Voihan vito....

Mersujen (ja vain Mersujen tai suoraan niihin liittyvät) korjaustarinat, -ohjeet ja muut vastaavat projektikertomukset.
Vastaa Viestiin
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Onko sulla ollut kortti hyllyllä :shock: semmosta se pumpun ruuvaus tekee.

Mistä noita koneita noin halvalla sai, voisin ottaa vielä pari.
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Taskussa se kortti on ollut kokoajan. Lääkäri määräsi ajokiellon 3kk.
Oma pumppu pätkii :arrow: oon tainnu ruuvata liikaa :D
Avatar
turbopuusti
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 1
Liittynyt: Ti 29.11.2005 23:03

Viesti Kirjoittaja turbopuusti »

kyllä täytyy sanoo että kärsivällisyyttä sullakin riittää tuon viton kanssa :shock:
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

No joo, ihan oma valinta on tämä viton kanssa painiminen. Joku järkevämpi olisi varmaan aikoja sitten pistänyt tämän viton prässiin, ampunut kuuhun tai tehnyt jotain muuta mukavaa.



Tänään alkoi vito taas ahdistamaan siihen malliin että kakkosautona oleva 280tkm ajettu puntokin alkoi tuntua jo hyvälle autolle.
Viton ketjun asennusta:

Pitikin mennä aukomaan jumissa ollut konepelti. Konepelti aukesi kun irrotin lisävalot ja maskin. Vaijeri oli irronnut lukosta ja se takia ei auennut sisältä (kahva jäi käteen ja vaijeri tuli kojelaudasta läpi).
Meinasin että saisin yhdessä illassa ketjun vaihdettua mutta ei niin ei. Homma meni taas silleen perinteisesti. Tällä kertaa koneen ajotusmerkit oli menneet sekasin(nokka, kampiakseli). Kampiakselinhihnapyörän kiila oli jossain vaiheessa pettänyt. Sorvi pyörinyt xxxxkm ja jälki oli tämän näköistä. Nappasin 200D koneesta kiilan ja yritin saada sen pysymään kulahtaneessa kiilaurassa paikallaan sen aikaa että saan hihnapyörän paikalleen. Eka yrityksellä hihnapyörää asentaessa kiila sitten otti ja tippui öljypohjaan :twisted: . Eiku magneetilla kalastelemaan stefan välistä :arrow: ei auttanut. Öljyt pois ja tyhjennystulpan reijästä :arrow: ei toivoa. Sitten lopuksi löysin kiilan kun isolla magneetilla pyyhin öljypohjaa, löysin kiilan ja ohjasin sen sellaiseen kulmaan mistä saan sen vääntyvävartisella magneetilla ongittua talteen. Että tulihan se sieltä pois kolmen tunnin etsimisen jälkeen. Eli sain lopuksi hihnapyörän paikalleen ja oikeaan asentoonsa. Ketjun vaihdon pystyi aloittamaan kun ajotusmerkit oli nyt kohdallaan.

Sitten ketjun asennukseen joka sekin meni aikalailla pieleen. Tein lähes kaikki mahdolliset mokat sen ketjun kanssa. Katkasin ketjun väärästä kohtaa, unohdin ottaa kiristimen löysälle, ketju hyppäsi, katkennut ketju tippui jakopääkotelon pohjalle. Mutta muutaman tunnin ähellyksen jälkeen uusi ketju oli paikallaan. Ketjun katkaisu. Ketjusalkusta ohjaintyökalu jäi ottamatta matkaan ja ketjun vaihto meni aika virittelyksi. Nippusiteitä meni varmaan 50kpl kun uusi ketju piti saada pysymään nokanketjupyörässä kiinni, ettei se hyppää yli. Vanhan ketjun sain pidettyä kireällä kun sidoin sähköjohdon ketjuun ja johto konepellin lukkopellin kautta roikkumaan jarrulevyyn kiinni. kuva. Lopuksi ketjun niittaus työkalulla, kuva. Koneen ajotus ja pumpun ajoitus tarkastus. Nokka, kampiakseli ja pumpun ajotus. Vielä en uskaltanut yrittää käyntiin. Pitäisi vielä pähkäillä että laitanko hihnapyörän sähköliimalla kiinni :roll: .

