Uusi 190:n omistaja & pari probleemaa

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
harrry
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 3
Liittynyt: To 18.07.2013 22:44

Uusi 190:n omistaja & pari probleemaa

Viesti Kirjoittaja harrry »

Tuli vähän niinkuin vaihtokaupoissa taloon tosi siisti -91 2.0 bensamersu. Meinasin vaihtaa samontein pois, mutta ihastuin sillä ajeluun ja pidänkin pirssin. Eka mersu, mutta ei varmaan viimeinen.

Vähän outoa tekniikkaa tuonikäinen ruisku. Termostaattikopan (?) lähellä on sellainen osa, mutteri tms., missä on kaksi pilliä joista lähtee ohuet letkut (alipaine?), toinen menee jollekin boschin boksille ja toinen jonnekin muualle. Tämä boksille menevä on murtunut. Mikä tuon osan nimi on että osaan mennä ostamaan uuden? Ja mitä haittaa nyt siitä on kun se toinen pilli on poikki?
Toinen sitten kun kuskin rengasta käännellessä kuuluu sieltä jostain kirskunaa. Oisko vinkkiä? Tosi vaikea paikallistaa ääni.
Avatar
tomant
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3966
Liittynyt: Ti 06.06.2006 00:50
Viesti:

Re: Uusi 190:n omistaja & pari probleemaa

Viesti Kirjoittaja tomant »

Tervetuloa foorumille!

Mainitsemasi osa on todenäköisesti kytkin, joka avaa alipaineen lokasuojassa olevaan bensahöyryjen säiliöön ja tyhjentää sen silloin tällöin. Periaatteeessa alipainevuodot ovat aina pahasta ja voivat häisitä käyntiä.

Jos aiot itse huoltaa ja korjata autoasi, kannattaa sinun ostaa auton korjausopas esim. Alfameristä. Kirjan voi löytää myös autotarvikeliikkeistä ja muualtakin.

tomant
Kiihdytin 190E 201.024 Kuva1,951 - 13,077 / 171,51
Käyttöautot C180 203.035, C230 T 202.083 ja 309D 602.417, edellinen C200 202.020
606st
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 213
Liittynyt: Pe 02.11.2012 09:14
Paikkakunta: Orimattila

Re: Uusi 190:n omistaja & pari probleemaa

Viesti Kirjoittaja 606st »

Tuo kitinä taasen johtuu todennäköisesti alapallonivelen kuivuudesta(suojakumi rikki)/väljyydestä elikkäs vaihto kunnossa... Itsellä teki samaa ja kun en vaihtanut, lähti alapallo pois kupistaan ja koko etu rengas hässäkkä jäi iskaritolpan varaan kiinni ja auto makaa lokasuojan päällä, rengas vinossa alla . Onneksi vain vähän vauhtia. Jos olisi ollut enemmän, en nyt ehkä tässä kirjoittelisi :D niin ja onnea uudelle mersun omistajalle :)
Speedlimit are for pussies!
harrry
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 3
Liittynyt: To 18.07.2013 22:44

Re: Uusi 190:n omistaja & pari probleemaa

Viesti Kirjoittaja harrry »

Jep, se alipainehässäkkä oli tarvikeliikkeen mukaan alipaineanturi ja Veho tunsi sen nimellä venttiili, kustansi n. 34e. Eivät sen kummemmin osanneet selittää mitä tekee. En vielä ehtinyt laittaa paikoilleen vaikuttaako yhtään mitään. Ja kirskuna kuului todellakin alapallonivelestä. Pikakorjaus perinteisesti, mattopuukolla ihan pieni viilto ja sitten vaseliinisprayn ohut pilli sisään ja nivel täyteen vaseliinia :)

Kiitos vastanneille!
Vastaa Viestiin