Star GLC/GLE

Miten muutetaan auton asetuksia? Ohjelmallisesti lisättävät ja koodattavat lisävarusteet, tee-se-itse -ohjelmistopäivitysten ohjeet ym.
(Vikakoodien tulkitseminen, Star-ongelmat, Kiinan näytöt ym. ei alkuperäiset lisävarusteet eivät kuulu tänne.)
Vastaa Viestiin
timo300de
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 3
Liittynyt: La 07.01.2023 09:09

Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja timo300de »

Perheessä kaksi plugaria GLC 300de -21 ja GLE 350de -21. Tulossa vielä lisäksi Sprinter W907 2022, joten Starille olisi töitä tiedossa. Minkälaista testeriä ja softia suositellaan kyseisten autojen vikakoodien lukemiseen/poistamiseen?
DBFI
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 13741
Liittynyt: Pe 25.07.2008 21:26
Paikkakunta: Finland Proper

Re: Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja DBFI »

Kyllä "rumiluksen" pilipalitesterin täytyy olla oikea vaihtoehto:
viewtopic.php?p=1412234#p1412234

Sillä vaan pitää vikakoodit nollata moneen kertaan, myös näkymättömät koodit. 8)
testerimies
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 4
Liittynyt: To 20.02.2025 11:21

Re: Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja testerimies »

Omasta mielestäni hyvä ja suhteellisen edullinen vaihtoehto uudempien autojen testaukseen sekä ohjelmointiin on: uuden mallin MB Star C6 WIFI/DOIP digitaalinäytöllä. Näytöstä voi helposti seurata yhteydet ja toiminnot auton, testerin ja tietokoneen välillä. Tällä testerillä voidaan testata myös vanhoista 90 -luvun autoista aina uusiin 2025 vuosimallin autoihin asti.

Kiinan piraattisoftista on usein poistettu tärkeitä toimintoja, joten esim. alkuperäiset Xentryt 09/2023 -6/2024 softat toimii myös suomenkielisenä parhaiten vanhojen sekä uusien automallien kanssa. Näillä softilla onnistuu myös AdBlue laitteistojen vikakoodien poistot, pumppu ja suutintestit sekä tarvittaessa moottorinohjaimen uudelleen määritys 800 km rajoituksen poistamiseksi. Mikäli halutaan poistaa ns. jäätyneitä vikakoodeja ja suorittaa eri ohjainyksiköiden ohjelmointeja, silloin tarvitaan lisäksi Vediamo ja DTS Monaco ohjelmat.

Uudet softat ovat sen verran isoja, joten tietokoneessa tulisi olla esim. i7-prosessori vähintään 16 GB RAM -muistia ja noin 500 Gt SSD -kovalevy. Mikäli testauksia tehdään auton sisältä käsin, silloin pieni kokoinen kannettava esim. Lenovo X tai Yoga sarjan koneet ovat hyviä vaihtoehtoja. Autotallissa tapahtuvaan testaukseen ja ohjelmointiin löytyy esim. Lenovolta P -sarjan tehomallit, joista löytyy RAM -muistia jo 64 -128 GB. Armeijatason Panasonic mallit ovat ehkä parhaita tietokoneita ammattikäytössä tapahtuvaan testaukseen.

Valmiit toimivat testeripaketit maksaa yleensä 400 -1000 €. Esim. testerisarja Star C6, kosketusnäytöllä oleva Lenovo X1 Yoga i7 3,90 GHz 16 GB RAM 512 Gt SSD ja softat Xentry 6/2024, DAS, HHT, Vediamo 5.01.01, DTS Monacot 8.16/9.02, WIS/ASRA, EPC, WebETM, Starfinderit, SeedCalc 3.0, VGSNAG2 ym. ja yli 30 Gt tiedostoja ohjelmointiin maksoi Saksasta toimitettuna alle tonnin.
DBFI
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 13741
Liittynyt: Pe 25.07.2008 21:26
Paikkakunta: Finland Proper

