W124 kampiakselin asentotunnistin

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
MrAllu666
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 2
Liittynyt: Ti 20.01.2015 11:42

W124 kampiakselin asentotunnistin

Viesti Kirjoittaja MrAllu666 »

Mersusta (250D -92) meni öljypohja rikki joten tilasin Saksasta purkuosana uuden. Pohjasta puuttuu kuitenkin kampiakselin asentotunnistimen reikä. Mahdollisuus on tietenkin modata pohja tunnistimelle sopivaksi, mutta onko ehdoton? Haittaako jos jättää anturin vaan laittamatta?

Kiitoksia jo vastauksista!
Avatar
atlas
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 19213
Liittynyt: Su 25.01.2009 21:06
Paikkakunta: Itä-Suomi

Re: W124 kampiakselin asentotunnistin

Viesti Kirjoittaja atlas »

Siihen kyllä saa survaistua reiän koska sen paikka näkyy valussa...eli laittaa reiän ja pienemmän johon kierre.
Se vaan on irtaallaan helpompi tehdä....onkohan toi vain siksi että sulla on kierroslukumittari?
Jos sähköinen pumppu niin tällöin se kaiketi pitää olla muta sulla on mekaaninen ja jotain lisä sähkö toimintoja .
Yhdessä w202 200d oli kanssa toi öljypohjan reikä ongelma ja siinä sit vaihdettiin entinen pohja kun w124 josta kone oli ei ollut sitä reikää mutta paikka sille näkyi.

Jospa joku vielä varmistaa ton kierroslukumittarin tiedon vai onko sille pumppuun tarvittava jotain tietoa..mielestäni ei.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor

-Rämät mutta maksetut-
Vastaa Viestiin