Tuontiautojen koneet!

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
mesemike
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 57
Liittynyt: Ke 14.01.2004 15:52
Paikkakunta: Porvoo

Tuontiautojen koneet!

Viesti Kirjoittaja mesemike »

Vaikka olen suuri tuontiautojen kannattaja niin on yksi asia jäänyt vaivaamaan. Kun noita Saksan ilmoituksia lukee niin yllättävän usein vastaan tulee että diesel-autoissa (MB 124) on vaihtomoottori (yleensä km alle 250000). Oma kokemus Suomi- autoista on että 500tkm menee vielä mukavasti.

Eli olisiko tästä pääteltävissä että "tuontiautot" ovat saaneet "kenkää"? Vai mistä johtuu? Onhan se kyllä niin että jos ajattelee että Suomessa painellaan maksimissaan joskus n.130km/h niin eihän se auto ole paljoa "kenkää" saanut!!

Eli ovatko tuontiautot koriltaan ja varusteiltaan ylivoimaisia (ja sitä kyllä ovat!) mutta jos huono säkä käy niin koneen kanssa voi tulla ongelmia?

Keväällä menossa Saksaan joten auttakaa epäilykseni kanssa!

t.
mesemike
"MB E200D -95"
Avatar
Daimler
Mersumies
Mersumies
Viestit: 616
Liittynyt: La 05.04.2003 07:33
Paikkakunta: RedNeckWonderland P-Karjala

Viesti Kirjoittaja Daimler »

No,Saksassa voi päästellä lusikka pohjassa tuntikaupalla ja eihän nyt mikään auto sellaista kestä vuositolkulla.Sitten kurvataan huoltsikalle juomaan hiton kitkerää kaffetta ja sammutetaan auto heti..Näinhän se menee kun ei tarvitse miettiä että auto on suurimpia hankintoja elämässä..vrt.Suomeen,, :wink:
on mulla ollu joskus mersuja(kin).
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13632
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

hei nyt 126 kuskit kommentteja peliin

Viesti Kirjoittaja karra »

Mie luulin etttä M110 moottori ei kestä paljoa yli 200 tkm, koska 4 v sitten omaa pirssiä etsiessäni todella monessa oli maininta etttä vaihtomoottori, tai koneremontti, tai sitten kansiremontti tehty. Taulussa nyt 360 tkm ja puhtia on, ei pölläyttele eikä pahemmin syö öljyvä.
1939 Pontiac Six 2D sedan projekti www.overdrive.fi/forum/threads/1939-pon ... ix.315079/
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk]
2013 MB A 180 daily driver
https://www.youtube.com/user/karra224
Avatar
Avantgarde
Mersumies
Mersumies
Viestit: 815
Liittynyt: Ma 25.08.2003 14:55
Paikkakunta: lappeen Ranta

Lusikka pohjassa

Viesti Kirjoittaja Avantgarde »

Saksassa voi päästellä lusikka pohjassa tuntikaupalla
Missä noin voi tehdä? Kyllä siellä on nykyisin jo niin paljon ruuhkia ja tietöitä ettei kovin kauaa voi isoa lujaa ajaa. Vai tarkoittaako tu o lusikka pohjassa W123:n 200D -tehomallin lusikkapohjaa :D
Rise
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 161
Liittynyt: Pe 25.04.2003 09:55
Paikkakunta: Oulu

Koneet

Viesti Kirjoittaja Rise »

Omassa edellisessä 126:ssa M110 moottorin vaihdoin , kun koneella ja autolla oli ajettu 610 tkm. Öljynkulutus oli jo 1,5 litraa 1000 km ja hepotkaan eivät kaikki olleet enää tallella, mutta moottori kävi tasaisesti. Tarkistin auton historian soittamalla edellisele omistajalle, joka oli ajanut sillä n. 500 tkm.
M110 kestää yllättävän pitkään Suomen nopeuksissa.