Että sellasta tällä kertaa. Onneksi vito ei levinnyt tienpäälle. Kampiakselin stefa puuttuu vielä, jatkuu seuraavassa numerossa :) . . .
vesipumpun jalkakin näyttää vuotavan vedet pihalle, näppärässä paikkaa, jes



EDIT: Saihan sen lopulta kasaan. kuva1, kuva2, kuva3.
Nyt hihnapyörä on liimattu korillimalla kampiakseliin kiinni. Liiman lujuus vastaa hitsaussaumaa. Kuivumisaika 12h, joten joutuu odottelemaan huomiseen. . . odotellessa tuli öljyt, suodatin, pa-suodatin uusittua ja ilmansuodatin puhdistettua. Vapaavirtaussuodatin oli tukossa. Kolot oli täynnä roskaa ja pesussa suodattimesta tuli kaksi ämpärillistä mustaa vettä. Tuntuu likaantuvan melko herkästi. Ajettu 8-10tkm viime pesusta. Jäähdytinneste vuodosta ei saannut selvää että mistä vuotaa. Vuoto tulee jostain laturin/vetoakselin kannattimen takaa ja sinnehän ei näe mistään. Putkien/letkujen liitokset ja vesipumpu on kunnossa.
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Liukuoven laakerin vaihtoa. Sarana irti. Laakeri lähti surralla pois(niitattu). Laakerin sisähalkaisia on 7mm ja ulkomitta 22mm. Saranassa ylemmät rullat on muovia joten niille en tehnyt mitään, muuta kuin rasvasin. Uusi laakeri sähköliimalla kiinni. Laakeriksi meni 8mm sisähalkasijalla oleva laakeri, kun 7mm laakeria ei löytynyt.

Samalla tuli sipastua vahat pintaan. clik
Super Resin Polish + Extra Gloss Protection
Ja eiku kehälle suolasumuun ajelemaan :x
Avatar
jukka-tre
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1025
Liittynyt: To 14.09.2006 19:04
Paikkakunta: Pirkanmaa / Tampere

Vaikka tekee kipeää, niin ei haittaa...

Viesti Kirjoittaja jukka-tre »

vito500tkm kirjoitti:No joo, ihan oma valinta on tämä viton kanssa painiminen. Joku järkevämpi olisi varmaan aikoja sitten pistänyt tämän viton prässiin, ampunut kuuhun tai tehnyt jotain muuta mukavaa.
Luin tosta muutaman sivun, että mitä oot tohon laitellu :shock:

Ja minä valitan, niinku maailma kaatus, kun joudun vähän Väykystä korjaileen ovista ruosteita. :D Jotain 10 tuntia varmaan menny laitellessa kaikkineen.

Ei prkl. :shock:
Työkalu: W205 C300e -20 4Matic A Business Avantgarde (rivi-4 bensa-turbo, plug-in sähkö, 4-veto, automaatti 9-v, hopea), 10 000 km
Museorekisteröity helmi (jo Paappa aikoinaan...): W111 220S -64 (rivi-6, rattivaihde 4-v, musta), 85 000 km
EX: W205 C350e -17 Elegance (rivi-4 bensa-turbo, plug-in sähkö, airmatic, automaatti 7-v, hopea), 95 000 km
EX: W210 E320CDI -00 Classic (rivi-6, automaatti 5-v, hopea), 540 000 km

- Ensin koitetaan järkee, sitten voimaa ja sittenkin on vielä konevoimaa -
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Jep, taas pientä puuhastelua.
Isompi turbo ja pakoputki tuli laitettua paikalleen. OM606 turbo on nyt paikallaan ja pakoputki on lähes valmis. Äänenvaimennin osa on vielä tekemättä. Om606 turbon kanssa meni jonkin aikaa jotta sain sen istumaan vitoon paikalleen. Pakopesää ja kompurapesää joutu kääntämään. Hukkaportin vipu oli katkaistu ahtimesta ja painerasia puuttui. Otin vivun ja painerasian viton vakio ahtimesta ja sovitin ne tähän isompaan ahtimeen. Aika ahdas sovitus tuli mutta toimii. Toivottavasti uusi laturi ei ihan heti hajoa, nyt kun joutuu sitten turbon irrottamaan jos meinaa laturin saada irti. Ja pari kuvaa: kuva1, kuva2, kuva3, kuva4, kuva5, kuva6, kuva7, kuva9, kuva10, kuva11, kuva12, kuva13.

Pakoputki tuli nyt aika lähelle vaihteensiirtovaijereita. Ilmaa jäi 3mm väliin. Toivottavasti eivät pala. Kuva1, kuva2
Tarkoitus olisi tuohon loppupätkään tehdä vaimennin. Putki täyteen reikiä ja sitten putki jonkin vanhan henkilöauton vaimentimen läpi. Vaimennin tietenkin täyteen villaa. Nyt täytyy kaivella varastot ja roskikset läpi jos vaikka sopiva 50cm pitkä iso vaimenninpönttö löytyisi. . .
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

. . . ja löytähän sieltä. Joku, ilmeisesti V50 vålvån (tai fordin) "kolmen kammion" rosteri vaimennin. 1,5"pillit rälläkällä pois, pääty irti, sisuskalut ulos ja kolmetuumanen sisään. Tukka tuli toiseen päätyyn, ensimmäisenä olevaan. Toinen pääty jäi tyhjäksi, kammioiden välilevyt on reijitettyjä. Putket tuli keskimmäiseen kammioon vierekkäin. Tuloputkeen porasin 6mm ja 3mm reikiä noin 15mm välein. Lähtevään putkeen tuli muutamia 3mm reikiä. Ja tämmönen tuli.

