Vähän vanhaan threadiin vastaan mutta sattui silmään...
Serkkupojallakin on samainen C 220 Lucasin sähköohjatulla pumpulla. Hänellä oli oireina silloin tällöin esiintyvä pätkiminen ja vedon katoaminen lähinnä ajossa. Serkku vaihtoi poltoaineensuodattimia, tiivisteitä ym. sekä käytti autoaan parin paikkakunnan Vehoilla ilman tulosta (paitsi Veholta ehdotettu pumpunvaihto).
Kerran oltiin taas liikenteessä ja auto alkoi taas esittämään oireitaan. Tuolloin huomattiin, että vika esiintyy, kun oikean puolen vilkun laittaa päälle. Parkkipaikalla sitten aikamme auton ympärillä pyörimme ja huomasimme, että oikea takaparkki himmenee, kun saman puolen vilkku syttyy eli ihan selvä maadoitusvika. Tuohon sitten näppärinä kavereina laitoimme uuden johdon takavalosysteemin ja rungossa olevan pultinkannan välille ja voilà - taas Mersu käy ja kukkuu niin tasaisesti kuin neloskone ylipäätään voikaan.
Tuli mieleen, että eikö Mersua tehdäkään Saksassa, kun viat ovat kuin ranskalaisissa autoissa (kaverini Rellussa oli yhtä hölmö vika mutta kerrottaneen toiste).
t.
R.