230e imuilman lämmitin

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
ÄmBee
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 18
Liittynyt: Su 24.04.2011 17:15

230e imuilman lämmitin

Viesti Kirjoittaja ÄmBee »

voiko jättää pois imusarjan ja kannen välistä, ahistamasta :shock:
Avatar
atlas
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 19213
Liittynyt: Su 25.01.2009 21:06
Paikkakunta: Itä-Suomi

Re: 230e imuilman lämmitin

Viesti Kirjoittaja atlas »

Hyvä kymysys jota olen myös itse miettinyt mutta vastausta en ole ikinä täältä saanut eli kokeile.Tavallaan saahan sen imuilmankin kuumemmaksi kun katsoo kääntyykö pakosarjan päälle talvella se ilman otto.
Outo systeemi kyllä,ei kyllä muissa autoissa ole.Tuntuu kyllä että ei kai se älyttömästi ahdista mutta kun ei ole vertailu pohjaa.
Tiedota tänne miten kävi kun kokeilet.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor

-Rämät mutta maksetut-
ÄmBee
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 18
Liittynyt: Su 24.04.2011 17:15

Re: 230e imuilman lämmitin

Viesti Kirjoittaja ÄmBee »

jätin nyt pois, kun ei ollu toiminnassa pitkään aikaan , oikosulussa. vaikee sanoo ahistaako tuo systeemi minkä verran perstuntumalla hankala sanoo :shock: kulku ei ainakaan huonontunu :thumbup: . onkohan tuota edes muissa kun pohjolan malleissa???
Avatar
Karst4
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 23
Liittynyt: La 23.07.2011 14:19
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: 230e imuilman lämmitin

Viesti Kirjoittaja Karst4 »

Itsellä oli sama tilanne hetken aikaa sitten.
Tulin siihen päätelmään että jos sen lämpöelementin sieltä välistä hukkaa niin se imusarja tulee lähemmäksi lohkoa ja ainakaan se ensimmäinen kiinnike ei enää passaa.
Eli sinne väliin olisi pitänyt keksiä jotakin muuta tökettä :crazy:

Jos lämpöelementti on näkyvillä niin sen toimivuus on helppo testata, yleensä ei kaikki "kielet" lämpeä.
Kyseistä lämmitintä ohjaa sulakerasian takana oleva rele K 3/1, sekä termostaattikotelon alla oleva lämpötila-anturi. (w124 -vm 90)
Muistaakseni lämmitti kunnes anturi saavutti 60c

Omassa oli myöskin imuvuotopaikka siellä alumiinitiivisteessä joka on lohkon ja esilämppärin välissä, oli puoli kierrosta tiivistettä kadonnut 1-syl kohdalta.
kannattaa tarkistaa jos on laite levällään :)
"Ruudolf" W124 230E
Vastaa Viestiin