Projekti: W126 edustuskuntoon ja pienimuotoista tuninkia

Mersujen (ja vain Mersujen tai suoraan niihin liittyvät) korjaustarinat, -ohjeet ja muut vastaavat projektikertomukset.
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

No toi on tommonen alumiinista sorvattu plootu, joka istuu todella tarkasti vanteen hieman suurempaan keskireikään, minkä lie automerkin vanteet olleet alunperin? Levikepala on kiinni vanteessa yhdellä isolla ruuvilla ja plootun keskireikä on tietenkin just jämpti MB:n keskireikä. Pultit on kohtalaisen pitkät, varmaan lähempänä 100mm. Vedin ne varmuuden vuoksi 130Nm normaalin 110Nm sijaan, vielä ei ainakaan ole mitään ongelmia ilmennyt. About sataa menee todella mukavasti, motarilla en ole käynyt vielä kokeilemassa. Vanteethan on alunperin norjalaisen? Fundon valmistetta, ilmeisesti jostain 90-luvun alusta. Vanteiden "modauksen" ja maalauksen? on suorittanut saksalainen Scanmag?, joten ihan lailliset ovat. Internetistä ei tosin löydy yhtään mitään kyseisistä valsseista... :roll:

Tietenkin sellaisia jarrulevyyn kiinniruuvattavia palojakin vois joskus kokeilla, nehän mahdollistaisi tarvittaessa myös pulttijaon muuttamisen...
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

Pasi M. kirjoitti: Ovipahvitkin tuli vielä kertaalleen irrotettua ärsyttävän nitinän palattua. Löin pullollisen silikoniöljyä pahveihin ja olihan ne hiljaa pari viikkoa. Taas satunnaiset narinat ovat palanneet, tosin entistä vaimeampina. Ens kerralla tarvii vetää vaseliinia litra per ovi. :twisted:
Oletkos koettanut katsoa noiden ovilokeroiden kiinnitystä, ne osaavat joissain tapauksissa natista enemmänkin ja tietenkin heijastavat hälyä koko ovikoteloon, jolloin sen paikallistaminen on hankalaa. Itsellä eivät oviverhoilut natise, mutta myös toinen, aiemminkin esillä ollut vaihtoehto voisi olla. Siis nämä ovipielet kynnyslistan juuresta saranan alta, sieltä saattaa hinkuttaa ruhtinaallisesti. Omassa pääsin äänestä kylvettämällä kynnyslistan pään silikonilla, mutta on joku joutunut jopa säätämään ovea nitinästä päästäkseen.
Pasi M. kirjoitti: Sähköhommiakin on tullut tehtyä. Vaihdoin peilihanikan uuteen (käytettyyn), koska sen merkkivalo oli sammunut. Samalla vaihdettiin myös velipojan coupen rotteloon tuo samainen sammunut hanikka.
Onkos noita peilihanikoita vielä tähteellä, muistaakseni kirjoitit niitä löytyvän kaksin kappalein, mutta oliko tuolloin omassasi jo uusittu vai menivätkö molemmat tuossa yllä mainitussa savotassa?
Pasi M. kirjoitti: Vanteet levittää 11mm enemmän ulospäin verrattuna alkuperäisiin. Juurikin sopiva kompromissi ulkonäön, käytettävyyden ja mukavuuden kannalta. :wink:
Tässä on juuri se säväys, jonka W126 tarvitsee. Tietyssä kulmassa katsoen vakiosti laitetut renkaat asuvat ehkä aavistuksen turhan syvällä pyöräkoteloissa. Tuo on tasan sopiva parannus, ei liikaa eikä liian vähän. Onnea oivalluksesta :D


P.S. Jos kuormaan sopii ja tilaus ei ole vielä lähtenyt, niin voisinpa itsekin laittaa tilaukseen nämä hilppeet: takatukivarsien puslat + apurungon tyynysarja + vetopyörästön tuki.
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Ikuinen projekti on taas edennyt vähän, hitaasti hyvä tulee, tunnetusti... :P

Uudet talvirenkaat (Hakkapeliitta 4 205/65R15) tuli hankittua noille 7x15" Intran Monoblock-kopioille parin vuoden jahkuamisen jälkeen. Vaikuttavat olevan ihan laadukkaat ja pitävän näköiset renkaat, vielä kun tulis se lumi maahan, niin pääsis laittaan alle ja testaan. Lisäksi vaihdoin ikivanhat polttimot GE:n +60 Megalighteihin ja parani valoteho kerralla, suosittelen. Ja zebranoboksikin keskikonsoliin tuli hankittua. Varsin kätevä ja ennenkaikkea tyylikkään näköinen ja sen suojiin saa kaikki roinat kätevästi piiloon.

