tuikku kirjoitti:.
... Niin, sinähän et ole korjannutkaan vielä sitä varsinaista vikaa, "epäonnistunutta, tai epäloogista" vaihtotapahtumaa.
Sinä olet asentanut nyt sinne "shiftkitin", mikä on hieno juttu sekin - antaa lisää mahdollisuuksia todellisille mekaanisille vaurioille.
Ne hydrauliyksikön venttiilit tiettyjen vaihteiden kohdilla toimii edelleen "väärin".
Edellinen vaihde päästetään varmaankin irti liian aikaisin, ennenkuin uusi vaihde on luotettavasti kykeytynyt.
Koska ohjelma ei muutu - jää jäljelle mekaanissa osissa tapahtunut muutos, rikkoontuminen, tai kuluminen.
Siihen ei siis vaikuta rasitustilanne vaihdon yhteydessä.
Pikemminkin päinvastoin, pienellä kaasulla, pienillä paineilla, vaihtotilanne luonnollisella tavalla muutenkin venyy ja jokin epänormaali ohivuoto ja sen vaikutus on prosentuaalisesti paljon suurempi.
Luulisin, että jotenkin näin.
Lueskelin tämän uudestaan, kun kuittasit väärinymmärrystäni...
Niin kun "shiftkittiä" kun tarkoitit...
Niin olenko ymmärtänyt väärin...
Käskypaine (jota nyt korjasin) liikuttaa commandvalveja jokaisessa vaihderyhmässä, joka sitten aikaansaavat vaihdetapahtumaketjun alun (jota en nyt lähde purkamaan) ja sama paine menee myös KUB solenoidin läpi ohjaten TCC venttiiliä. Tuo sama käskypaine kulkee Dumppille (vähän niin kuin painepankki tai öljyn paineen "iskari")
Eli paine liikuttaa luistiventtiilejä jotka siirtävät "suurempia" paineita kytkimien taakse jne.
Ko. paine tarvitsee ainoastaan painaa luistien palautusjousia kasaa (ei siis suurta työtä).
Samainen paine joutuu TCC luistin takana tekemään kuitenkin sekä palautusjousen (ei kovin voimakas) vastaisen työn sekä sen lisäksi TCC luistin kapeammassa päässä olevaa turbiinin lukolle menevää painetta vastaan (kun lukon paine aktivoituneena). Turbiinin lukon paine ei "otsapinta-alana" ole kuitenkaan kovin suuri, mutta kuitenkin muuttuva voima TCC luistin jousen apuna. Ilmeisest juuri tätä voimaa vastaa palautettu paine osaa toimia paremmin.
Nyt tuleekin se kysymys, jota olen ihmetellyt:
Kun KUB venttiilin vaihto auttaa huomattavasti, niin sen syy on varmasti kuluminen.
Miksei kulumisen johdosta joudu vaihtamaan muita solenoideja yhtä usein?
KUB toimii tietysti huomattavasti pienemmällä paineella, kuin esin mod. tai kytkentä solkut.
Eli kun paine nousee... ohivuotojen virhe pienenee (eikö).
Koko ajatusjupakan alku oli juuri se, että KUB toimii vähän niin kuin toimintansa rajoilla ja siksi sen vaihto uuteen auttaa.
Enhän ole päätelmissä kauhean hukassa. Kai?
Kuten jo aiemmin mainitsin, että kirjoista ja *:sta saadun tiedon mukaa tuo käskypaine on 50-55psi eli noin 3,5-3,8bar.
Kun nyt tuon alkuperäisen jousen testasi, niin se ei toteuttanut lähellekkään 3,5bar painetta? (siis ei edes valmistajan minimiä)
Kun nyt olen palauttanut paineen lähemmäksi alkuperäistä, niin TCU joutuu varmasti korjaamaan avautumisaikoja. En kyllä ymmärrä mitä muuta paineen nousu rasittaisi, kuin itse solkkuja. Ja paineenhan palautin ohjearvojen sisäpuolelle en niiden yli.
Olen joo varma, että ko. jousi ei "hurahtamista" korjaa, mutta se antaa KUB solkulle suotuisammat olosuhteet toimia.
Toivottavasti "hurahtamiselle" löytyy joskus vastaus, miten sitä korjata.
Vastasin enimmäkseen Tikkun ylempään sarakkeeseen.
Alempaan sen verran, että joo vaihtaa olemattoman vähän hurahtaen ja taatusti on hiukan kulunut.
En kuitenkaan usko, että ko. korjauksilla laatikko "tuhoutumassa" ole.
Ei luista ollenkaan, ja korjaus arvot mm. K3 on 7...
Laatikon sisällä on kaikki kulunut vaihdettu uuteen tai sitä vastaavaan.
Toivottavasti kukaan ei nyt pahoita mieltään tästä tekstistä.