(ei jaksas/raaskis

On siinä taitettavat penkit ja kaikki istuvat menosuuntaan. Ainakin olen nähnyt sellaiset.Henri Junkkala kirjoitti: Eikös tehtaan mallissa ole taitettavat penkit siinä kuskin penkkiä vasten selkä menosuuntaan vai muistanko väärin? Salossa kun pyöri aikanaan (paljon oli ainkin keskustan Teboililla) sininen orggiskuntoinen W123 lang.
OK, itsekin olen tuon V123:n nähnyt Varkaudessa. V. 1983 300 D Lang oli kallein W123-sarjan auto.mie kirjoitti:Viime viikolla tuli pyörähdettyä Joroisten (Varkaus) lentoasemalla ja siellä oli matkustajia noutamassa tumman sininen tai musta (pimeässä ei nähnyt), W123 lang kupu katolla, eli ihan aktiivikäytössä oleva taksi. Auto on ilmeisesti Sorsakoskelta. Isäukko kertoi joskus matkanneensa ko. autolla, sanoi että keskipenkki ei ole mikään mukava pitemmällä matkalla, tuossa autossa oli keskellä selkä-menosuuntaaan 'tilapäispenkki'. Ajettu varmaan pirusti, mutta hyvin pidetyn oloinen auto oli. Ovat ilmeisesti olleet uutena aika helv. kalliitta.Toinen erikoisempi taksi, jolla tuli v. 1999 matkustettua Rissalasta Kuopioon oli 6 ovinen W124. Grafiitinharmaa, varmaan 90-luvun alkuvuosilta, tuolloin yli 700tkm ajettu (muistaakseni), 300D automaatti, keskipenkkinä oli aivan 'normaali' w124 takapenkki naama menosuuntaan.
Aikanaan eräs mies jatkoi normaalimittaisia sedaneja langeiksi. Ostatteli joskus maailmassa isältäni 300D:tä siihen tarkoitukseen. Miehen nimi ja paikkakunta ovat painuneet unholaan...kimseppanen75 kirjoitti:Onko noita olemassa muitakin kun tehdastekosia. Joku kertoi, että suomessakin ois tehty jatkoja. Alkuperäisessä on kuulemma kaikki penkit oikein päin.