Rise
ola
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 16
Liittynyt: La 28.02.2004 02:52
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Tuontiautojen koneet!

Viesti Kirjoittaja ola »

<Eli olisiko tästä pääteltävissä että "tuontiautot" ovat saaneet "kenkää"? Vai <mistä johtuu? Onhan se kyllä niin että jos ajattelee että Suomessa <painellaan maksimissaan joskus n.130km/h niin eihän se auto ole <paljoa "kenkää" saanut!!

Varmaan sekä Suomesta että Saksasta löytyy hyviä ja huonoja autoja. Itselläni on 250 TD -88 tuontiauto, ja moottoritila on erittäin siisti. Edes pakosarja ei ole kovin ruostunut. Moni huoltomies on sanonut että tällä autolla ei ole paljon ajettu eikä annettu kenkää, kun on joka paikasta niin kuin uusi. Mutta varmasti Saksastakin löytyy huonokuntoisia. Ehkä olis hyvä olla hakureissulla mukana henkilö, joka tuntee mersut erittäin hyvin ja on nähnyt monenkuntoisia.. sitäpaitsi Mersuthan on saksalaisia niin eiköhän ne ole tarkoitettu kestämään kovempiakin nopeuksia. :lol:
-------------------------------------------------
MB W124 250 TD aut. -88
Avatar
PepeKyy
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 932
Liittynyt: Pe 15.08.2003 19:42
Paikkakunta: Koria

Re: Tuontiautojen koneet!

Viesti Kirjoittaja PepeKyy »

mesemike kirjoitti:Kun noita Saksan ilmoituksia lukee niin yllättävän usein vastaan tulee että diesel-autoissa (MB 124) on vaihtomoottori (yleensä km alle 250000). Oma kokemus Suomi- autoista on että 500tkm menee vielä mukavasti.


Voisko yks homma olla, että niillä on ajetu se 500tkm, mutta mittarissa on vaan 250tkm. :roll:
Kalusto:
Mersu(ja)

*
JariTre
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 312
Liittynyt: Su 16.11.2003 22:19

Turbot ainakin kovilla

Viesti Kirjoittaja JariTre »

Moi,

itse olen hommannut nyt kaksi mersua Saksasta. Huomasin saman, että varsinkin monet turbot olivat saaneet uuden koneen jo 150-200000 km paikkeilla. Omaanikin oli vaihdettu juuri uusi tehtaan kone ja turbo, siksi innostuin ostamaankin. Varsinkin tämä 350 D vaatii hellää ajoa.

Toisessa mersussa on alkuperäinen 300 D kone ja ajettu nyt 278 000 km ja hienosti toimii sekin.

Sen olen huomannut että turbo on kesällä kyllä tosi kuuman oloinen, vaikkei vedenlämmöt nousekaan. Kuulin että visko kannattaa olla kunnossa, sen vaihdoinkin viime kesänä sitten.

Minulla on ainakin sellainen olo, että mersun moottorit kestävät täällä Suomessa nimenomaan sen takia, koska ei ajeta täysillä koskaan ja toiseksi lähes aina on jäähdytys luonnostaan kunnossa turboillakin.

Ainakin näissä mitä ostin näytti huollot olleen tehty tosi tunnollisesti ja kaikki merkattu ylös. Nyt ainakin tuntuu siltä että Saksasta hommaan kaikki autoni.

Onneksi tämä "alkuperäinen Suomi-auto"-käsite ei kauaa kestänyt.

Jari
Tällä hetkellä:
MB E300 TDT 1998
Avatar
lai
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 239
Liittynyt: Ke 27.08.2003 08:25
Paikkakunta: Pori

Jokapäiväinen työmatka

Viesti Kirjoittaja lai »

Kaverini oli kesätöissä Nurbergissä, ja asui tuttavansa perheessä. Muistan miten Mika kommentoi kauhutyömatkaa. Työmatka sisälsi 1km taajama-ajoa, jonka jälkeen baanalle ja ajettiin puolisen tuntia pumppausta 120-220kmh. Motarin jälkeen köröttelyä aamuruuhkassa. Perheen 530BMW todellakin pumppasi koko matkan keskustaan. Aluksi matka kului kauhusta kankeana, mutta kuukauden kuluttua sujui aamulehden luku takapenkilläkin muistan hänen kommentoineen.