Ihan mukasti tuntuu potkivan OM606 ahtimella. Kakkosella pyörii näköjään kaasulla tyhjää 8) . Tuossa käytävällä kun saa jotain 70km/h vauhtia, että kerkee vielä pysähtymäänkin. Tienpäällä en ole käynnyt vielä kokeilemassa. Pakoputken kanssa kun riittää vielä puuhaa. Vaimentimen joutuu siirtämään alkuperäisen paikalle, koska tilaa ei ollut edessä. Vaimennin jäi liian matalalle. Ahtojen säätö tuntui onnistuvan, vaikka ei oikein ollut mitään hajua että miten kkk03 painerasia toimii nyt tässä ahtimessa, kun siitä oli hukkaportin varsikin katkaistu. Ahdot on nyt alle kilon, piikkinä käy 1 bar. Tosin lopullisen arvion viritysten toimivuudesta osaa sanoa vasta kun käyn autolla ajamassa. Pumppuun kun sais ne 7mm elementit, ovat ilmeisesti loppuneet suomesta.

Pröö pröö !!!
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Ei sillä kovasti ole väliä mistä sen painerasian ottaa. Tärkeintä on tarkistaa, että se pystyy avaamaan portin ääriasentoonsa...siis pöydällä katsot että läppä lävähtää reilusti auki, kun sinne laittaa 1,5 baria painetta.

Eikö se kello mahtunut/sopinut alkuperäiseen paikkaansa, siihen kompurakotelon ja painalähdön väliseen risteykseen...

siis tähän:
Kuva

Tuossa ahtimessa kun on lisäksi etu, että pääsee pakopesää kiertämään vapaasti, kun ei tarvitse välittää pakoputken lähdön suunnasta.

Muutenkin kannattaa lyhentää sitä KKK:n liitoslaippaa, kuten tuossa mun kuvassa on tehty. Tuostakin on vielä varaa tiivistää sitä tiukempaan pakettiin.

3mm rako kuulostaa hurjalta, se kone / putki kyllä elää siellä omaa elämäänsä :wink:

Jousto-osuus kannattaa kanssa tuoda alemmas siitä ahtaasta välistä...mutta hyvä jos sen on siihen saanut mahtumaan. kenen jousto sulla on ja mikä on ulkopaksuus ?

Ei kun joo, katselin kuvia mullahan se ei taida enää olla alkuperäisessä paikassaan :roll:
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Om606 ahtimessa kannatinraudan paikka tulee kellon tangon eteen. Lisäksi hukkaportin akseli on hieman eri kohdassa niin ei mahdu niin kuin garretissa. No, eipä tuolla ole väliä että missä se on, kunhan toimii se lienee pääasia.

Ei se pakoputki ota kiinni. Ulkomitta/paksuus bilteman taittuvalla liitosputkella on 112mm. Ja hyvin mahtuu tuonne väliin. Tarkkana tietenkin pitää olla että putki tulee hitsattua oikeaan kohtaan. Vaijerit on 3mm pakoputken vieressä niin että koneen täytyisi liikkua 3mm sivusuuntaan jotta ottaisi kiinni vaijeriin. Tuskin se sivusuuntaan paljoa liikkuu. Vaijereissa on alumiinieriste suojana ja lisäsin päälle perikierrosta alumiiniteippiä.

Vaimennin tuli nyt helman viereen. Muutaman mutkan joutui hitsaamaan lisää.
Vaimennin kun ei mahtunut olemaan poikittain. Pitkittäinen pohjapalkki oli edessä ja maavara jäi liian pieneksi.
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

vito500tkm kirjoitti: Vaimennin tuli nyt helman viereen. Muutaman mutkan joutui hitsaamaan lisää.
Vaimennin kun ei mahtunut olemaan poikittain. Pitkittäinen pohjapalkki oli edessä ja maavara jäi liian pieneksi.
No niin, nyt sitten odotellaan, jotta saako kehuja vai keppiä katsastuksessa :wink:

Tuliko resonansseja putkeen, eli vaimentaako kaikilla kierrosalueilla kuormitettunakin ?

