Tuossa viime talvena autoa kolatessa kopautin harjalla kuskin puoleisen lampunpesurin sulkaa ja mokoma rusahti ja jäi velttona roikkumaan alaspäin. Konepellin alle kun kurkkasin huomasin että pesurin koneiston kansi oli lauennut auki ja aikani sisuskaluja ronklattuani tulin siihen tulokseen että sieltä on joku palikka jonnekkin lentänyt. Tätä mystistä palikkaa en koskaan löytänyt ja apparin puolen koneistoa en saanut nätisti auki niin en uskaltanut avata ollenkaan.
Kysymys kuuluukin että mitä kuvasta puuttuu?
Tällä hetkellä siis pesuirn sulka pääsee pyörimään 360 astetta eli puttuva osa on jonkin sortin rajotin tms.
osaisiko joku edes kertoa miten koneiston kopan saa auki rikkomatta sitä?
Yritin sinne väliin tunkea ruuvaria ja varovasti kammeta, mutta ei tuntunu aukeavan
Täytyy heti kättelyssä sanoa etten ole ikuna katsonut kyseisen härrykän sisälle mutta kuvasta päättelen jotakin:
-tuon rattaan ja sen kuvassa oikealla puolella olevan pokatun peltiläpyskän väliin kuuluisi kai jonkinlainen hammastanko.
-ilmeisesti tohon alempaan hahloon kuuluu jokin rulla joka sitten liikkuu siinä edestakaisin.
-olisiko nuo muoviosassa olevat pykälät joihin hahlon sorkka osoittaa pyyhintäkulman asetuksia, tuskin Mersulla itse näitä tehdään. Pitää siis sopia muihinkin autoihin.
Mulla olisi yhä tallessa vialliseksi tuomittu R129:n moottori.
Se toimi vaan silloin tällöin. Avasin sen ja kasasin myös. Voisin
lahjoittaa miitissä, jos se jollekulle kelpaa malliksi tai varaosiksi.
mul oli nuo iha täys vettä ku avasin ne. oli kyllä kansi sitkeesti. ei se ilman talttaa ja vasaraa irronnu. En kyl muista miltä siel sisäl näytti, eli en osaa sanoa onko tuos puute vai ei.