Niin kyllä on vähän erilaista autoilua kuin täällä kotosuomessa.
w124 200D
Alfa Romeo 164 TS/91
MF 165/69
Mazda B2200 87
Diesel
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 79
Liittynyt: Ke 03.03.2004 21:42

Viesti Kirjoittaja Diesel »

Eihän saksasta tahdo löytäkään yli 150tkm ajettuja autoja. Huoltokirjat voi ostaa jälestä ja mittarit ruuvata. Auto on ollut lähes aina perheen kakkos auto jne
Avatar
Mikko K
Turbospesialisti
Turbospesialisti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ma 27.10.2003 18:10
Paikkakunta: Itä-Suomi

Moottorit

Viesti Kirjoittaja Mikko K »

Saksassa on öljy tosi kallista ajavat tosi paljon normaalilla mineraali öljyllä ja pitkillä vaihto väleillä. Viime kesänä maksoi Mobii 1 10/50 63£ 4l Sakemanni säästää. Oletteko huomannut et tuonti autoissa hydraali nostajat naputtaa tosi usein :!:
Avatar
epk
Valvoja
Valvoja
Viestit: 12793
Liittynyt: Pe 04.04.2003 15:13
Paikkakunta: 02

Re: Turbot ainakin kovilla

Viesti Kirjoittaja epk »

JariTre kirjoitti:Moi,

itse olen hommannut nyt kaksi mersua Saksasta. Huomasin saman, että varsinkin monet turbot olivat saaneet uuden koneen jo 150-200000 km paikkeilla. Omaanikin oli vaihdettu juuri uusi tehtaan kone ja turbo, siksi innostuin ostamaankin. Varsinkin tämä 350 D vaatii hellää ajoa.


Jari

onkos sulla turbolla tuo 350 , ei tainnut ilman edes saada ? nehän oli juuri tunnettuja siitä että eivät kestäneet , juuri noilla kilsoilla hajosi yleensä :oops:
Avatar
Mika_M
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 215
Liittynyt: Ke 04.02.2004 21:31

Viesti Kirjoittaja Mika_M »

Luulisin, että tuohon auton ylläpitoon vaikuttaa juuri kulttuuriero. Suomessa autolla ajetaan 2x pitemmälle ja sillon on PAKKO vaihtaa osaa uuteen, jos autolla ajetaan esim. 5v ilman remontteja/huoltoja... aikapommihan se on (suomeen tuodessa)! Saatikka nokkahinalliset kinnerit :cry:
JariTre
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 312
Liittynyt: Su 16.11.2003 22:19

Joo on

Viesti Kirjoittaja JariTre »

joo, turbolla se on 350 D. Sama se käytännössä on rungoltaan kuin 300 D, mäntä halkaisijaltaan 2 mm isompi vähän pitempi isku. Uskon että raaka ajo niitä on rikkonut. Minulla ainakin pelaa tosi hyvin eikä paljon vie dieseliä, jopa alle 8 litran olen ajanut matka-ajoa. Turbot muutenkin tarkempia ajettavia.

jari
Tällä hetkellä:
MB E300 TDT 1998
Pena
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 409
Liittynyt: Su 08.02.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja Pena »

Onko foorumilaisista kukaan tutkinut tarkemmin noita saksasta tuotujen autojen koneita? Huonot öljyt ja pitkät öljynvaihtovälit pikeennyttävät koneen osia. Pikeentymisen ja mustalietteen kertymisen näkee jo venttilikoneiston pinnoilta.
Hyvillä öljyillä ja normaaleilla vaihtoväleillä koneen osat pysyvät kirkkaan puhtaina.
Avatar
Mikky
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 238
Liittynyt: Ma 17.11.2003 19:52
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mikky »

