittaja mr.hd »

moro kaikille! oisimpa kyselly et onnistuuko w124 300d vaparidieselin ahtaminen tosta vaan??..olen kuullu juttuja,et ei tartte kun laittaa ahtimen kiinni ja tehdä painekotelo ja öljynkierto.ym..ja toiset sanoo,et ei kestä ollenkaan ahtamista!! eli kertokaa viisaammat ja kokeneemmat mikä on tosi asia??
ytte
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 168
Liittynyt: Ma 08.12.2003 15:37
Paikkakunta: Pyhäjärvi

Viesti Kirjoittaja ytte »

vapari koneesta otettu yli 400hp ja vieläkin läjässä. Josko tuo vastasi siihen kestävyys kysymykseen. Vakio pumpulla ei kyllä ihmeitä tehdä, koska siitä uupuu ahdonalainen rikastus. Mutta itse ahtaminen onnistuu helposti. Pakosatsi, painekotelo ja öljynkierto niin se on siinä.
Avatar
epk
Valvoja
Valvoja
Viestit: 12761
Liittynyt: Pe 04.04.2003 15:13
Paikkakunta: 02

Viesti Kirjoittaja epk »

yleensä ne vapareista tehdytkin kestää kun ei reikä päässä ajeta ja että kone on lähtökohtaisesti kunnossa.
Petehri
Yhteistyökumppani
Yhteistyökumppani
Viestit: 1733
Liittynyt: Ke 08.10.2003 15:26
Paikkakunta: Loimaa

Viesti Kirjoittaja Petehri »

Riippuu täysin siitä minkälaisia tehoja olet hakemassa. Alle 300 hepan tehoilla tuo vaparin alakerta saattaa vielä hyvällä tuurilla kestääkkin.

Jos mennään yli 300 hepan väittäisin romujen tulevan jossain kohdassa pihalle koneesta. Jonkin aikaa saattaa toki kestää, mutta varmasti hajoaa jossain vaiheessa. Ainakin mun ajotyylillä hajoaisi. :wink:

Kyllä kone siis kestää ahtamista mainiosti, mutta mitään st lukemia sieltä ei ole järkevää hakea.

Aiheesta löytyy muuten hakua käyttämällä mielenkiintoista lukemista muutamaksi päiväksi :wink:
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

ytte kirjoitti:Vakio pumpulla ei kyllä ihmeitä tehdä, koska siitä uupuu ahdonalainen rikastus.
Tämähän ei sinänsä ole se ongelma vaan se että noissa turbon ja vaparin vakiopumpuissa on pienet elementit (5.5mm) jotka riittää kuutos koneessa vain noin 180hv saakka.
ytte
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 168
Liittynyt: Ma 08.12.2003 15:37
Paikkakunta: Pyhäjärvi

Viesti Kirjoittaja ytte »

Mika.T kirjoitti:
ytte kirjoitti:Vakio pumpulla ei kyllä ihmeitä tehdä, koska siitä uupuu ahdonalainen rikastus.
Tämähän ei sinänsä ole se ongelma vaan se että noissa turbon ja vaparin vakiopumpuissa on pienet elementit (5.5mm) jotka riittää kuutos koneessa vain noin 180hv saakka.
kakkua tulee toki kummastakin yhtäpaljon, mut se miten se tulee.

Hullulla poletuksella sen vapari koneen kyllä hajottaa, mutta ihmeen hyvin on twin turbo mosa kestänyt.
Jani R-K
Mersumies
Mersumies
Viestit: 503
Liittynyt: Pe 21.12.2007 17:36
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Jani R-K »

Joo omasta mitaatu 356hv ja siihenkin oli jo aika paljon pienennetty valmiiksi kun ei vaparin laatikko oikein tahtonu suuremmalla teholla toimia. Nyt tosin on ollu katulaillisessa 240hv säädöissä, jolla silläkin näin talvella pärjää. Se on tiedossa että kovin pitkää kuminpolttoa eikä huippunopeus ennätyksiä kannata koittaa mutta kyllä tuo varttimailia ja normaalia katukäyttöä kestää.

Eli öljysuuttimien puutteen takia ei pitkä aikaista rasitusta koneelle ja heikompien kankien takia säädöt niin että vääntömomentti pysyy mieluusti alle 500Nm (omassa tosin enemmän) ja sekin vasta 3000 jälkeen. Niin on kohtuu kestävä paketti.
Muualla nimimerkillä Turbiini

87 s124 300td ja Toyota
Vastaa Viestiin