palaneen polttimon varoitusvalo

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

palaneen polttimon varoitusvalo

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

vaihtelin tässä palaneita hehkuja merssun kojelautaan ja sitten ku pistin pirssin käymään niin tuo perkuleen palaneen polttimon varoitus valo jäi palamaan... autossa toimii kaikki mahdolliset valot ja kaikissa on jopa oikean tehoiset hehkut (kilpivalot mukaan lukien)... MISSÄ VIKA??? onko tuo "tietokone" boxi seonnut vai... tietenki helpointa on ottaa ko. hehku pois mutta oishan se kiva jos kaikki pelais...
Avatar
Timo L.
Moderator Admin
Moderator Admin
Viestit: 14234
Liittynyt: Ti 11.03.2003 19:16
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja Timo L. »

Hm... tuo varoitusvalohan koskee kaikkia auton ulkopuolisia polttimoita... kaikki polttimot ovat varmasti myös 12 V?
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

kyllähän ne on kaikki 12v. sähkärinä tulee aina katottua kaikki mitä paikoilleen laittaa... juu se koskee tosiaan ulkopuolisia valoja.. mutta vaihdoin mittaristoon toisen palaneen mittari valon ja sen ko. varoitusvalon.. oli palanut... ja vaihdon jlk se tietenki jäi palamaan... :?
ässäeemeli
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 72
Liittynyt: Su 24.08.2003 20:41

merkkivalosta

Viesti Kirjoittaja ässäeemeli »

vilkaisehan vielä sumuvalojen polttimoiden kiinnitys..

omassa W124:ssa polttaa ko. merkkivaloa silloin tällöin kun se mitätön jousen pätkä ei puristakaan polttimoa kunnolla lampun runkoon kiinni. Valot kyllä toimii ihan niin kuin pitääkin.
Avatar
Antti K
Valvoja
Valvoja
Viestit: 447
Liittynyt: To 13.11.2003 18:16
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Antti K »

Mulla oli takana parkkivalossa 5w polttimo 10w sijasta ja palaneen polttimon valo paloi.

Monessa vanhemmassa autossa olen tavannut, että varoituspolttimo on poistettu. En sitten tiedä onko lamppu ruvennut palamaan omien räpellysten seurauksena vai hapettumisen takia.

Vetokoukun sähköjen asennuksissa olen joskus nähnyt mielenkiintoisia systeemejä :shock:
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

Juuri viime viikolla ko. tuikku paloi omassakin lotjassa ja sitten vika menikin hakuseen, kun kaikki polttimot näyttivät palavan. No, kirkkaalla ilmalla jäi aluksi huomaamatta, että rekisterivalon numeropuoli oli pimeänä. Sen vaihto auttoi pariksi päiväksi.
Sitten kojelaudassa syttyi taas kesken ajon. Kun seuraavan kerra stoppasin, niin kaikki paloivat. Lopulta syynä oli toisen takavalon aavistuksen kuoleentunut kannan lipare. Sitä hiukan nostamalla homma tokeni.
Palanut jarruvalon polttimo oli myös kerran syynä ja yksin operoidessa sen todentamiseen pitää taas pakitella persaus näyteikkunaa vasten ja koettaa tiirata, notta syttyykö :lol:
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

mielenkiintoista.... juu tosiaan kaikki valot toimii ja en ole löytänyt väärän tehoista hehkua mistään... tosin toinen sumari välillä vilkkuu... täytyypä vähän herkistää sitä... aika herkkä tuo valo jos syttyy esim tuollaisesta sumuvalon kiinnityksen heikkoudesta vaikka sumarit molemmat toimisikin...
Avatar
Pekka.A
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 440
Liittynyt: Ti 29.04.2003 12:38
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekka.A »

Jostain kumman syystä omassa Mesessä varoitusvalo hermostui kun vaihdoin pakkivalot saman tehoisiksi halogeeneiksi :shock: .Ei ummarra ,paitsi jos haloissa oli sitten jotain tekovikaa..
" Fidldee" W202 C200 -94
W124 230kat-88
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

kuuluukos vilkut tuohon samaan järjestelmään?
juhaoh
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1817
Liittynyt: Su 23.05.2004 17:34

Viallisen hehkun merkkivalo

Viesti Kirjoittaja juhaoh »

Eihän niiden sumu eikä muidenkaan valojen vikaa herjaa tuo varoitusvalo jos ne ei ole kytkettynä. Eli testata voi niin että sytyttää valoja yksitellen. Ensin paikit ja odottaa syttyykö merkkivalo, jos syttyy vika on niissä. Jos ei syty lisää kokeiluja jarrupolkimella, vilkulla, sumuvaloilla ja puoli/pitkät. Kun sytyy vika niissä hehkuissa. Testata voi uudestaan kun käyttää virtaa välillä pois. Eikä niiden hehkujen tarvi olla palaneita, riittää että niistä kulkee eri virta. Mulla ei hyväksy esim. erään B:llä alkavan liikkeen hehkuja vaan herjaa niitäkin, eli niiden teho vaihtelee.
steelman
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 155
Liittynyt: Su 27.06.2004 09:22