Pakko todeta tuohon, että vaparidieselillä yleensä ajaa pitkään kun antaa välillä (tai vaikka useamminkin) kenkää. Vaparikone menee tukkoon liian kevyesta ajosta ja hajoaa. Turbokonetta ei sais kyllä antaa turbon tekniikkaa ymmärtämättömälle. Turboa kun ei saa kuormittaa liikaa kylmänä (no ei muitakaan koneita) ja kuumana pitää muistaa tyhjäkäyttää ennen sammuttamista. Kaikki turbokuskit ei tunnu vain noita perusasioita tietävän ja lopputulos on juuri tuota edellä kuvattua pikaista koneenvaihtoa.
W124 250D Aut -90
Citroen Xsara -01
Toyota Corolla 4WD -90 AS
[url=http://www.sahkoautot.fi/wiki:2ev]Citroen 2CV -70[/url]
Avatar
epk
Valvoja
Valvoja
Viestit: 12793
Liittynyt: Pe 04.04.2003 15:13
Paikkakunta: 02

Re: Joo on

Viesti Kirjoittaja epk »

JariTre kirjoitti:joo, turbolla se on 350 D. Sama se käytännössä on rungoltaan kuin 300 D, mäntä halkaisijaltaan 2 mm isompi vähän pitempi isku. Uskon että raaka ajo niitä on rikkonut. Minulla ainakin pelaa tosi hyvin eikä paljon vie dieseliä, jopa alle 8 litran olen ajanut matka-ajoa. Turbot muutenkin tarkempia ajettavia.

jari
jep, tästä oli isokin topikki , en kyllä nyt kirveelläkään sitä löydä,

taitaa modet olla sen poistaneet :x
Avatar
Mikky
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 238
Liittynyt: Ma 17.11.2003 19:52
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Re: Joo on

Viesti Kirjoittaja Mikky »

W124 250D Aut -90
Citroen Xsara -01
Toyota Corolla 4WD -90 AS
[url=http://www.sahkoautot.fi/wiki:2ev]Citroen 2CV -70[/url]
Juha E
Mersumies
Mersumies
Viestit: 543
Liittynyt: Su 11.05.2003 19:51

Viesti Kirjoittaja Juha E »

Benediktus kirjoitti:Onko foorumilaisista kukaan tutkinut tarkemmin noita saksasta tuotujen autojen koneita? Huonot öljyt ja pitkät öljynvaihtovälit pikeennyttävät koneen osia. Pikeentymisen ja mustalietteen kertymisen näkee jo venttilikoneiston pinnoilta.
Hyvillä öljyillä ja normaaleilla vaihtoväleillä koneen osat pysyvät kirkkaan puhtaina.
Käytin omasta venakopan pois ja mitään lietettä/epänormaalia en löytänyt, nostajatkaan ei naputa 8) kopkop :wink:
JariTre
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 312
Liittynyt: Su 16.11.2003 22:19

Ei ainakaan näy mitään oireita 350 D:ssä

Viesti Kirjoittaja JariTre »

Ei minulla vielä ainakaan ole mitään oireita 350 turbodieselissä. Ei sillä koneella tosin ole ajettukaan kuin 35 000 km. Uskon että hyvillä öljyillä ja huolellisella ajolla kestää ihan yhtä hyvin kuin turbot yleensä. Kuinka kauan sitten tuon tekniikan koneilla saa ajaa Suomessa, sitä en tiedä. Mutta jos voi, niin ei kai tuohonkaan joskus koneenvaihto johonkin muuhun ole ongelma. Tosin olen ymmärtänyt että vaihteisto ja tietokonepuoli pitää vaihtaa, jos laittaa 300 turbon.

Eipä niin hyvin ole kestäneet kaikilla nuo uudet CDI-koneetkaan. Eli niissäkin kaikki on kiinni, miten konetta käskee kaasupolkimesta ja miten huolehtii jäähdytyksestä.