Re: Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja DBFI »

testerimies kirjoitti: To 20.02.2025 11:27 Omasta mielestäni hyvä ja suhteellisen edullinen vaihtoehto uudempien autojen testaukseen sekä ohjelmointiin on: uuden mallin MB Star C6 WIFI/DOIP digitaalinäytöllä.
Minkälainen laite on MB C6 digitaalinäytöllä?
testerimies
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 4
Liittynyt: To 20.02.2025 11:21

Re: Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja testerimies »

MB C6 näyttö on sama kuin C5 ja päälle päin se muistuttaa VCI mallia. Orkkis Xentry -diagnoosi VCI:llä (Xentry Diagnosis Lite) voi testata vain 2004 ja sitä uudempia automalleja. Tällä C6 onnistuu testata myös vanhempia 90 -luvun autoja.
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
DBFI
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 13741
Liittynyt: Pe 25.07.2008 21:26
Paikkakunta: Finland Proper

Re: Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja DBFI »

testerimies kirjoitti: To 20.02.2025 18:49 MB C6 näyttö on sama kuin C5 ja päälle päin se muistuttaa VCI mallia. Orkkis Xentry -diagnoosi VCI:llä (Xentry Diagnosis Lite) voi testata vain 2004 ja sitä uudempia automalleja. Tällä C6 onnistuu testata myös vanhempia 90 -luvun autoja.
Siis SDConnect/C4 pakattuna "C6" purkkiin siltä osin kuin mahtuu (kuten tyypillinen C5 klooni johon akut ei mahdu vaikka iso kotelo)?

Ei tämä:
https://b2bcfrontdoor.azurefd.net/prod/ ... d12fcc.pdf
FinlandMerceds
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 5850
Liittynyt: Ke 22.07.2015 10:48
Paikkakunta: Mökillä

Re: Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja FinlandMerceds »

testerimies kirjoitti: To 20.02.2025 11:27 Valmiit toimivat testeripaketit maksaa yleensä 400 -1000 €. Esim. testerisarja Star C6, kosketusnäytöllä oleva Lenovo X1 Yoga i7 3,90 GHz 16 GB RAM 512 Gt SSD ja softat Xentry 6/2024, DAS, HHT, Vediamo 5.01.01, DTS Monacot 8.16/9.02, WIS/ASRA, EPC, WebETM, Starfinderit, SeedCalc 3.0, VGSNAG2 ym. ja yli 30 Gt tiedostoja ohjelmointiin maksoi Saksasta toimitettuna alle tonnin.

Mistä sieltä sakasta ?
linkkiä kauppan sivuille tms yhtystiettoa ?
Mökkillä
'
testerimies
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 4
Liittynyt: To 20.02.2025 11:21

Re: Star GLC/GLE

Viesti Kirjoittaja testerimies »

Tuo DBFI:n linkittämä testeri on MB orkkis testeri, joka oli aikaisemmin Diagnosis Kit 4 paketissa. Kyseinen paketti ei ole ilmeisesti enää tarjolla, joten nyt se on Diagnosis Liten mukana. Se on tarkoitettu yrityskäyttöön ja yksityiselle omaan käyttöön mielestäni liian kallis ostaa ja käyttää. Niiden hinnat ovat yleensä 1500-2500 € välillä ja lisäksi tarvitaan vielä tietokone sekä softat. Ammattikäytössä varmasti hyvä valinta, jos maksaa vielä noin 6000 € vuosittaiset lisenssimaksut.

Itse ostin valmiin paketin yksityiseltä henkilöltä Saksasta. Hänellä oli myös tuo orkkis testeri päivittäisessä työkäytössä, joten sen perusteella kaikki tarvittavat softat oli mukana tietokoneella. Näitä erilaisia testeripaketteja on pilvin pimein tarjolla myös netissä saksalaisissa firmoissa, mutta kyseinen paketti olisi ollut niissä yli puolet kalliimpi. Päivitin nyt itselle uusimman 3/2025 Xentryn ja samalla tehokkaamman Lenovo P1 i9 5,40 Ghz 64 GB RAM 16” näytöllä. Tämä on todella hyvä vaihtoehto tallissa tapahtuvaan ohjelmointiin, mutta auton sisällä se käy vähän ahtaaksi.
Vastaa Viestiin