Vaihdettiin W201:seen suuttimet,ilmamäärämittarin kumikaukalo,suuttimien tiivistekumit ja toiveissa oli että käynnistyvyys paranisi mutta toisin kävi.Lähtee huonommin käyntiin kylmänä,missä mahtaa olla syy??.Ajattelin että olisiko mahdollista että vanhan bensapumpun paine ei enää riitä ruokkimaan tarpeeksi,nyt kun on uudet suuttimet??.Vai olisiko vika määräjakajassa,olen kuullut että näitäkin on mennyt ks.laitteesta.Rikastinsuutin toimii OK,anturi pumpun kyljessä OK ja kannessa oleva 4:napainen anturi joka jollain tavalla liittyy ilmeisesti rikastin toimintaan(MITEN)??? on älyissään.Kaikki systeemit näyttäisi toimivan niin kuin pitää mutta lulla ei vaan syty niin kuin pitää......Eli tässä olisi pähkinä purtavaksi KAIKILLE RUISKUPUOLEN TIETÄJILLE!!!!!!.
Auto on Benz W201 vm.-89 kat.
Edellisessä projektissa kaukalon vaihto vei ks.ongelman mennessään,mutta tää ei tullut hullua hurskaammaksi .
steelman kirjoitti:Ajattelin että olisiko mahdollista että vanhan bensapumpun paine ei enää riitä ruokkimaan tarpeeksi.....
Vaikuttaako mitään vieterin pituuteen, jos ennen startin pyöräytystä käytätkin 2-3 kertaa rauhallisesti virta-avainta on<->off asennoissa (pa-pumppu sur-rur-rur).
Ei olennaisesti vaikuta vaikka virta-avainta edes takaisin ottaa,ehkä vähän vaikuttaa tai sitten ei.Alkaa usko loppua ja seuraava paikka projektille on ilmeisesti suo.Mikä se 4napainen anturi on siinä kannessa,flektin anturin takana???.
Joskus jossain muissa merkissä samanlaisia vikoja.
-ekassa oli virtalukon pohja viallinen ei antanut varsinaista sytysvirtaa startatessa vaan heti kun päästi avaimen pois starttausasennosta, auto hörähti tulille.
-toisessa oli puolan esivastus palanut ja antoi kylmänä niin huonoa kipinää, ettei jaksanut lähteä käyntiin kuin minuuttien vieterin jälkeen.
Itellä dieselis (0m602) ongelma että kylmänä ei pysy käynnissä ilman kaasua... (erittäin v-mäinen ajaa töihin kaupungis aamusta) Voiko pumpun ruuvaaminen vaikuttaa? Onko dieselissäkin "rikastuspiiri" ? Vai mistä lähden etsimään vikaa... Moottorin lämpötunnistimen mittasin ja ohmit muuttuili niinku pitää lämpötilan mukaan.
Johtaja kirjoitti:Itellä dieselis (0m602) ongelma että kylmänä ei pysy käynnissä ilman kaasua... (erittäin v-mäinen ajaa töihin kaupungis aamusta) Voiko pumpun ruuvaaminen vaikuttaa? Onko dieselissäkin "rikastuspiiri" ? Vai mistä lähden etsimään vikaa... Moottorin lämpötunnistimen mittasin ja ohmit muuttuili niinku pitää lämpötilan mukaan.
Pumppu on ruuvattu persiilleen, siinä vika. tuon aikuinen moottori ei tarvitse mitään sähköä pysyäkseen käynnissä.
Kylmänä nuo käyvät nopeampaa tyhjäkäyntiä. Kannessa oleva alipainekello ohjaa tuota toimintaa, mutta pysyy kyllä käynnissä ilman tuota toimintoa.
ok... Syötöt on tapissa, mutta tyhjäkäynti lämpöisenä n.800 rpm, ja saa käymään hiljempaakin mutta sitte hyytyy jo aika pahasti ku tulee kuormaa laturille... Onko tuota kotikonstein korjattavissa? (pumppupajalle mennään vasta sitten ku laitatan 7mm elementit )