Jäähdytin tyhjenee 200D vm1990
Jäähdytin tyhjenee 200D vm1990
Missä vuoto kun se ei näy? Pohjapassari on kostea ja öljyinen, mutta ulospäin ei näy vuotoja. Kansipahvi vaihdettiin juuri ja kansi on ehjä. Vuoto oli jo ennen pahvin vaihtoa, mutta paljon vähäisempi. Senjälkeen ajettu n.8000 km ja mittarinlukema nyt 540 000 km. Kuinka se näkyy jos vesipumppu vuotaa? Voiko lämmityslaite vuotaa niin, että se ei näy mitenkään? Joudun lisäämään vettä 2l/50km.
Auto on olut monenlaisella käynnillä, mutta vesisuihkua ei ole näkynyt. Vai millainen konsti on paras jos tutkitaan vesipumppuvuotoa? Onko muita vaihtoehtoja? Voiko lämmityslaite liittyä mitenkään tähän vuotoon?AM kirjoitti:Tuo on jo niin iso määrä että pitäisi näkyä. Vesipumpun alta vesi tulee jos se on rikki, auto tyhjäkäynnille ja katsomaan.
Lämmityslaitehan vuotaisi nesteet auton sisälle, jos kennossa vuoto. Noin isossa vuodossa kyllä uskoisin että nesteen haistaa autossa+ikkunat vetää huuruun. Mutta voihan sinne lattiamattojen alle kurkkia, sieltähän se neste näkyy jos kenno vuotaa.
En tiedä sitten..jos kone ulospäin noin ison määrän nestettä vuotaa niin luulisi jossain näkyvän.
En tiedä sitten..jos kone ulospäin noin ison määrän nestettä vuotaa niin luulisi jossain näkyvän.
- JuriPotkuri
- Mersumies
- Viestit: 518
- Liittynyt: Ti 22.11.2005 18:05
- Paikkakunta: Helsinki-Kallio
Mulla joskus lirutti siitä jäähdyttäjästä, mihin ylävesiletku tulee. Eli se muovinen muhvi oli hapertunut minkä päälle ylävesiletku kiinnittyy. Siitä se valui jäähdyttimen kuuman kennon päälle ja haihtui, joten ei paljon jälkiä jättänyt. Se voisi olla yksi tarkastamisen arvoinen paikka.
Terv. Juri
Terv. Juri
Maalla, merellä ja ilmassa...
200 D -90
Olen ajanut 2 1/2 vuotta autolla ja koko ajan on hävinnyt nestettä vähän johonkin, mutta nyt sitä todella katoaa niin paljon, että tarvitaan raskaansarjan tietoa. Kaikki mahdolliset asiat on tarkastettu ajan kanssa, mutta vesipumpun toiminta on hieman vieras. Minulla on jo uusi pumppu, mutta on niin kylmää, että sen vaihto on edessäpäin. Jos se pumppaa koko ajan niin eikö se näy selvästi. Kun minulla oli 123-malli ja vesipumppu vuoti niin se ei paljastunut tyhjäkäynnillä vaan vuoto tapahtui ajon aikana. Onko tässä sama juttu? Siis vuotoa ei ole näkynyt missään, mutta pohjapanssarin päällä on vähän veden tapaista likaista nestettä, mutta ei litrakaupalla. Maassa ei ole nänynyt mitää jälkiä. Onko se vesipumppu probleemi vai joku pahempi????? Voiko putkesta tulevasta savusta päätellä jotain jollain tavalla?