Otappa vähän lisää kuvia siitä ahtimesta, lähinnä pakopesästä eri suunnista. Noista ei vielä näkynyt kovin hyvin...onko se paljon suurempi se pakopuoli ?
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

pakosiipi on 8mm suurempi kuin orkkisföönissä. Jos se viton orkkis on sama kuin 2.9 väykyssä. Eli gt20/25 molempia näkyy käytetyn ainakin väykyssä.
Ulkomitoiltaan tuo 606:sen fööni ei ole paljoa suurempi. Kielii aika pienestä A/R luvusta. Samaten heräävyys ei noussut 2.9:ssä liian suurille kierroksille. Heräilee siinä 1800-2000 paikkeilla täyshonkä on päällä alle 2500 jos pitoa näin talvikelillä riittää :lol:
Osansa tekee tietenkin myös lisäsoppa ohjelmalla.
Väykyn koneesta tunsi heti eka kiihdytyksessä että ahdistus katosi korkeilta kierroksilta. Tai ainakin väheni radikaalisti. :lol:


EDITTIÄ

Imupuoli GT vs. KKK 38/n47
Pakopuoli GT vs. KKK 41/49.x

Nuo on siipien mitat 290 ja 300 väykyn turboista.
Siipien mitathan ei tietenkään kaikkea kerro mutta jotain suuntaa että suurempi se 606sen fööni on. :D
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Ahtimen myyjä ilmoitti mitoiksi, OM606/kkk14 kompurasiipi 44mm, turbiinisiipi 48mm. En tarkastanut mittoja, mutta varmaan aika lähellä.

Selvennykseksi vielä että, vitossa on vakiona kkk-03 ahdin.
Reilu vuosi sitten laitoin sprintterin ahtimen paikalleen, garrett GT25.
Ja nyt om606 koneen kkk-14 ahtimen.

Garrett ja kkk-14 pakopesä on samaa mallia(pieni), mutta kkk-14 ahtimessa pakopesä on hieman isompi. kkk14 pakosiipi näytti myös harvemmalta, kuin garrettissa. Samoten imusiipi on eri mallinen garrett ja kkk-14. Kovin tarkaan en noita siipiä tutkinut. Kiinni vaan ja menoksi. Uskoisin että tällä mennään 200 hv päälle. Ei toi viton vakiosarja mitenkään mahdottoman huonolta vaikuttanut. Uskoisin että siinä virtaukset riittää. Suurin ahdistus taitaa olla kuitenkin toi ahtimen pakopesä, koska se on kooltaan pieni, edelleen. Kuitenkin riittänee minun tarpeisiin ihan hyvin. Tammikuun aikana jos pumppuun ei löydy 7mm elementtejä niin pumppu menee paikalliselle pumppupajalle huoltoon ja 7mm saa sitten unohtaa. Puoltavuotta kun ei jaksa millään odottaa että niitä elementtejä tulee suomeen :evil: . 6 milliselläkin pärjää.

Pikakoeajolla voimaa tuntuu olevan reilusti enemmän kuin vanhalla ahtimella. Kierroslukumittarin mukaan täys ahto tulee 3000rpm kohdalla. Mutta vetoja on sen allakin. Pitää kirjotella aiheesta lisää sitten kun olen muutaman päivän ajellut.
veskola kirjoitti:No niin, nyt sitten odotellaan, jotta saako kehuja vai keppiä katsastuksessa
En näe mitään syytä miksi vito ei menisi kylkiputkella leimasta läpi. Mielestäni pakoäänet ei kasvaneet merkittävästi. Ja putkihan saa tulla sivulta ulos. Vielä kun vito on matkailuautoksi rekisteröity. Matkailuautoissahan putki tulee juuri noin(esim fiat).

En ole vielä testanut ajossa että miten putki ääntää. Tänään meni aika ruosteita paikkaillessa. Liukuovi ja takaluukku kukkii jo aika pahasti. Järkivintä olisi heittää vanhat ovet menemään ja ostaa uudet. Ruosteettomat viton luukut on vaan aika tiukassa löytää.
Avatar
Eicca_
Mersumies
Mersumies
Viestit: 730
Liittynyt: Ti 09.05.2006 05:55
Paikkakunta: Mäntsälä

Viesti Kirjoittaja Eicca_ »

Komee vaimennihan siitä FOrdMOtorCOmpanyn tuotteesta tuli 8)
M-B S124 E300 TDT Sportline(talviunilla keräämässä voimia), w201 rally edition, Audi Typ81TQ, VW T3 DOKA Syncro, VW T3 Bluestar multivan, kasa muita tölkkejä ja muutama ratalelu.
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Niin, ei se siiven koko kauheasti kiinnostanut vaan juurikin se pakopesän koko. gt25 vs kkk

Tuosta pakoputkesta, AKE:n määräyksiä kun oikein tiukasti tulkitsee tai edes sillä tavalla kuin ne on kirjoitettu, niin vähäpäästöiseen ei saisi vaihtaa edes pakoputkea muuta kuin originaaliin tai vastaavaan tarvikeputkeen.

