Kyseessä siis c220D sedan -94 classic noin 345000 rullattuna .Ollut Ilmeisesti uutena pohjois-ruotsissa, joten ei ruosteinen. Auto ollut itselläni viime kesästä asti, kyseessä ensimmäinen auto. Autosta hajosi vaihteisto kun se oli vielä vanhempien käytössä. Ostettiin samanmoinen katolleen ajettu ja noin 250000 rullattu esprit varaosiksi. Autosta otettiin tähän moottori, vaihteisto ja perä. Lisäksi raplailin tuon esprit mallin sisustan tuon ankean classicin sisustan tilalle .Myös peräkoukun laitoin ulkonäköä rumentamaan, johtosarja tosin on vieläkin vaiheessa. Samalla laitoin 124 mallin jalopuu ratin sekä kirkkaat vilkut eteen. Ollut Ilmeisesti uutena pohjois-ruotsissa, joten ei ruosteinen. Yksi tunkin reikä ja yksi pikku paikka takapuskurin alle piti hitsata. Samalla ruiskin myös kotelonsuoja aineet koteloihin.
Tuollaiselta se näytti viime kesänä.


Pientä ulkonäkö hipistelyä pitäisi tehdä sen mukaan miten rahaa löytyy.
Suunnitelmissa mm.
-hillittyä madallusta ja pohjapanssari suojaamaan pahimmilta osumilta, kovin tonttiin ei kehtaa vetää kun pitää huonojakin teitä ajella.
-lasien tummennus
-Maskiksi luultavasti krominen
-Porkkana takavalot pois
-puskurien mustat osat ehkä joskus tulevaisuudessa korin väriin.
_joskus jos rikastuu haaveena olisi saada kunnon huulivanteet alle_
Leimalle kävin tarjoamassa vaan hylsy tuli.
-Raidetangon pää
-jarruletkut eteen pitää uusia.
-Lisäki vetokoukulle pitää kuulemma olla pistoke. On vaan niin kova homma kun joutuu tuolta ratilta asti nuot virrat vetämään.
-Samalla kun nuo tekasee niin vissiin öljyt vaihdella koneeseen.
-Autoon sisustan mukana vaihtamani kääntyvät niskatuet eivät pelaa. Varmaan joku liitos irronut.
-Ilmavuoto pitäisi selvittää. Eli ilmeisesti jostain vetelee ilmoja kun välillä ravistelee melkolailla. Kaasua kun antaa niin ei sitä tee. Osia jo vaihdettu jonkin verran. Ilmeisesti tankin suunnasta seuraavaksi pitää lähteä vikaa etsimään.
-Sähkö antenni ei skulaa kunnolla
-Lämmönsäädin temppuilee välillä. Joskus ei lämmönsäätö pelaa vaan kuuma tulee kokoajan. Kun näin on myöskään valot eivät pala siinä panelissa,paitsi kun laittaa auton valot pois niin nämäpä alkavat vilkkua.
Mikä lie vikana?
Muuta ei nyt tule mieleen, mutta ainahan sitä uutta laitettavaa löytyy.
Sport mallin jouset ja iskarit kävin lunastamassa itselle kun halvalla sain. Kysessä tosin 180 koneisen jouset. Lienevätköhän etujouset kovasti eri vahvuiset?
Viime vkl rupesi jo niin polttelemaan ,että ajattelin eteen pyöräyttää jouset alle.
Volkkarissa oli kuukausittais huolto eli moottorin vaihto menossa, niin ei päässyt nosturille.


Olihan ne vähän lyhyemmät, ei tosin paljoa. Laitoin vielä nelosen kumit alle, ettei nyt ihan maata laahaa näin talvella. Laittaa sitten keväämmällä matalammat kumet.

On se melko kätevä tuommonen kunnon jousipuristin tuohon hommaan.


Samalla pöyrähytin tuon uuden raidetangon pään paikalleen. Meinashan se vähän olla tiukassa tuo vanha.

Nojoo tulihan sitä jo tarinaa.
Seuraavaksi kun pääsen nosturille pitää iskarit vaihtaa, jouset taakse, jarruletkut ja öljyt.
Eihän tämmöinen kellään kiinnosta, mutta kirjoittellaan nyt omaksi ilokseen

Palataanpa asiaan.