Eikä tässä vielä kaikki, sain lopulta raahattua horoperseeni auton alle ja vaihdettua vihdoinkin taka-apurungon kumilimput ja vetopyörästön tuen bränäreihin. Apurungon kumit eivät päällisin puolin olleet kauhean pahan näköiset, olihan ne vähän menneet kasaan ja kovahkot. Sen sijaan vetopyörästön plootu oli ihan valmista kamaa, kuten alla olevista kuvista näkyy. Itse projekti oli varsin suoraviivainen juttu ilman ongelmia (kerrankin), tehollista työaikaa meni noin pari tuntia näiden ohjeiden mukaan tehtynä ja suurin osa ajasta meni irrotustyökalun improvisointiin ja limppujen ison keskipultin paikoilleensaamiseen. No tuliko eroa entiseen? Kyllä! Nyt voi vaihteita heitellä huolettomasti silmään, eikä voimansiirtolinja tunnu kuminauhamaiselta. Enää ei tarvi 1-2 vaihdossa painaa kaasua samaa tahtia pohjaan kun nostaa kytkinpoljinta ylös. Alaspäin vaihdotkin isommilla kierroksilla ovat yhtä juhlaa, kun ei tarvi "lisäkaasun" kanssa pelata. Moottorijarrutuksetkin pienemmillä vaihteilla onnistuu ilman ylimääräistä nykimistä. Nämä lienevät pääosin tuon uuden vetopyörästön tuen ansiota, uudet taka-apurungon plootut sen sijaan vakauttivat auton takapään liikkeitä huomattavasti varsinkin moottoritienopeuksissa. Junamainen käytös senkun vaan korostuu entistä enemmän, eikä perä enää hae / kallistele kuten ennen. Koko peräpää on nyt huomattavasti tukevampi, se tavallaan kuin elää omaa elämäänsä, positiivisessa mielessä. Nyt ahteri on täysin tunteeton tienpinnan muutoksille, tuntuu kuin takapää leijailisi jonkun ilmatyynyn päällä. Kerrankin oli remontista huomattavaa hyötyä, suosittelen tsekkaamaan ainakin tuon vetopyörästön tuen yli 200th ajetuista W123/126:sista. Sen kun uusii, niin ajamisesta tulee heti X-kertaa miellyttävämpää ainakin väkisinhämmennettävissä. 8)

Seuraavaksi tarvinnee vaihtaa ohjausiskari, moottorin tukityynyt / iskarit, takakallistuksenvakaajan kumit, tukivarsien puslia ja näytti siellä perän / apurungon suunnalla olevan vielä jotain vaihtoa kaipaavia kumitalloja... Kuinkahan perkeleen hyvä tästä tuleekaan ajaa, varsinkin sitten kun vielä saa uudet Bilsteinit / jouset / jousikumit alle... :D