Sillä nuo omatkin putket jännitti ekalla kerralla.

No onneksi Suomessa on näköjään käytäntö, jotta pakoputken saa muuttaa itse valisteeseen kunhan sieltä ei poista mitään oleellista, vaimenninta ja katalysaattoria. Lisäksi sen tulee tietysti vaimentaa sillä tavalla, ettei se ota katsastusukon korvaan.

Oletko katsellut määräyksiä saako se putki tosiaan olla vaikka heti eturenkaan takana ?
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

KATSASTAJAN KÄSIKIRJA
http://www.harraste.net/galleria/albums ... ohjeet.pdf
TLL 2002, Arva 42§

4. Pakoputkiston muutokset
auto
- sallittuja muutoksia ovat mm.
- putkiston kahdentaminen,
- N2- ja N3-luokan ajoneuvon ylös suunnatut putket
- katalysaattorin poistaminen, milloin se ei ole välttämätön
saastepäästövaatimusten täyttämiseksi.
- katalysaattorin asentaminen

01.10.1995 tai sen jälkeen tyyppihyväksytyn
auton
- äänen voimakkuus sai olla enintään
- 74 dBA M1-luokka, kokonaismassa enintään 3.5 t
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Kyllä se noin järkevästi pitäisi tulkita MUTTA jos osuu kohdalle se mulukku:
Annettu Helsingissä 23 päivänä lokakuuta 1998

Liikenneministeriön päätös
auton rakenteen muuttamisesta

8 §
Auton pakokaasupäästöt moottorin vaihdon tai moottorin muutoksen jälkeen
1. Auton, jota koskevat E-säännön n:o 15/03 mukaiset tai lievemmät pakokaasupäästövaatimukset, tulee moottorin vaihdon tai muutoksen jälkeen täyttää alkuperäistä autoa koskevat käytönaikaiset pakokaasupäästövaatimukset.

2. Vähäpäästöisen auton päästöihin vaikuttavia rakenteita ja laitteita saa vaihtaa vain auton valmistajatehtaan tai asianomaisen viranomaisen hyväksymiin laitteisiin; tällöin muutoksen kohteena olevaa autoa koskevien tai myöhempien päästövaatimusten tulee täyttyä.

9 §
Pakoputkiston muutokset
Pakoputkiston vähäiset muutokset, mukaan lukien putkiston kahdennukset, ovat sallittuja seuraavin edellytyksin:
joka toteaa, ettei kyseessä ole vähäiset muutokset, ja samaan lauseeseen toteaa, että mistä ihmeestä hän voi tietää muuttaako noin radikaalisti muutettu putki auton päästöjä.

Eihän sitä cooleriakaan saa laittaa vaikka teho ei sillä nouse. Mutta juu, jatketaan, kyllä noita putkia aiottaan laitella jatkossakin :roll:
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Hifistelläämpä vielä hetki.

AKE:n tarkastusinsinööriltä kirjallisesti tarkastetun tiedon mukaan:
Kuvan kaltaiselle asennukselle ei pitäisi olla mitään estettä!!!
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Ja nyt käyty vitoa kokeilemassa. Turbon vaihdolla ei ollut juurikaan vaikutusta kulkupuoleen. Syöttömäärä loppuu kesken. Tahtoo 7mm elementit :!:

Eli näyttäisi sille että sprintterin ahdin riitti käsitelemään 6mm pumpun max syöttömäärän.

Äänenvaimennin/putki tuntuu toimivan hyvin. Ei pörise eikä kumise sisälle. Äänet ei merkittävästi kasvaneet. Ainoastaa kuormitettuna 1200-1500rpm matalaa mörinää havaittavissa, joka ei ole haittaavaa. Tyhjäkäynnillä eroaa vakiosta niin että putkesta kuuluu suhiseva ääni normaalin pörinän lisäksi. Niin ja nyt voipi ajossa seossuhteita tarkastella sivupeilistä :D . :? :arrow: laihalla käy, ei riitä syöttö.



EDIT
Nyt on kokeiltu myös pumpunkelloa säätää :arrow: ei vaikutusta kulkuun. Putkesta vaan työntyy musta pötkö kun lähtee liikkeelle(800-1300rpm), muuta ei tapahdu.