En niin konetekniikasta tiedä, mutta yks on varmaan että automaatilla tulee helposti ajettua liian isolla vaihteella. Pitäisi aina muistaa kaupungissa pitää 3-asennossa ja D:llä vasta kun on vauhtia. Joskus ajelin 123-automaatilla ja siinäkin helposti meni 4-vaihteelle pienessäkin nopeudessa.


jari
Tällä hetkellä:
MB E300 TDT 1998
Avatar
Hubimersu
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 437
Liittynyt: La 01.11.2003 14:53
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Hubimersu »

Joo itellä on kans tuantiautosta tekniikka siirretty ja nostimet naputtaa valillä. Tarkoitus olis "pestä" kone paikallisen mersukorjaamon tökötillä moottoriöljyn vaihdon yhteydessä, ja toivoo nakutuksen vähenevän...kolmatta vuatta tekniikka alla ja 40tkm vuodessa...
S204 300CDI 4matic -11 FL "lumikki"

EX:
W906 315CDI 1+6 k-a Vanha invataksi
C203 200 Kompressor -01
W176 180cdi- 13
S204 220CDI- 09 "kaupparatsun ruoska"
S204 200CDI -11 Facelift 7G tronic "Tuikutettu"
S203 200CDI- 06 Mustiainen "Tuikutettu"
W211 200CDI- 03 Vanha taksi ***tana
S203 200CDI -04 Facelift "Kestosuosikki"
C203 180 -01 Sportcoupe
S202 220CDI Esprit Selection -00
S203 200CDI -01 Paku "Tuikutettu"
W124 230E -91
S202 200CDI -99
W124 300D "hubi"
W124 250D "aztu"
Avatar
epk
Valvoja
Valvoja
Viestit: 12793
Liittynyt: Pe 04.04.2003 15:13
Paikkakunta: 02

Re: Joo on

Viesti Kirjoittaja epk »

Mikky kirjoitti:
epk kirjoitti:jep, tästä oli isokin topikki , en kyllä nyt kirveelläkään sitä löydä
Tarkoititko epk jotain näistä:
http://www.mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=6480
http://www.mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=3904
http://www.mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=2918
http://www.mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=2195
no huhhuh, juuri näitä tarkoitin , perhana on haku näemmä ei osaa otsikosta hakea :x
ola
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 16
Liittynyt: La 28.02.2004 02:52
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja ola »

Diesel kirjoitti:Eihän saksasta tahdo löytäkään yli 150tkm ajettuja autoja. Huoltokirjat voi ostaa jälestä ja mittarit ruuvata. Auto on ollut lähes aina perheen kakkos auto jne
Huoltokirjat voi olla väärennettyjä ja autoilla on ehkä ajettu enemmän kuin mittarissa. Tärkeintä on auton kunto. Minulle on ihan sama onko mersulla ajettu 150 tkm vai 500 tkm. Pitää tutkia kaikki paikat ja jos auto on kunnossa niin ok. Ainakin oma tuontipeli on joka paikasta erittäin siisti. Pohjassakin on tehtaan massat, niin kuin suoraan uutena tehtaalta olis tullu. Ei ruosteen piskua missään. Sekin on mukava asia..ja ei se huoltokirjan väärentäminen / mittarin ruuvaaminen ole vaikeaa suomessakaan.. Olen minä niitä entisiä suomi takseja (W124)tavannut, joilla ajettu n. 400 tuhatta, ja paikoin suojan kaarista läpi ruostunut, niin hiukan epäilyttää tietäen mersun paksut pellit ja tarkka valmistus. Mutta nämä on makuasioita, oma kokemukseni tuontiautoista on tähän mennessä pelkästään positiivinen. Pääasia että on mersu, oli sitten hankittu mistä tahansa :D
-------------------------------------------------
MB W124 250 TD aut. -88
Vastaa Viestiin