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

Mitäpä arvelet nyt limput vaihtaneena, notta kauanko ammattimieheltä menisi vastaavassa työssä, kun on kalut valmiina ja tuollaisia on vaihdellut toisenkin kerran. Tuli vain mieleen, että parin viikon päästä olevaan talvihuoltoon voisi yrittää tinkiä tuon operaation, vaikka hovisuutarin aika kortilla onkin.
Tosiaan alkaa tuo peräpää olla aavistuksen levoton 140 km/h tuolla puolen.
Ohjausiskari kannattaa tosiaan vaihtaa, se muutti käytöstä positiiviseen suuntaan. Vanha oli jo koko lailla loppu eli pluto :shock: Halpa osa ja vaihtotyökin on yksi k...in luikaus.
Paljonkos kelkan limput ja vetopyörästön tuki maksoivat, Motonjetistä vaiko KL:stä?
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Kaapo kirjoitti:Mitäpä arvelet nyt limput vaihtaneena, notta kauanko ammattimieheltä menisi vastaavassa työssä, kun on kalut valmiina ja tuollaisia on vaihdellut toisenkin kerran.
Puoleen tuntiin varmaan menee puoliammattilaiselta, jos on pelit / vehkeet valmiina ja kiesi nosturilla. Jos samalla aikoo vaihtaa takatukivarsien puslia, niin se on sitten juttu erikseen...
Kaapo kirjoitti:Paljonkos kelkan limput ja vetopyörästön tuki maksoivat, Motonjetistä vaiko KL:stä?
Eiku Saksasta. :P Tuo korjaussetti (sisältää isot limput, nuo pyöreät pikkukumit, tarvittavat pari pulttia ja prikkaa) kustansi 72,64€, eikä siihen sisältynyt isoa erikoispulttia, joka tulee tohon molon keskelle. Tossa pultti oli ainakin vielä ihan uuden veroinen, eikä sen avaaminen vaatinut kuin puolen metrin jatkovarren räikkään. :wink: Eli periaatteessa, jos se on saatanan jässääntynyt ja ruostunut, niin voi tulla ongelmia. Mutta eiköhän sen pulttipyssyllä saa kätevästi auki, muljaamatta kantaa. Niin ja tuo vetopyörästön plootu kustansi peräti 71,43€ + uudet pultit / lukkoprikat ja mahdollisesti tarvii semmoset "rungon päälle" ängettävät läpyskät, joissa on kierteet kiinnityspulteille. Itsellä oli nekin vielä ihan hyvässä kunnossa ja ruosteettomia, joten en vaivautunut niitä vaihtamaan.
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

Pasi M. kirjoitti:
Kuinkahan perkeleen hyvä tästä tuleekaan ajaa, varsinkin sitten kun vielä saa uudet Bilsteinit / jouset / jousikumit alle... :D
Mielenkiintoinen kysymys. Perkules kun joskus pääsisi ajamaan alustaltaan aivan priimakuntoista peliä, niin tietäisi, mitä insinöörit Horst, Jürgen ja Günther ovat alunperin ajattavuudella ajaneet takaa. Näissä vanhoissa lullissa on sen verran kulumaa jo siellä ja täällä, että vertailukohtaa tai odotusarvoja on aika vaikea asettaa. Tietäisipä sitten, mitä pitäisi tavoitella :shock:
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
MikaVeee
Mersumies
Mersumies
Viestit: 700
Liittynyt: Pe 13.02.2004 22:56
Paikkakunta: Turku

saksanmaa

Viesti Kirjoittaja MikaVeee »

Mistäs päin saksaa kumitutteja tilailit ja löytyneeeeekö kotisivua ?
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Vähän pientä uutta:

- keskuslukon kauko-ohjaus (Waeco), miten ilman tätä on tullutkaan toimeen 8)
- vaihdoin yli 25th ajetut tulpat (doh, ihan totta?), vanhat olivat ulkoisesti kuin uudet, olivat tosin penteleen piukassa kiinni ja uuteen johtosarjaan tarvinnee panostaa lähiaikoina (suojakumit hattujen päältä päreinä useasta johdosta)
- uusi valokatkaisin + monitoimiviiksi uusilla symboleilla tuli myös vaihdettua, vanha valonuppi oli sohlo ja jäi käteen takasumuvaloa herätellessä
- korjasin kuskin puoleisen ikkunannostimen jo toiseen kertaan vuoden aikana, uuteen täytynee panostaa lähivuosina (~80€)
- nostimet ovat alkaneet naputtamaan kylmällä koneella, vanhat puolisynt. öljyt osatekijänä tosin -> vaihtoon ( + venttiilivarsien kumit, kampiakselin stefa, kytkinremppaa, uudet jarrunesteet sun muuta pientä)
- ohjaustehostinkin suotaa vähän öljyä, vaatii noin desin lisäyksen per 10000km
- uus Boschin 100Ah akku tuli hankittua, nyt lähtee todella terävästi käyntiin ja tyhjäkäyntikin tuntuu paremmalta (ihan niinku uuden 80A-laturin jälkeenkin) :P
- semmonen lohkolämppärin miniplugihomma tarvis laittaa vielä tämän talven aikana, ei millään jaksa availla konepeltiä ton lämppärin narun takia - C-kake-Webaston hankinta siirtynee ens syksyyn
- etuparkkeja palaa perkeleellistä tahtia, parin kolmen kuukauden aikana on mennyt varmaan puoli tusinaa, mustuvat täysin (nimenomaan kuskin puolelta?)
- uudet punavalkoset takavalojen lasit tuli hankittua Ebaysta, muuten hyvät ja hienot mutta alkup. tiivisteet vuotavat hieman, ei kuitenkaan fataalisti :D
- uus (käytetty) Lorinserin ratti tuli hankittua, erittäin miellyttävä ruori ajossa, vähän tosin peittää mittariston yläosaa mut viis siitä
- kuskin penkkiä tarvis vähän ryhdistää, on aikalailla lysyssä - tod.näk. penkit verhoiluun muutenkin tämän vuoden aikana, alkuperäinen harmaa veluuri pop

Kuva

Kuva
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
jarski
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 2157
Liittynyt: Su 23.03.2003 20:15
Paikkakunta: Karstula

..