Huomenna kokeilen vanhoilla virityksillä joilla saadaan ohivuoto hukkaportin kellolle. Ainakin vanhalla ahtimella siitä oli hyötyä. Silloin ahdot pomppasi heti 1,3 bar piikkinä ja siitä laski 1,1 bar jossa pysyi 4500rpm asti, siitä eteenpäin tippui vielä 1,0 bar. Korkeammasta ahtopaineestahan ei sinällään ole mitään hyötyä, mutta olisko sillon bleedaus vaikuttanut pumpun kellon toimintaan niin että syöttö alkaa herkemmin. Ilman bleediä herkkyys poistui (ohivuoto oli kytkettävissä sisältä kojelaudan kytkimestä pois päältä).

Eli nyt ahtimen vaihdon jälkeen puuttuu vanha herkkyys kaasusta. Toisaalta vetoja tuli paremmin 4000-5000rpm täyskaasulla. Vanhalla ahtimellakin mentiin 5000rpm kierroksiin ilman tökkimistä, nyt vaan tuli vetoja hieman lisää. Tasakaasulla maantieajossa ahtopaineet jostain syystä hieman nousi. 100km/h 0,5 (gt25=0,3), 120km/h 0,7 (gt25=0,5). Ulkona on nyt -6c pakkasta joten se voi vaikuttaa.

Vaimentimesta löytyi myös sivutuote. Yli 120km/h vauhdissa täyskaasulla pitää kuminaa. Muuten ok.
AnJa
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 45
Liittynyt: Ti 31.07.2007 13:01

Viesti Kirjoittaja AnJa »

Holy Smoke forumin verkkokaupassa näyttää olevan 7mm elementtejä.
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Joo, niin näyttää verkkokaupassa olevan, mutta oikeasti niitä ei ole. Kuukausi sitten kyselin niitä ensimmäisen kerran. Ennen joulua piti tulla mutta ei tullu. Tällä viikolla piti tulla mutta ei tullu. Nyt ei ole tietoa millon tulee. Toivottavasti joskus tulee. Kevväämmällä, kevväämmällä . . .
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Ei niillä boshin alkuperäisillä elementeillä mitään tee :roll: Eikö niitä saa mynältäkään muka ?

Ahtopainetta kannattaa olla sen verran, että pumpun kello varmasti antaa kaiken mahdollisen syötön, eli joku 1,1 bar, ja pitää sen hieman löysällä, siis sen ruuvin, niin että kiihdytyksessä pukkaa aivan hitusen mustaa.

Olisikohan tuo tasa-ajon ahdon nousu vain siitä syystä, että kompressorin tuotto on suurempi suhteessa pakopuoleen kuin aikaisemmin. Enpä olisi kyllä uskonut sen olevan noin päin, mutta eipä noista aina osaa sanoa.
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
Vensku_
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 466
Liittynyt: Ma 05.11.2007 19:34
Paikkakunta: Kouvostoliitto

Viesti Kirjoittaja Vensku_ »

Noniin, nyt on vitossa asiallinen pakoputki! 8) Eikä pahasti pidä ääntäkään, ainakaan tuolleen kaasutellessa, Sprintterissä kun on Simonssin läpivirtaava, niin se resonoi todella ärsyttävästi 1500-2000 välillä... :evil: Pitäis laittaa joku tuollainen eestaas-kimpoileva vaimennin vissiin kaveriksi vielä... Tai sitte ostais sen alkuperäisen, ei paljoa maksa mokoma KL:Ssä.... :roll:


MUTTA... Saako pakoputki tulla REPSIKAN puolelta pihalle? :shock: Mun mielestä autoon saa laittaa kylkiputken, mutta ei saisi tulla repsikan puolelta "ulos", vaan pitäisi tulla kuljettajan puolelta... Tähän muistaakseni joskus olen kuullut syyksi, ettei pakokaasut polta kävelijöiden jalkoja... :shock: Viperissa toki tälläiset putket sallitaan, kun on alkuperäiset, mutta käsittääkseni jälkiasenteisena saisi tulla vain kuskin puoleta... :roll: No, mutta jos monelta taholta on jo tullu myöntäviä vastauksia, niin hyvä niin! :)

Toisenkautta ois kiva itekin ostaa joku Viton pommi, tai sitte täyspitkä sprintteri... Vito ois kyllä kiva ku ois näppärän kokoinen, mutta kyllähän täyspitkä sprintteri ois äijää... Ja se takaveto... 8)
Mersut: W902 208D '96 - W903 310D '97 - projekti

BMW 530D Touring '99 - Mazda 323 1,5 '89
Mitsubishit Lancer GLXi 1.5 '91, - Galant 2,0A GLS '97, Galant 2,0 stw GLX '98
Töissä: Actros 2545, Antos 2540, Sprinter W906 316cdi
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

veskola kirjoitti:Ei niillä boshin alkuperäisillä elementeillä mitään tee :roll: Eikö niitä saa mynältäkään muka ?

