Olisi tarkoitus ruveta rakentelemaan jo pitkään suunnitteilla ollutta ST mersua, kun ei tua coupe tunnu menevän kaupaksi.
Aihiona tosiaan siis -88 230CE, ja sen pellin alle olisi tarkotus istuttaa om603. Moottoria olen metsästänyt jo jonkun aikaa, mutta ei vaan tunnu löytyvän sopivaa, koska hakusessa olisi kokonainen auto käyvällä moottorilla ja automaattilaatikolla. Onhan autoja tarjolla, mutta opiskelijan budjetti ei anna periksi ostaa mitä tahansa.

Tekniikkasuunnitelmia sen verran, että ensimmäinen tehotavote olis siinä 350-400hp paikkeilla. Auto kuitenkin tarkoituksena pitää ihan käyttöautona kesäsin. Ahtimeksi olen miettinyt Holset hx40, pakopesää sen enempää ajattelematta. Sais tosiaan herätä mielellään alhaalta. Ja tässä tulee tietysti vastaan toi tehotavote. Viisaammat kertokoon oman näkemyksensä. Pumpuksi mynän tekele, mutta 7mm vai kannattaisiko ottaa suoraan 8mm tulevaisuutta ajatellen? Cooleri saisi varmaan olla lähes niin iso, kun keulille siististi mahtuu. Automaattilaatikon vahvistus tietenkin kuuluu asiaan.
Motti nyt melko varmasti rakennellaan vaparista. Ja koneen kunnosta ja remonteista riippuen koneremontti edessä, sisältäen laakeroinnin ja kansiremontin. Mistä laakerisarja kannattaa hommata? Ja mites tuon om606 kannentiivisteen kanssa, mitä pitää tehdä että sopii? Ja kestääkö?
Kori ja alusta käydään myös läpi ja tehdään kunnolla, mutta se ei ole olennainen asia tässä vaiheessa.
Toivottavasti tätä pääsisi pian toteuttamaan. Kirjottelen juttua sitämukaa kun tapahtuu. Intti pistää hanttiin ens kesänä, mutta eiköhän se joskus valmistu..
Auttakaahan amatööriä, ja kertokaa omia mielipiteitä. Tattista vaan etukäteen.
