Jokunen viikko sitten avasin auton , R 2007 280, ja alkoi melkoinen ilotulitus kojetaulussa. "visit workshop wihtout..." jne. Ei starttaa.
Sydän kylmänä netistä päädyin ism-mutikkaan joka lukitsee vaihdelaatikon sähköisesti ja jolle on oma pieni akkunsa. Laitoin akkulaturin päälle ja puolen päivän latauksen jälkeen auto käynnistyi normaalisti. Suoraan akkuhuoltoon, molemmat akut vaihtoon. Auto toimi viikon verran, kunnes tilttasi taa, ennen joulua tietenkin.
Hinausautolla pajalle. Kertoivat hanttimiehen edessä lattian alla olevan tunnistimen saaneen kosteutta. Nyt kuivattu ja kaikki toimii.
Arvelivat osan nyt toimivan ja ehdottivat että otan jouluksi ajoon. Ajelin joulun ja välipäivät. Kaikki ok.
Koko ajan kuitenkin alitajunnassa oli pelko vian uusiutumisesta. Tilasin uuden osan.
Vaihdossa kosteutta oli taas hieman. Löysimme lämppärin ritilän alta tukkoon menneen vedenpoistoreiän. Altaasta johti kaksi johtonippua joiden kautta tunnistimelle tihkui vettä. Tunnistimen sijainti on järjetön, montun pohjalla. Laskimme noin kaksi litraa vettä lattialle, suojasimme anturin muovilla ja kansi kiinni.
Suosittelen R-miesten irroittamaan konehuoneen puolelta lämppärin ritilän ja kurkkaavan ettei altaasta ole valumareikä tukossa.
Eli minulla on nyt ilmeisen toimiva varaosa kaapissa. 586 euroa kaupassa. Tarviiko joku sopuhintaan kuukauden takuulla?
R-mersun pyörähdystunnistin, huhhuh
Re: R-mersun pyörähdystunnistin, huhhuh
Kiitos vinkistä!
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
Re: R-mersun pyörähdystunnistin, huhhuh
Juu ei tullut moinen syy ekaksi mieleen...