Ahtopainetta kannattaa olla sen verran, että pumpun kello varmasti antaa kaiken mahdollisen syötön, eli joku 1,1 bar, ja pitää sen hieman löysällä, siis sen ruuvin, niin että kiihdytyksessä pukkaa aivan hitusen mustaa.

Olisikohan tuo tasa-ajon ahdon nousu vain siitä syystä, että kompressorin tuotto on suurempi suhteessa pakopuoleen kuin aikaisemmin. Enpä olisi kyllä uskonut sen olevan noin päin, mutta eipä noista aina osaa sanoa.
En ole nyt mynälle soitellut. Mynällä on sen verran suolaset hinnat ettei viitsi heti ensimmäisenä viedä sinne, pumppuun kun pitää uusia muutakin kuin vain elementit. Mutta jos kohta ei elementtejä ala muualta kuulumaan niin sitten pitää soitella mynälle.


Voi olla että pumpun ennakko on nyt muuttunut uudella ketjulla pieleen että sen takia ei nyt kulje. Ennakon tarkalle säädölle hihnapyörän merkkien mukaan saa heittää hyvästit, kun se kiila oli pettänyt. Hihnapyörää ei saannut enää tarkasti kohilleen. Täytyy nyt johonkin suuntaan vaan kokeilla säätää. Viimeksi kun ennakoa säätelin (vanhalla ketjulla) niin ennakko piti olla vähintään asteen tarkkuudella oikein että toimi kunnolla.

Eiköhän tuo tuosta selviä. . .
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Vensku_ kirjoitti:Noniin, nyt on vitossa asiallinen pakoputki! 8) Eikä pahasti pidä ääntäkään, ainakaan tuolleen kaasutellessa, Sprintterissä kun on Simonssin läpivirtaava, niin se resonoi todella ärsyttävästi 1500-2000 välillä... :evil: Pitäis laittaa joku tuollainen eestaas-kimpoileva vaimennin vissiin kaveriksi vielä... Tai sitte ostais sen alkuperäisen, ei paljoa maksa mokoma KL:Ssä.... :roll:


MUTTA... Saako pakoputki tulla REPSIKAN puolelta pihalle? :shock: Mun mielestä autoon saa laittaa kylkiputken, mutta ei saisi tulla repsikan puolelta "ulos", vaan pitäisi tulla kuljettajan puolelta... Tähän muistaakseni joskus olen kuullut syyksi, ettei pakokaasut polta kävelijöiden jalkoja... :shock: Viperissa toki tälläiset putket sallitaan, kun on alkuperäiset, mutta käsittääkseni jälkiasenteisena saisi tulla vain kuskin puoleta... :roll: No, mutta jos monelta taholta on jo tullu myöntäviä vastauksia, niin hyvä niin! :)

Toisenkautta ois kiva itekin ostaa joku Viton pommi, tai sitte täyspitkä sprintteri... Vito ois kyllä kiva ku ois näppärän kokoinen, mutta kyllähän täyspitkä sprintteri ois äijää... Ja se takaveto... 8)
Kyllä tuosta vitonkin putkesta sivuääni kuuluu. Mutta se tulee siellä yli 120km/h täyskaasulla. Muuten putkesta tuli hyvä.

Itse ainakin olettaisin että aken tarkastusinsinööri tietää mistä puhuu. Seuraavaan leimaan kopioin lausunnon varoiksi mukaan. Jos konttorin setä rupeaa jotain putkesta kommentoimaan niin isken lapun tiskiin.

Sprintteriä minä aluksi haaveilin. Sellasta pitkää ja korkeeta. Valmista bussia jollain siistillä verhoilulla. Muutamaa hienoa bussia tuli kyseltyäkin. Toinen jobbarilla ja toinen suoraan taksiyrityksestä. Rekisteröinti matkailuautoksi, sillä olisi voinut oikeastikkin tehdä jotain pieniä reissuja vaikka ulkomailla. Mutta nämä jäi sitten haaveeksi kun tämä välimeren värinen turkoosi viton raato tuli vastaan. Voisin kyllä suositella että älä osta vitoa, ainakaan mitään pommia.. . Tai no, jos on ylimääräistä vapaa-aikaa +400 tuntia, taskut täynnä tonnin seteleitä, täysvarusteinen korjaamohalli ja lehmän hermot niin sitten voisin pommi vitoakin aavistuksen verran suositella
keef
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1004
Liittynyt: Ma 09.02.2004 21:00

Viesti Kirjoittaja keef »

Omassa en kauaa viittiny pitää tota sivulle heittävää putkea kun vetää kattoluukun kautta sisälle hirveen paskan hajun ajaessa.