Varoitusvalo

Viesti Kirjoittaja steelman »

Minulla oli aikaisemmassa W124:ssa sama ongelma,vaihdoin repullisen polttimoita kunnes huomasin että kun takaluukkua avasi ja sulki niin rekisterikilvenvalo syttyi ja sammui.Vika löytyi piuhanipusta vasemman saranan kupeesta,oli päässeet johdot vähän venymään ja sitä myöten muutama piuha melkein poikki.Ei muuta kuin nippu auki ja liittimet väliin ja ongelma hävisi. :)
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Re: Viallisen hehkun merkkivalo

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

juhaoh kirjoitti:Eihän niiden sumu eikä muidenkaan valojen vikaa herjaa tuo varoitusvalo jos ne ei ole kytkettynä. Eli testata voi niin että sytyttää valoja yksitellen. Ensin paikit ja odottaa syttyykö merkkivalo, jos syttyy vika on niissä. Jos ei syty lisää kokeiluja jarrupolkimella, vilkulla, sumuvaloilla ja puoli/pitkät. Kun sytyy vika niissä hehkuissa. Testata voi uudestaan kun käyttää virtaa välillä pois. Eikä niiden hehkujen tarvi olla palaneita, riittää että niistä kulkee eri virta. Mulla ei hyväksy esim. erään B:llä alkavan liikkeen hehkuja vaan herjaa niitäkin, eli niiden teho vaihtelee.
mulla valo syttyy heti kun kääntää virrat päälle (niin pitääkin) mutta ei sammu ollenkaan.. eli palaa vaikka mikään lamppu ei olisikaan päällä...
Avatar
makopa
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 89
Liittynyt: Ma 09.08.2004 19:27
Paikkakunta: hyvinkää

mittarivalot

Viesti Kirjoittaja makopa »

katso että polttimot ovat takavaloissa oikean tehoisia
makopa
toni
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 57
Liittynyt: To 11.12.2003 12:36

Viesti Kirjoittaja toni »

Antti K tuossa mainitsikin vetokoukkuasennuksista. Onko autossasi koukkua ja toimiko valo aiemmin normaalisti?
Avatar
Antti K
Valvoja
Valvoja
Viestit: 447
Liittynyt: To 13.11.2003 18:16
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Antti K »

Muistaakseni varoitusvalo syttyy kun kyseiset lamput yrittää sytyttää. Eli jos on sumari pimeenä tai ajovalon polttimo niin varoitusvalo ei "huomaa" sitä ennenkuin laittaa ne päälle katkaisijasta.
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

Mika.T kirjoitti:kuuluukos vilkut tuohon samaan järjestelmään?
Kojelaudan valo ei paljasta vilkkupolttimon palamista, vaan tuikun kärähdettyä vilkku alkaa napsuttaa tuplanopeudella. Näin on käynyt itsellä ja niin taitaa ohjekirjakin kertoa. Ja saman se tekee useimmissa muissakin autoissa.

Ylläolevassa Antin kommentissa on vinha perä. Virrat päälle -> polttimovalo syttyy. Kone käyntiin -> valo sammuu. Valokatkaisin parkeille -> jos varovalo syttyy, niin ainakin parkeissa, rekisteri- tai takavaloissa on häikkää.
Jos varo syttyy vasta ajovaloille kääntäessä, niin ajovaloista on pimeänä pitkää tai pätkää.
Enpä muista, muistuttaako systeemi palaneesta jarruvalosta tässä asennossa vaiko jo parkkiasennossa. Mutta muista polttimoista poiketen jarruvalon vikailmoitus toimii jatkuvana, ei ainoastaan "päälle laitettaessa" eli jarrutettaessa.
Sumarit kertovat pimenemisestään, kun ne vedetään päälle.
Nämä heitot ovat siis lotjan kanssa koettua, mutta homma lienee sama myös muissa tuon aikakauden malleissa :shock:

PS. edit: ainakin Fiatin Cromaan ja Tipoon oli saatavana eräänlainen näyttö, johon oli piirustettu auton sivukuva ja jokaisen palaneen polttimon kohdalla oli ledi, joka sitten näytti simahtaneen lampun sijainnin. Näyttö kavalsi myös auki jääneet ovet, takaluukun, öljyn- ja veden hälytykset jne.
Italialaiseen tapaan tämä laitos kyllläkin muistutti enemmän Särkänniemeä iltahämärissä, ja näytti vikailmoituksia miten sattui ja huvitti :shock:
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
B. Wikström
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 420
Liittynyt: Ke 07.07.2004 11:20
Paikkakunta: Inkoo

Viesti Kirjoittaja B. Wikström »

Minulla oli vasemman etuvilkun kanta hapettunut ja vilkku ei ajoittain toiminut. Ainakin omassa 300TDssä varoitusvalo ilmoittaa myös rikkinäisen vilkun.
Vastaa Viestiin