Viesti Kirjoittaja jarski »

Nätit nuo takavalot 8)
w115,123,124,126,210 yms.
Avatar
raul
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 2966
Liittynyt: Ma 09.06.2003 13:22
Paikkakunta: Etelä

Viesti Kirjoittaja raul »

Mersuforumin tarra takalasissa on vinossa !! :lol:

Ihmettelen tuota sun rattiratkaisua vaan... Ristiriidassa aiheen otsikon kanssa? :wink: Mutta tyylikäshän se on toki.
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

raul kirjoitti:Mersuforumin tarra takalasissa on vinossa !! :lol:
On sen pakko sitten olla vinossa, kun näkyy kerran kuvissakin. Aika puusilmä tarvii muuten olla, ettei saa tarraa liimattua suoraan ikkunan alalaitaan varsinkin kun hattuhylly ja muut säleet oli tuolloin irti. Onhan tyyppibadgekin vinossa 0,5mm, mutta toiseen suuntaan.:lol:

Tarviikin muuttaa otsikkoa... Alkuperäisyydellä tarkoitin tosin alunperinkin sitä, ettei kyljissä ole oravan mentäviä reikiä. :P
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
MikaVeee
Mersumies
Mersumies
Viestit: 700
Liittynyt: Pe 13.02.2004 22:56
Paikkakunta: Turku

püüratti

Viesti Kirjoittaja MikaVeee »

Onmpas vinteleen komia toi sun puuruoris :D
Menikö kauan sen puunaamiseen ?

Maikköli
Ex monta W-kirjainta.
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Puolivuotispäivitystä:

Nyt on kulunut jo yli vuosi maalauksesta, vielä ei ole näkyvää ruostetta missään. Parissa paikassa on ihan snadia kuplaa kun oikein tarkasti tsiigailee, aikas hyvin siis olosuhteet huomioonottaen. Ens vuonna ehkä joutuu jo käyttään taas maalarilla ja tarvis tässä omatoimisesti pari kiveniskemää / hankaumaa paikkailla kunhan sais vaan hankittua törpön maalia. :roll:

Tapahtunut kevään / kesän aikana:

- Ilmanputsari vaihdettu
- Uudet Bremin sytytyspiuhat hankittu (yks vanhoista oli katkipoikki, säti saakuristi ja kävi viidellä)
- 7-8 vuotta vanha 65Ah Exide vaihdettu 100Ah Boschin Silveriin
- Vaihteiston öljyt vaihdettu (oli puhtaat ja kirkkaat, ei ollu juurikaan sälää mukana, vaihteet alko toimiin paremmin - vihellykseen ei vaikuttanut pätkääkään)
- Konehuone tuli pestyä kunnolla, nyki jonkin verran parin päivää pesun jälkeen mutta alkoi toimia normaalisti
- Vasen alapallo ja ylätukivarsi vaihdettu katsastusmiehen iloksi, samalla uudet puslat kallistuksenvakaajaan (tarvis vielä vaihtaa oikeallekin puolelle)
- Öljynsuodatin vaihdettu
- S-jarrua säädetty ja herkistelty k-miehen kehotuksesta
- Lakattu keskikonsolin puupaneeli, hyvä tuli muuten mutta lakkapintaan jäi pieniä ilmakuplia
- Kuskin penkin katkennut jousi korjattu ja jousiston alle lisätty vaahtomuovityyny, parani paljon mutta jämäkämpikin vois vielä olla
- Vahattu pariin kertaan Glymillä, vahapinta ei kestä päivittäisessä ajossa kuin maksimissaan kuukauden -> vahamerkin vaihto edessä, harrastepelissä Glymi toimii
- Savunharmaat tupakointimuovit etuoviin ostettu, ihan kätevät näin helteillä
- Virtalukon avainpatruuna vaihdettu
- Kuskin oven lukkomekanismi vaihdettu ja lerppa ovenkahva korjattu
- Jo toisen kerran pettänyt ikkunannostin korjattu, kolmannen kerran kun hajoo niin hankin uuden