Oma Vito haisee paskalle etenkin tyhjäkäynnillä, varmaan liittyy että termari ei enää toimi (käy aina kylmänä), pumpussa jotain ja tietysti alkavaa kansipahvi vikaa.

Putkesta ei kyllä tule mitään, ei valkoista eikä mustaa savua..mutta haisee.

edit.

Ja toinen ongelma on ohjauksen keventyminen moottoritie nopeuksissa :wink: , nostaako ilmavirta sen verran että ohjaus kevenee vakio alustalla vai tehostaako pumppu liikaa, kukaan huomannu saamaa?
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

vito500tkm kirjoitti:<...> Voisin kyllä suositella että älä osta vitoa, ainakaan mitään pommia.. .
Onkos niitä muitakin kun pommeja :lol:

Tuo pakoputken resonointiasia on semmonen, että se simonssin pönttö on vääränkokoinen silloin kun se tekee resonanssin käyttötaajuudelle, eli matkanopeudelle. Ne on muutenkin liian symmetrisiä, mitä epäsymmetrisempi rakenne virtauksen kannalta sen parempi äänen kannalta. Suurempi, siis pidempi vaimennin käyttöön. Muutenkin ne pöntöt saisi olla vähän raskastekosempia, siis ihan mekaanisesti.

Ei se Mynä kallis ole, siinähän se pumppu samalla huolletaan kun ne elementitkin laitataan ja säädetään. Kerralla kuntoon. Mites sä meinasit irtoelementtien kanssa pärjätä, kun ei ole ulkoista syötönsäätöä :roll:

En mä mitään keulimista huomannut 190 vauhdissa motarilla, no mulla on se madallus, mutta voiko se siitäkään johtua. Spoileri käyttöön :lol: Ehkä se madallus asettaa sen hieman etukenoon...tiedä häntä. Mulla on tosin perä aina tyhjä, jos se mitään vaikuttaa.
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Omassa en kauaa viittiny pitää tota sivulle heittävää putkea kun vetää kattoluukun kautta sisälle hirveen paskan hajun ajaessa.

Oma Vito haisee paskalle etenkin tyhjäkäynnillä, varmaan liittyy että termari ei enää toimi (käy aina kylmänä), pumpussa jotain ja tietysti alkavaa kansipahvi vikaa.
Oliko se nyt rivipumpulla vai cdi? Onko pakopuolella vuotoja?
Omassa ei pakokaasunhajua tuke sisälle. Kattoluukku auki en ole kokeillut jostain syystä
Ja toinen ongelma on ohjauksen keventyminen moottoritie nopeuksissa , nostaako ilmavirta sen verran että ohjaus kevenee vakio alustalla vai tehostaako pumppu liikaa, kukaan huomannu saamaa?
Ei ole ollut samaa vikaa, vakio alustalla eikä madallettuna. Oisko nyt ohjausvaihteessa vikaa. Täysi tehostus päällä kokoajan. Kierroksilla herkkenee liikaa. Arvaus.

veskola kirjoitti:Ei se Mynä kallis ole, siinähän se pumppu samalla huolletaan kun ne elementitkin laitataan ja säädetään. Kerralla kuntoon. Mites sä meinasit irtoelementtien kanssa pärjätä, kun ei ole ulkoista syötönsäätöä
Ajatuksena oli pyhäsavusta elementit ja pumppu ppd:lle. Ppd:ssä kun on elementit loppu eikä uusista ole tietoa. Kai siihen ppd pumppuunkin jokin säädin tulee.

Mynädiesel on kiinni. On vaikeeta. Ei auta kun odotella. . .
keef
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1004
Liittynyt: Ma 09.02.2004 21:00

Viesti Kirjoittaja keef »

Vanha ritsa -97, haju on kyllä aika törkee. On ollut jo pari vuotta, termarin vois vaihtaa mutta kun se on niin :?


Mites toi ohjausvaihde vaikuttaa tehostukseen säätelyyn? Kolmella eri rengaskerralla sama vaiva. Tulee hervoton tuntuma rattiin, välystä ei ole raidetangoissa. Vika ainoastaan motarilla. Onko noita pumpun hihnapyöriä eri kokoisia?
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Oli ihan veikkaus vain että ohjausvaihteessa vika. En minä tiedä missä siellä vika on, kun en ole sellasta vikaa vitosta korjannut. Tarkasta putket ja letkut. Onko öljyjä vaihdettu tehostimeen?
Vastaa Viestiin