Moro! Yritin hakia aiheita, muttei oikein löytäny, pahoittelen, jos oli aijempaa!
Elikkäs tämmösestä pikku piristys asiaa, auto on muuten lähes vakio, pumppua on aika reilusti piristetty ja cooleria oltais keulille lyömässä.
Mitäpä tästä kehtais repästä ahtoja nyt sitten irti coolerin kanssa. Olisiko sellainen 1.1-1.2 soppeli, kun vakiopumpun hyötysuhde loppuu, kokemuksia ja kysymyksiä?
veskolan kommetti oli ihan varteenotettavaa neuvoa, että noinkin voi käydä, jos kaikki menee todella pahasti pieleen.
tosin omakohtasista kokemuksista ja toisten kertomuksista sanoisin, että kyseistä koneesta ei ensimmäisenä hajoa männät, vaan joku ihan muu. voi olla, että sieltä menee turbo sököks, taikka sitten menee joko kansipahvi sököks, taikka kansi halkee. noi kannet on herkkiä näissä koneissa, taikka oikeestaan kaikissa om 601-603 koneissa. liika lämpökuorma ei ainakaan auta sitä kantta kestämään pidempään.. jos meinaat paineita nostaa, niin ainakin kunnon cooleri ja sopivan kokonen ahdin ahtopaineisiin ja moottorin kokoon nähden. liian pienellä ahtimella kasvaa pakopaineet liian isoiksi, ja kansi halkee ennenpitkää.
ja offtopikkina sellanen vielä, että joku vuosi sitten ostin w201 om602 turbokoneella (2,5DT) olevan mersun viallisena. aikani vikaa selvitettyäni totesin, että siitä oli 2 pytyn mäntä mennyt väljäks ja lopulta kokonaan rikki. männänrenkaat oli n. millin väljät mäntään ja mäntäkin oli aika väljä pyttyyn. ja ilmeisesti se mäntä oli lopulta vähän kiinnileikannut sinne sylinteriin, koskta se oli aika pahasti vaurioitunut. männästä puuttui palasia ja se oli todella naarmuinen. männänrenkaista puuttui palasia jne. veivin ylä- ja alapään laakerit tosin oli täysin ehjät, muistutti lähinnä uusia.