Tulossa loppukesän / syksyn aikana:

- Simpukan kiristys, jonkinverran on klappia (säätöruuvi vaan on veemäisessä välissä)
- Moottoriöljyjen vaihto, jos vaan propun sais auki (Magnatecit ja pari uutta proppua tiivisteineen jo jemmassa)
- Ohjaustehostimen ja perän öljyjen vaihto
- Uus tuulilasi
- Uus jakoketju sälppeineen
- Uudet venttiilivarren kumit, nostajat, kampiakselin stefa yms. jos vihdoinkin sais tota 6L/10tkm öljynkulutusta vähän hillittyä
- Laatikkoremppa, laajuudesta ei tietoa, kunhan vaan sais tuon ärsyttävän vihellyksen pois, samalla voipi laittaa uuden kytkimen
- Jarrunesteen vaihto
- Takatukivarsien puslatkin vois vaihtaa (uudet on jemmassa), kulmatkin vois tarkastaa 17 vuoden välein
- Ohjausiskari tarvis uusia ja 300€:lla erinäistä pikkuosaa
- Kardaanin limput, tukilaakeri ja perän pari limppua

Sitten kun hajoo tai löytyy stn paljon ylimääräistä rahaa:

- Bensapumppu
- Vesipumppu
- Hihnankiristin + iskari
- Moottorin + vaihteiston tukityynyt / iskarit
- Keskiputki / takapönttö
- Jouset + iskarit (tod.näk Eibach + alkup. Bilstein HD + sopivat kumit)
- Humppavehje + ämyrit
- Webasto
- Penkkien verhoilu
YMS...
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

Morgensta täältä lomalta,

vain bensaa tankkiin, siinä toimenpiteet täältä Tärviöltä. Ja tipparellumaisesti vähän öljaa.Ovela juttu, että nyt tosikuumien tultua öljymaitti tippui puoleen litraan per 8000 km. Tai sen verran uutta lientä motti pyysi, notta päästiin tikussa taas ylärajaan.
Kiitettävä remppalista on sinulla siinä tehtynä ja luvassa. Alapallot ja raidetangonpäät ja ne tulpanjohdot ovat olleet koko loman hankkeessa, mutta ei sitä valkoinen mies näillä keleillä viitsi korjaamon uumeniin hautautua :shock:
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Pientä päivitystä taas...

Tulipa tuossa viime viikonloppuna vaihdettua vesipumppu, vanha oli aivan sohlo; hihnapyörä heilui millikaupalla sinne sun tänne. Samalla uudet jäähdytinnesteet, tällä kertaa (pakosta) myös lohkoon ja uusi 87-asteinen termari. Kourallinen kojelaudan polttimoitakin tuli taas vaihdettua, laitoin Motonetin 0,5W muovikantaisia, saas nähdä kauan kestävät. Erittäin tarpeellinen lisävaruste eli etukyynärnoja tuli myös hankittua, kiitos Mikaveee vielä kerran. Lampunpesurien mysteeri on myös selvitetty, vielä kun sais inspiksen koota oikeanpuoleinen moottori siten että se toimii oikein.

Näiden lisäksi pientä remppaa pajalla:

- pyöränkulmien säätö (hyvä tehdä 300tkm välein)
- simpukan kiristys
- jarrunesteen vaihto
- moottoriöljyn vaihto + suodatin (60tkm ilman öljynvaihtoa, onkohan virallinen Mersuforumin ennätys?)
- jakokettingin + kiristimen vaihto
- venttiilivarsien kumit + nostajat
- uusi moniurahihna (vesipumppu oli haukannut vanhasta tuuman palan)
- hihnankiristäjän iskari (vanha oli aivan sohlo)
- uusi tuulettimen viskokytkin (toivottavasti ei lämmöt enää huitele kesähelteillä 100-120 astetta)
- kardaanin etunivel (toivottavasti tällä eroon mini-bonanza ilmiöstä)
- nokka-akselin stefa, jakokopan ja venttiilikopan tiivari yms. luonnollisesti uusiksi

