V8 d-jetin virranjakaja kyssäreitä

Kaikki 25+ vuotiaita Mersun mallisarjoja koskeva keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Adventurer
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 294
Liittynyt: La 26.11.2005 16:06
Paikkakunta: Joensuu

V8 d-jetin virranjakaja kyssäreitä

Viesti Kirjoittaja Adventurer »

1.Paljonko pitäs oli kärkiväliä jakajan kärjillä?
2.Onkos oikein että jakajasta kuuluu pienoinen rohina (selvästi) kun käy tyhjäkäyntiä?
Katoaa tietysti muuhun huminaan sitten kun antaa kaasua. Käytetty varaosajakaja rohisee myös kädellä pyöritettäessä. ominaisuus vai rasvan puutetta?
3. kun on tämmöinen jakaja jossa alipainelähdöt kummallakin puolella kelloa, niin miten ne nyt pitäsi mennä, kumpi kaasu läpän yläpuolelle kumpi ala tms. vai pitäsikö toinen tulpata kun saasteen esto nippelit on hävitetty pois.
Ei oikein tunnu ottavan kiekkaa kun läppää kaasua pohjaan. Strobokin jostain syystä sekoilee tämän moottorin kanssa että pitää melkein korvakuulon varassa toimia.
touhottaja
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 5758
Liittynyt: To 08.05.2008 21:29

Re: V8 d-jetin virranjakaja kyssäreitä

Viesti Kirjoittaja touhottaja »

eihän jakajasta mitään rohinoita sais kuulua, ota pois pura ja laita peli kuntoon :wink:
mullon pelkkiä romuja vaan
Avatar
jarifinn
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 95
Liittynyt: Ke 04.02.2009 08:41
Paikkakunta: Emiraatit ja Karstu

Re: V8 d-jetin virranjakaja kyssäreitä

Viesti Kirjoittaja jarifinn »

jos on ilmastointi niin se myohainen menee ilmastoinin ohjauksella ja ja moottorin lammon ohjauksella. etummainen on kaasulapan ennakko. jos ei selvinnyt niin pista runko numero niin laitan sulle kaavion.
" EP-90 Tosimiehen partavesi"
Avatar
unski
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 3008
Liittynyt: To 14.10.2004 16:08
Paikkakunta: Oulu

Re: V8 d-jetin virranjakaja kyssäreitä

Viesti Kirjoittaja unski »

D-Jetronicilla pitää tehtaan ohjeen jakajaan tulla Saksan malleissa vain myöhästytyävä ennakko, jossa on jatkuva alipaine kun kaasu on kiinni. Riippuen Kellosta ja sen "vetosuunnasta" niin letku siihen reikään jakajassa joka myöhästyttää (myötäpäivään :) ) sytytystä kun kaasuläppä on kiinni. Kaasuläppäkotelossa se on muistaakseni etummainen, mutta senhän tuntee imusta kun kone käy. ( Muistaakseni etummainen ). Ennakkohan säädetään kierroksilla, muistaakseni suurinpiirtein 35 astetta, ilman alipainetta 3500 1/min...perusennakko tyhjäkäynnilla oli jotain 10-15 astetta ilman alipainetta.
"Pertti Jarla: Ihminen on kuin pussi ruisleipää, sulkijasta näkee kun se käy vanhaksi"
W111.021 -63, R107.043 -72, W109.018 -69, S124.190, S124.290, VW 1300 -73, BMW E3 2500 -72, Peugeot 205 Roland Garros -90.
Avatar
Adventurer
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 294
Liittynyt: La 26.11.2005 16:06
Paikkakunta: Joensuu

Re: V8 d-jetin virranjakaja kyssäreitä

Viesti Kirjoittaja Adventurer »

Jep, tutkin itsekkin asian Chiltonin oppaasta. Myöhästävä ennakko menee tosiaan kellon kautta ja myöhäistää näin käynnistyksen aikana sytytystä eli hörähtää paremmin käyntiin ilman kaasua (lähtö siis kaasuläpän alla)
Olin siis tehnyt "ohitusleikkauksen" päin peetä ja siksi kaasua annettaessa ei tullut alipaine-ennakoita lainkaan.
Ennakko oli siis kaasuläpän yllä ja jättö alla.
Tulppasin nyt jätön ja heti alkoi pelittämään paremmin, mutta kaivelen tuon kellon vielä esiin ja laitan sen kautta toimimaan. Itseasiassa tuommoinen olisi hyvä erään jenkkivehkeeni MoParin isolohkossakin, kone kiertää parhaiten isoilla ennakoilla muttei meinaa lähteä käyntiin kun hannaa silloin vastaan.

Vaihdoin vielä jumiutuneen kylmäkäynnistysventtiilin toimivaan ja sain poistaa tulppausmutterit letkusta. Kone alkoi toimimaan heti siten kun sen pitääkin eli lähtee käyntiin kylmänä ja lämpimänä ilman mitään kaasuttelu operaatioita eikä käy enää niin rikkaallakaan.
Tyhjäkäynti seilaa vielä vähän mutta voi olla virtapuolen juttuja, pitää tutkia.
Vastaa Viestiin