Eikä tullut edes kalliiksi, kaippa tolla taas pari viikkoa käryttelee. :lol: Pikkuhiljaa hyvä tulee, paljon on vielä tekemättä mutta koko ajan vähemmän. :D Seuraavaksi varmaan uutta vieteriä ja pumppua alle, todennäköisesti Eibachit korkeimmilla kumeilla ja Bilsteinin HD:t tai sitten Bilsteinin B12 Tuningkit; tosin sillä voipi mennä liian matalaksi ja kovaksi, joten eka vaihtoehto lienee lähempänä totuutta.
Viimeksi muokannut PM, Ma 21.11.2005 12:44. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

PM kirjoitti: Näiden lisäksi pientä remppaa pajalla:
- moottoriöljyn vaihto + suodatin (60tkm ilman öljynvaihtoa, onkohan virallinen Mersuforumin ennätys?)
Ennätys varmaankin ja muutenkin ainutlaatuinen tapaus: tiettävästi ainoa tuoreöljyvoitelulla varustettu Mercedes :shock: :lol:
PM kirjoitti: - nokka-akselin stefa, jakokopan ja venttiilikopan tiivari yms. luonnollisesti uusiksi .
Oliko hankala eli lähinnä aikaavievä savotta? Voisi jonkin talvi-illan iloksi tuon omankin nenän tihuutuksen vulkanoida kuntoon, vaikkapa siinä Lentolan pajalla. Oliko kalliit osat?
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Kaapo kirjoitti:Oliko kalliit osat?
Stefa 10€, jakokopan tiivari 7€, venttiilikopan tiiviste 12€. Työn vaativuuteen en ota kantaa, mutta pajalla kului työaikaa 4½ tuntia noiden kaikkien kohtien korjaamiseen, kun kahdelta mieheltä meni pelkästään vesipumpun vaihtoon viitisen tuntia. :lol: :oops:

Vaihtoivat samaan syssyyn vielä muljatun öljypropunkin uuteen, nyt pääsen vihdoinkin itte vaihteleen öljyjä. On kiva nähdä paljon öljynkulutus laskee noiden v-varren kumien ansiosta. Varmaan joku tiivistekin vuotaa vielä ulospäin mutta antaa vuotaa, tarvii vähän pyyhkästä ennen katsastusta. Jonkun verran nakutti vielä noilla uusilla nostajillakin kun koneen löi kylmänä käyntiin, tosin nakutus kesti vaan sekunnin puolitoista entisen parin kolmen sijaan. Ehkä ne vaatii vielä vähän hioutumista. :lol:
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

PM kirjoitti: On kiva nähdä paljon öljynkulutus laskee noiden v-varren kumien ansiosta.
No omassa laski sieltä 2,5 - 3 litran huitteilta (muistin mukaan) about alle litran tietämiin, neljän vaihtovälin perusteella. Sen verran saa mun puolesta ryypätäkin. Alle ei laske tippaakaan, joten kaikki on "todellista" kulutusta.
Eiköhän se samoihin asetu itselläsikin, kun kaikki muutkin paikat on tilkitty.
Kuinkas Petrin kupeen kanssa oli ennen / jälkeen? Ei taho muistaa tältä istumalta. Taisi haukata aika paljon ainakin ennen... :shock: :?:
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Kaapo kirjoitti:Kuinkas Petrin kupeen kanssa oli ennen / jälkeen?
Ennen litra per tonni / puolitoista, jälkeen max. litra per kymppitonni. Tommosta + kuuden litran luokkaa mullakin on mennyt kymppitonnille. Jonkun verran kuitenkin sais olla luonnollista vaihtuvuutta, tosin litra per 5 tonnia riittäis mainiosti. :lol:

Ihme ettei näkynyt pakokaasuarvoissa kuitenkaan mitään? :roll:
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
Vieras001
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2964
Liittynyt: Pe 22.08.2003 12:58

Viesti Kirjoittaja Vieras001 »

..
Viimeksi muokannut Vieras001, Ke 15.04.2009 14:51. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

PM kirjoitti: Ihme ettei näkynyt pakokaasuarvoissa kuitenkaan mitään? :roll:
Samaa tässä uumoilin, kun kiesi kävi leimalla aikaa ennen kumien vaihtoa. Luulisi, notta päästömittari reagoisi jotenkin ylimääräiseen öljynkärventämiseen, mutta niin vaan olivat arvot hyvät.
Toisaalta ei ole kyllä tietoa, että mihin kaikkiin yhdisteisiin mittarit tarttuvat ja syntyykö öljyn palaessa juuri niitä ainesosia joita mittari vahtii. Mysteeri on :shock:
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
PM
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4204
Liittynyt: Ma 10.03.2003 22:34
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja PM »

Unohtui kokonaan mainita että konepellin saranan akselikin meni poikki mutta se on nyt korjattu ja pelti istuu tosi hyvin entiseen verrattuna. Irrottelin siinä sitten sisälokasuojaa ja kuinka tervettä peltiä alta löytyikään. Tarvii ens keväänä / kesänä päästää painepesurilla tuo etulokarien seutu ja ruostesuojata oikein kunnolla. Tulipa panostettua uusiin hienoihin rosterisiin ruuveihin + prikkoihinkin, kyllä nyt pysyy sisälokari just eikä melkein kiinni. Tarvis varmaan nekin vaihtaa uusiin, ainakin toisessa lokarissa on pientä halkeamaa / murtumaa. Ovat muuten yllättävän halpoja osan koko huomioonottaen, vain 15-20€ Saksassa.

Kyllä muuten pöhisee visko ihan eri lailla kuin ennen, ihana humina kuuluu vaikka kone on vasta puolilämmin. Vanha visko ei humissut tippaakaan, vaikka pannun lämpötila oli kriittisillä rajoilla. :lol:

Kone käy nyt todella hunajaisesti ja ilman mitään sivuääniä. Tulipa mieleen että olis voinut suuttimetkin vaihtaa samalla. Ei ne vielä koneen käyntiin juurikaan vaikuta, mutta käynnistyvyyteen jonkun verran. Puolilämpöisenä / lämpöisenä saa sahata useamman sekunnin ja lähtee yleensä viidellä pytyllä käyntiin. Käynti tasaantuu ihan muutaman sekunnin kuluessa, mutta ärsyttävä kauneusvirhe silti. :wink: Vaivasen 210€ satsi uudet suuttimet, mut kaippa niitä(kin) 200-300th:n välein olis hyvä vaihdella.

Huomenna jos sais hankittua sen miniplugihässäkän lämppärille, niin sitten alkaa oleen hommat hyvässä mallissa. Tosin autotallille sähköä tuova maakaapeli meni oikosulkuun tuossa sateilla, tarvinnee vedellä ilmakaapeli talven ajaksi... :idea:
[size=84]Kalustoa: MB SLK230A Kompressor AMG-Styling -99 Brillantsilber, MB C230TA Kompressor -98 Obsidianschwarz, Volvo Amazon 121 "GT" -70
Varakalustoa: MB 260SE -88 Perlmuttgrau (telakalla), Honda Civic LSi Sedan -93[/size]
arnold
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 72
Liittynyt: Ti 11.10.2005 18:55
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja arnold »

missäs päin tamperetta pörräilet tolla kiesillä. sattuu vaan oleen itellä 126 500 SEL..meinaan vaan,et lapa pystyyn kun tuut vastaan :D itte kurvailen hallila/hervanta suunnilla.. :D
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

arnold kirjoitti:missäs päin tamperetta pörräilet tolla kiesillä. sattuu vaan oleen itellä 126 500 SEL..meinaan vaan,et lapa pystyyn kun tuut vastaan :D itte kurvailen hallila/hervanta suunnilla.. :D
PM:n pirssi onkin tuttu, mutta minkä värinen oma kiesisi on? Joskus tulee Juvankadulla vastaan tumman sininen ja sitten keskustassa pyörii tuollainen samainen antrasiitti Selli kuin omanikin tuossa avatarissa. Myös shampanjan väristä selliä näkyy silloin tällöin - joku näistä?
Aika säännönmukaisesti tulee itse ajeltua keskustassa klo 16-17 ja samoihin aikoihin myös Kaukajärvellä ja Annalassa, joten lapaa pystyyn, juu :)
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
arnold
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 72
Liittynyt: Ti 11.10.2005 18:55
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja arnold »

jep. se tumman sininen viis satku,tummat taka valot... :D
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

arnold kirjoitti:jep. se tumman sininen viis satku,tummat taka valot... :D
On tää helppoa :lol: kun vertaa.... juu se Lielahdessa ja Turtolan sittarin parkkipaikalla iltapäivisin pyörivä punainen Corolla kun näkyy, niin olen minä :shock:
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Vastaa Viestiin